Výskumné centrum progresívnych materiálov a technológií pod názvom Promatech v utorok slávnostne otvorili v Košiciach.
KOŠICE. Projekt bol podporený v rámci Operačného programu Výskum a vývoj, informovala hovorkyňa Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach Mária Hrehová.
"Budem veľmi rád, ak toto výskumné centrum spojí excelentnosť vedy s tým, čo potrebuje priemysel," povedal predseda Slovenskej akadémie vied (SAV) a predseda Dozornej rady Promatech Pavol Šajgalík.
Novovybudované centrum predstavil jeho vedúci Ján Dusza z Ústavu materiálového výskumu SAV.
"Výskumné centrum Promatech vytvára reálnu platformu pre rozvoj spolupráce medzi akademickou a priemyselnou sférou v oblasti aplikovaného materiálového výskumu. Tá môže výraznou mierou prispieť k posilneniu celkovej konkurencieschopnosti slovenského priemyslu, prostredníctvom podpory implementácie nových materiálov a technológií do výrobných procesov a produktov," povedal.
Pracujú na technológiách pre rôzne odvetvia
Za jeden z najväčších prínosov považuje Dusza vytvorenie akčného tímu, ktorý pracuje na mnohých technológiách pre rôzne odvetvia, od automobilového priemyslu až po medicínu.
"Máme ambície pôsobiť ako špičkové národné a integrované centrum," skonštatoval.
Ako ďalej informovala hovorkyňa UPJŠ, celkové výdavky projektu, realizovaného v období 2013-2015, predstavovali 22 192 045 eur.
Prijímateľom bola Slovenská akadémia vied a partnermi Ústav materiálového výskumu SAV, Ústav experimentálnej fyziky SAV, Ústav geotechniky SAV, Ústav materiálov a mechaniky strojov SAV, UPJŠ a Technická univerzita v Košiciach.
Ich spolupráca pokračuje naďalej v rámci konzorcia Výskumné centrum Promatech, ktoré zriadili zmluvou o združení podpísanou 30. novembra 2015.
Nové prístroje, modernejšie laboratóriá
Súčasťou aktivít projektu bolo i vybudovanie Pavilónu materiálových vied SAV v Košiciach, Technologického pavilónu Ústavu materiálov a mechaniky strojov SAV Bratislava v Žiari nad Hronom a nákup 89 nových špičkových prístrojov.
"Patrí medzi ne i zriadenie a zmodernizovanie 25 laboratórií v novej, deviatich v starej budove ústavov SAV v Košiciach a ďalších siedmich v priestoroch UPJŠ. Na základe realizácie projektu už vzniklo 50 karentovaných publikácií, päť patentových prihlášok a ďalšie," príblížil Dusza.
"Výsledkom participácie našej univerzity na projekte Promatech je nielen rekonštrukcia priestorov historickej budovy Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Parku Angelinum 9, ale predovšetkým vybudovanie nových laboratórií slúžiacich na transfer poznatkov vedy a výskumu do praxe," dodal rektor UPJŠ Pavol Sovák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári