Snom Lászlóa Korompayho bolo, aby sa jeho zbierka umeleckých liatinových predmetov zachovala v celku v múzeu.
Snom Lászlóa Korompayho bolo, aby sa jeho zbierka umeleckých liatinových predmetov zachovala v celku v múzeu.
KOŠICE. Východoslovenské múzeum v Košiciach (VSM) pripravilo zaujímavú výstavu rozsiahlej zbierky Lászlóa Korompayho Skvosty z liatiny.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Expozíciu tvoria diela z darov Józsefa Sándora zo zbierok Rákócziho múzea Maďarského národného múzea.
Záštitu nad výstavou, ktorej vernisáž bude vo štvrtok 14. apríla o 15:00, prevzal generálny konzul Maďarska Ádam Széstay. Informovala o tom VSM v tlačovej správe.
Snom „Železného muža” - Lászlóa Korompayho, podľa jeho poslednej vôle bolo, aby sa jeho zbierka liatinových predmetov zachovala v celku, v zbierkach múzea, kde by prostredníctvom výstav poskytovala návštevníkom umelecký zážitok a radosť, posilňujúc úctu voči umelecko-priemyselným pamiatkam minulosti.
Ako informuje VSM, najhodnotnejšiu časť vystavených zbierkových predmetov predstavujú majstrovské kusy z obdobia počiatkov európskeho umeleckého zlievarenstva z Glivíc, Berlína, Mariazellu (Rakúsko).
Mukačevskú kolekciu, pozostávajúcu z 50 kusov umeleckej liatiny, možno z hľadiska produktov domácich zlievarní považovať za najcennejšiu.
Busty, malé plastiky s vyobrazením pohybov, sochy, umelecky tvarované vázy, popolníky, dózy, ťažidlá, nástenné obrazy, ozdobné taniere so žánrovými a historickými výjavmi zdobiace interiéry obytných priestorov mešťanov, náročne vypracované predmety každodenného užívania predstavujú najväčšiu časť kolekcie.
Sakrálne predmety reprezentujú reliéfy, stolné kríže a drobné zvončeky. Niektoré predmety približujú banícke a hutnícke remeslo.
Väčšina vystavených predmetov pochádza zo zlievarní Uhorska 19. storočia.
Odlievanie železa a umenie
Vysoká umelecká úroveň odlievania železa bola dosiahnutá na začiatku 19. storočia, informuje VSM v tlačovej správe.
Produkty zlievarní, majstrovsky prevedené liatinové ozdobné predmety, malé plastiky a šperky začali konkurovať dielam vyhotoveným z bronzu, či striebra.
Výroba umeleckej liatiny v Karpatskej kotline vrcholí v polovici 19. storočia.
Ako uvádza VSM, umeleckú liatinu tejto doby charakterizujú prvky neoštýlov (neogotika, neobarok, atď.) a preberanie pruských modelov.
Od roku 1850 začína výroba s použitím vlastných modelov jednotlivých zlievarní.
V tomto období činnosť mukačevskej železiarne dosahuje európsku úroveň vo výrobe umeleckej liatiny.
Vrchol výroby umeleckej liatiny v strednej Európe, po rokoch 1860 – 1870 síce končí, napriek tomu na území bývalého Uhorska ešte aj po Rakúsko-Uhorskom vyrovnaní vznikajú skvostné diela, najmä v banátskych zlievarňach Sedmohradska (dnešné územie Rumunska), ktoré boli nemeckými zlievarenskými majstrami stále rozvíjané.
Umelecky tvarované liatinové úžitkové predmety, príslušenstvá písacích stolov, svietniky, ozdobné reliéfy, misy, vázy, malé plastiky boli obľúbeným artiklom v kruhoch meštianstva až do 30. rokov 20. storočia.
Po roku 1920 sa zlievarne so slávnou minulosťou stali súčasťou Československa a Rumunska.
Po tomto období sa výrobou jemne vypracovanej umeleckej liatiny zaoberali na území Maďarska zlievareň firmy Hirsch a Frank a Akciová spoločnosť Ganz és Társa, Rt.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári