Zrážka s ľadovcom
Bezdrôtový telegraf parníka Virginian spoločnosti Allan-Line hlási, že loď Titania sa zrazila s ľadovcom a súrne potrebuje pomoc. Virginian sa v tejto chvíli ponáhľa pomôcť parníku Titania. Z inej telegrafnej správy vieme, že na pomoc sa vyplavila aj loď Olimpia, ktorá okamžite odpovedala na volania S.O.S.
Existuje však reálna obava z toho, že obe parníky dorazia na miesto nešťastia neskoro, keďže Titania sa po zrážke s ľadovcom začala potápať. Z cestujúcich už boli ženy umiestnené do záchranných člnov.
(Felsőmagyarország, 17.4.1912)
Gigantický parník potopený
Telefónna správa z New Yorku: Titanic – najväčší zaoceánsky parník sveta sa zrazil s ľadovcom a potopil sa. 1350 pasažierov našlo svoju smrť vo vodách Atlantiku, medzi nimi aj známy miliardár Astor. Celková hodnota lode bola 60 miliónov dolárov.
(Abauj-Kassai Közlöny, 17.4.1912)
Najväčšia námorná tragédia
Viac ako 1500 ľudí zahynulo pri hroznej katastrofe neďaleko brehov Newfoundlandu, keď sa pri svojej prvej plavbe porúčala sa na dno oceánu najväčšia a najluxusnejšia loď sveta - Titanic. Aj pomyslieť je na to ťažké! Viac ako 1500 duší našlo svoj hrob v hlbinách oceánu. To je ako jedno celé mestečko!
Medzi obeťami bolo mnoho význačných osobností spoločenského, hospodárskeho i kultúrneho života. S celkového počtu 2200 cestujúcich sa dokázalo zachrániť len 675 osôb, ktorých vyzdvihli lode ponáhľajúce sa na pomoc potápajúcemu sa Titanicu.
Medzi zachránenými pasažiermi boli len ženy a deti, muži zahynuli všetci. Plávajúci ľadovec - táto neživá príšera - bolo omnoho väčšia, ako ľudskou genialitou vytvorený technický kolos, dokonale vybavený a dlhý sťa jedna celá ulica. Akú ukrutnú, akú ničivú silu má jediný, náhodne odlomený ľadovec!
Ku zrážke došlo v nedeľu o desiatej hodine. O polnoci prišla posledná správa: Potápame sa ! A keď nadránom dorazila na miesto nešťastia loď Carthagia, nenašla už nič, len plávajúce trosky Titanicu. Trup lode bol na dne oceánu. Na hladine sa plavili záchranné člny s 675 zúfalými ženami a deťmi, smútiacimi nad tými, ktorí našli svoju ukrutnú smrť vo vlnách.
Je to najväčšia katastrofa v dejinách námorníctva. Nie len preto, že sa pominulo vyše 1500 ľudských životov a množstvo rozprávkových cenností, ale aj kvôli tomu, že týmto nešťastím sa zároveň dokázalo, že akýkoľvek ľudský výtvor sa nikdy nedokáže vyrovnať sile našej prírody.
Jedinou drobulinkou útechou v tejto nesmiernej svetovej pohrome pre nás zostáva skutočnosť, a tú musíme nevyhnutne povedať, že medzi menami pasažierov sa doteraz neobjavilo žiadne domáce meno. Pri iných, podobných amerických katastrofách sa to bohužiaľ nestáva.
(Felsőmagyarország, 18.4.1912)
Túžba po rekorde
Vyšetrovania dokázali, že za nesmiernou tragédiou Titanicu, bola túžba za rekordom. Generálny riaditeľ spoločnosti totiž sľúbil kapitánovi lode odmenu 10 tisíc dolárov, ak sa mu podarí prekonať dovtedajší časový rekord plavby z Európy do USA.
A práve táto rozprávková suma motivovala kapitána k vysokej rýchlosti parníka, pričom sa neprihliadlo na viacero bezpečnostných opatrení. Celé Anglicko smúti, na všetkých lodiach sú vlajky stiahnuté na pol žrde. S určitosťou už môžeme povedať, že sa zachránilo 868 pasažierov, z toho 79 mužov.
(Felsőmagyarország, 18.4.1912)
Zachránení cestujúci sú už v New Yorku
Včera dorazila do prístavu v New Yorku loď Carpathia so zachránenými cestujúcimi potopeného Titanicu. Prístav bol preto uzavretý. Podľa predbežných správ spáchal kapitán a hlavný inžinier lode samovraždu. Zachránené osoby po jednom prepravili na breh.
(Kassai Ujság, 20.4.1912)
Kapitán Schmidt
Jeden zo zachránených námorníkov Titanicu hlási, že kapitán Schmidt zostal na lodi do poslednej možnej chvíle. Keď sa veliteľský mostík ocitol pod vodou, vzal do náručia jedno malé dieťa, s ktorým skočil do mora a priplával až k jednému záchrannému člnu, čím dieťaťu zachránil život.
(Felsőmagyarország, 23.4.1912)
Opití námorníci
Podľa očitého svedectva istého Kleina pôvodom z Uhorska, ktorý sa ocitol medzi zachránenými pasažiermi, boli všetci námorníci Titanicu, aj tí službu konajúci, pod vplyvom alkoholu. Znamená to teda, že aj alkohol zohral svoju úlohu pri katastrofe.
V New Yorku sa už medzičasom vyzbieralo milión dolárov pre zachránených cestujúcich, pričom komora nechá odhlasovať ďalších 20 miliónov.
(Felsőmagyarország, 24.4.1912)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári