KOŠICE. Košičania si v týchto dňoch pripomínajú 110. výročie narodenia Vojtecha Löfflera, ktorý patril k najznámejším a najuznávanejším sochárskym majstrom košického regiónu 20. storočia.
Ako informovala riaditeľka Múzea Vojtecha Löfflera Milena Gašajová, v piatok 15. apríla si budú môcť bezplatne pozrieť expozície a výstavy múzea skupiny žiakov a na sobotu 16. apríla pripravili Deň otvorených dverí s voľným vstupom.
„Návštevníci sa môžu pri tejto príležitosti zúčastniť na komentovaných prehliadkach, nahliadnuť do súkromia a života Vojtecha Löfflera a pripravili sme aj ďalšie zaujímavé a kreatívne aktivity,“ povedala Gašajová.
Kto bol Vojtech Löffler
Vojtech Löffler patril k najznámejším a najuznávanejším sochárskym majstrom košického regiónu 20. storočia, a to aj napriek tomu, že nemal akademické vzdelanie a sochárstvu sa začal venovať ako samouk.
Narodil sa 16. apríla 1906 v Košiciach. Pôvodne bol zubným technikom. Súkromné štúdium sochárstva absolvoval v rokoch 1932-1933 v Budapešti a potom v roku 1937 v Prahe.
Vďaka znalosti cudzích jazykov veľa cestoval, absolvoval študijné cesty do Viedne, Budapešti, Paríža, stretával sa s umelcami a s umením.
V roku 1937 ako 31-ročný usporiadal svoju prvú samostatnú výstavu prác vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach.
Po druhej svetovej vojne sa oženil a znova sa zapojil do kultúrneho života v meste. Definitívne sa vzdal svojho pôvodného povolania a pustil sa do intenzívnej tvorby.
Tvoril pamätníky, pomníky aj pamätné bronzové tabule, busty a tiež viacero hlboko precítených figurálnych plastík s motívmi ženy, matky a rodiny.
Ako uviedla Gašajová, základ umelcovho diela predstavujú nespočetné súbory jeho komornej a drobnej plastiky.
Pri práci prihliadal na krásu materiálu a uprednostňoval remeselnú precíznosť. Jeho majstrovstvo nachádzame aj v menších dokonca miniatúrnych plastikách, často vytvorených zo vzácnych materiálov – slonoviny, koralu, jantáru a striebra.
Vystavoval aj v zahraničí
Počas umelcovho života boli jeho diela vystavené na 180 výstavách na Slovensku a v zahraničí. Vystavoval od Užhorodu až po Budapešť, Bratislavu a Prahu.
V roku 1967 mu dovolili cestovať do Spojených štátov a Kanady, kde rok aj žil a tvoril.
Vtedy vystavoval v meste London (Ontário), v New Yorku, Hamiltone, Montreali a v Toronte, kde zanechal mnohé zo svojich pozoruhodných diel. Najkrajšie z nich, ženský akt zo žuly, osadili v Toronte.
Nazývali ho familiárne Béla Báči
Vojtech Löffler býval na Kmeťovej ulici v dome po rodičoch, kde mal vybudovaný ateliér. Schádzali sa v ňom jeho priatelia i začínajúci výtvarníci, ktorým radil a pomáhal. Nazývali ho familiárne Béla Báči.
Celý život bol vášnivým zberateľom umeleckých predmetov. Zozbieral krásnu kolekciu starej ľudovej keramiky, majoliky a mincí.
Vybudoval si knižnicu. Úchvatná a jedinečná ostala jeho zbierka autoportrétov výtvarných umelcov, ktorú zanechal múzeu. Obsahuje viac ako 50 diel, autoportrétov jeho súčasníkov a priateľov.
V roku 1988 dostal od mesta nový dom na Alžbetinej č. 20, v ktorom sústredil svoje diela, knižnicu i umelecké zbierky, ktoré sa rozhodol darovať mestu Košice. Tu potom aj býval spolu so svojou druhou životnou družkou, manželkou Klárou.
Zomrel náhle 11. februára 1990 v Košiciach vo veku nedožitých 84 rokov.
Múzeum
Dňa 2. septembra 1992 darovala Klára Schönherzová, vdova po Vojtechovi Löfflerovi, časť umelcovho diela a jeho súkromnej zbierky mestskej časti Košice – Staré mesto.
Na základe tohto daru vzniklo v roku 1993 Múzeum Vojtecha Löfflera.
Múzeum Vojtecha Löfflera, ktoré je v správe mestskej časti Košice – Staré Mesto, predstavuje v súčasnosti významnú kultúrnu inštitúciu.
Konajú sa tu výstavy, ktoré propagujú mladých umelcov, tvorivé dielne s tematikou výtvarného umenia, besedy a priateľské stretnutia s umelcami, prezentácie kníh, večery hovoreného slova a komorné hudobné koncerty.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári