Spomedzi Angličanov, s ktorými sa stretáva, sa cíti byť najmenej anglický. Na Slovensko prišiel prvý raz v roku 1983. A o 9 rokov sa sem presťahoval natrvalo. Tých, ktorí sa chcú učiť jeho rodný jazyk, je stále dosť. Aj keď najväčší boom hltania anglických slovíčok už máme za sebou, učiteľ Andy sa nenudí.
KOŠICE. Je nedeľa podvečer, stretávame sa s Andym a jeho manželkou Evou, ktorí sa práve vracajú z chalupy v Starej Vode. Nechodia tam často, ale tento víkend strávili práve tam.
Pri šálke čaju English Breakfast, pripraveného tradične anglicky - do čajníka a s mliekom - v zrekonštruovanej kuchyni ich valalického domu hovoríme aj o aktuálnej téme týchto dní - Brexite.
„Myslím si, že je lepšie zostať v únii. Podľa mňa obyčajní ľudia počujú len to, že Británia nemá suverenitu, nie je zvrchovaná. Angličania sa, napríklad, rozčuľujú, že v Bruseli hovoria - banán musí byť rovný alebo paradajka je ovocie. To sú emócie. Domnievam sa, že obyčajní ľudia nevidia, koľko Británia dostáva peňazí. Vedia len, že treba platiť a platiť.“
Byť cudzincom nie je zlé
Andyho poznám už niekoľko rokov. Preto ma ani neprekvapuje jeho takmer dokonalá slovenčina. Problém mu nerobila ani výslovnosť slova zvrchovanosť. Aj keď na prízvuku stále poznať, že je pôvodom cudzinec.
To mu však neprekáža, skôr to vidí ako výhodu. Ľudia sú k nemu ústretovejší. Ale asi najlepšie sa cítil, keď prišiel do Prešova prvý raz.
„V 80. rokoch som tu bol sám Angličan asi na celom východnom Slovensku. Vždy bol o mňa obrovský záujem. Mal som pozvania. Vtedy ešte fungoval v práci kolektív. Napríklad z katedry angličtiny sme skoro každý víkend chodili na výlety cez ROH. Boli sme v Slovenskom raji, vo Vihorlatských vrchoch, v Západných Tatrách. A tá hudba. Vždy mal niekto v autobuse gitaru, niekedy akordeón. Hrali po ceste i celý večer, najmä ľudové piesne a ani jednu neopakovali. Tie pesničky sa mi veľmi páčia.“
Z Británie na Slovensko
Vonku sa zvečerieva, v izbe príjemne rozvoniava horiace drevo v kozube. A my sa v rozhovore vraciame k začiatkom pôsobenia Andyho na Slovensku.
Rodák zo St. Albans, mesta asi 35 kilometrov na sever od Londýna, ktorý vyštudoval francúzsku a nemeckú literatúru na univerzite v Durhame, si manželku našiel v Prešove.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári