Korzár logo Korzár Košice

Súd v protekčnej kauze Jenča rozhodol: Ak chce diplom, musí späť do školy

Syn prednostu žiadal, aby súd zaviazal univerzitu vydať mu diplom. Nedostane ho.

Jenča sa diplomu nedočká. Ak sa bude chcieť venovať stomatológii, musí sa vrátiť do školy.Jenča sa diplomu nedočká. Ak sa bude chcieť venovať stomatológii, musí sa vrátiť do školy. (Zdroj: Jaroslav Vrábeľ)

Kauza Andreja Jenču juniora má na súde svoj koniec.

KOŠICE. V poradí šieste pojednávanie na krajskom súde prinieslo v stredu rozuzlenie v protekčnej kauze štúdia syna prednostu kliniky stomatológie na lekárskej fakulte Andreja Jenču.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pred pojednávaním si Univerzita P. J. Šafárika (UPJŠ) splnila povinnosť predložiť originál spisu študenta Jenču, ktorú naposledy uložil súd škole pod hrozbou sankcií.

Po asi polhodine sudkyňa Tamara Sklenárová pojednávanie prerušila a nakoniec si všetci prítomní vypočuli právoplatný verdikt.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

Video: Michal Lendel

Diplom nebude

Súd dal v prípade z roku 2014 za pravdu Univerzite P. J. Šafárika (UPJŠ). Škola trvala na svojom, že Jenča nesplnil podmienky pre riadne skončenie štúdia, preto mu odmietla vydať diplom.

Ten mu nepodpísal bývalý rektor Ladislav Mirossay pre nezrovnalosti okolo jeho zápočtov a skúšok, z ktorých niektoré robil aj na klinike u otca – prednostu i u sestry, ktorá tam učí.

Jenča po vyštudovaní všeobecného lekárstva hneď pokračoval v štúdiu stomatológie, ktoré namiesto štandardnej dĺžky šesť rokov zvládol expresne rýchlo len za štyri.

Prečítajte si tiež:

Synovi prednostu pre neplatné skúšky nedali po štátniciach diplom

Spokojnosť na UPJŠ

Senát zamietol žalobu Jenču s odôvodnením, že podľa jeho študijného spisu existovali dôvody na to, aby mu škola diplom nevydala.

SkryťVypnúť reklamu

Po vypočutí rozhodnutia, proti ktorému sa nedá odvolať, vyjadril právny zástupca UPJŠ Matej Sýkora spokojnosť.

„Vnímame to ako ocenenie práce vedenia univerzity. Zmyslom štúdia je, aby vysokoškolské diplomy boli vydávané iba tým, ktorí svoje štúdium riadne skončili,“ vysvetlil právnik.

Spokojnosť s rozsudkom neskrýval ani rektor UPJŠ Pavol Sovák. „Je to pre nás povzbudenie pre neustále zlepšovanie procesu monitoringu kvality štúdia na našej univerzite,“ pripojil.

Prečítajte si tiež:

Profesorka, ktorá upozornila na kauzu Jenča, odchádza z lekárskej fakulty

Pre diplom do lavíc

Na pojednávaní sa zúčastnil aj bývalý študent lekárskej fakulty Jenča, ktorého sme požiadali o stanovisko. Oznámil nám, že pre denník Korzár sa vyjadrovať nebude.

Teraz mu zrejme ostáva jediná možnosť, ako sa dostať k diplomu zubného lekára. Tou je podľa nášho zdroja blízkeho univerzite podať opäť prihlášku na vysokú školu a zasadnúť znovu do lavíc.

SkryťVypnúť reklamu

„Teraz je už po termíne podania prihlášok pre nasledujúci školský rok, takže Jenča môže začať až v septembri roku 2017. V rámci kreditového systému je možné uznať skúšky len z predmetov, ktoré nie sú staršie ako päť rokov. To znamená, že Jenča si bude musieť zopakovať prakticky celé štúdium, keďže viaceré skúšky na stomatológii ani nerobil, lebo mu boli uznané ešte z predchádzajúceho štúdia všeobecného lekárstva,“ vysvetlil náš zdroj.

Podľa ďalších informácií mala byť Jenčovi už počas trvania súdneho sporu ponúknutá možnosť vrátiť sa na univerzitnú pôdu a riadne dokončiť svoje štúdium. Tú však neprijal.

Prečítajte si tiež:

Syn prednostu Jenču dostane ďalší titul

Koná aj polícia

V spojitosti s problematickým Jenčovým štúdiom koná opätovne aj košická polícia.

Ako denník Korzár informovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Andrea Predajňová, dali pokyn svojim košickým kolegom zabezpečiť opätovné začatie trestného stíhania vo veci poškodenia a zneužitia záznamu na nosiči informácií a pre prečin poškodzovania cudzích práv.

Pri niektorých zápočtoch a skúškach Jenču totiž podľa univerzity existuje podozrenie, že boli urobené alebo zapísané minimálne neštandardným spôsobom.

Podľa slov právneho zástupcu UPJŠ Sýkoru v tejto veci sa nedá predpokladať výsledok ani čas ukončenia celého vyšetrovania.

V minulom roku bolo toto trestné konanie pôvodne zastavené.

Hovorca košickej prokuratúry Milan Filičko to vtedy zdôvodnil tým, že k trestnému činu nedošlo a nezrovnalosti v akademickom informačnom systéme sú internou záležitosťou školy.

Otec skúšal syna, sestra brata

Jenča senior: Syn si štúdium odmakal

Prednosta kliniky stomatológie a maxilofaciálnej chirurgie v univerzitnej nemocnici a súčasný garant študijného programu zubné lekárstvo na košickej medicíne Andrej Jenča senior po prepuknutí kauzy v roku 2014 všetky pochybnosti okolo štúdia syna odmietol.

„Na splnenie podmienok na štátnice treba 360 kreditov. Každý rok sa dá získať maximálne 90 kreditov (minimum je 40). Takže 4 roky po 90 kreditov je 360. Môj syn to splnil. A určite nebol jediný taký.“
Tvrdí, že syna by netlačil do ničoho nekalého. „Šiel na hranu, lebo sa to dá. Na našej univerzite asi ešte niektorí na kreditový systém nedorástli. Šikovnejší si štúdium vyskladajú podľa seba.“

Jenča mladší po 4 rokoch štúdia spravil štátnice pred komisiou na čele so svojím otcom.
Jenča senior považuje za precedens v celom bývalom Československu, že rektor nevydal diplom študentovi, ktorý splnil všetky podmienky, keď dekan podpis dal.

Na naše ďalšie otázky vtedy odpovedal takto:

Váš syn bez titulu zubného lekára teraz robí v nemocnici na klinike stomatológie, ktorej šéfujete?

„Pôsobí v ambulancii ako interný doktorand zubného lekárstva (medzitým ho už úspešne ukončil, aj bez titulu doktora stomatológie – pozn. red.). Môže, hoci nemá titul MDDr.“

Niektoré skúšky si robil aj u vás a vašej dcéry – svojej sestry?

„Samozrejme, veď som spolugarant študijného programu, vyučujem 11 predmetov. A moja dcéra je asistentkou na fakulte a tiež pôsobí v ambulancii na klinike.“

V sťažnosti sa uvádza, že ako študent zubného lekárstva nikdy nebol na klinických cvičeniach podľa rozvrhu a za 4 roky sa nezúčastnil žiadnej prednášky zo zubného lekárstva, ale všetky predmety absolvoval u vás na klinike.

„To nie je pravda. Ale o tom je kreditový systém. Tento študent, môj syn, keď nebol so skupinou, bol u mňa na klinike deň a noc a štúdium si odmakal. Na klinike, čo je tiež pôda univerzity, v mojej kancelárii alebo v knižnici som ho skúšal tak, ako sem ku mne chodia na skúšky i ďalší študenti.“

Dokonca mal zahraničným študentom v 4. ročníku zubného lekárstva udeľovať absolvovanie predmetu dentoalveolárna chirurgia, teda študent toho istého ročníka učil svojich spolužiakov.

„Mal dávno skúšky z tých predmetov, už mal titul MUDr. a v mnohých predmetoch niekoľkonásobne vyššie vedomosti, ako bolo pre zubné lekárstvo treba.“

jav

Komisia zistila vážne prešľapy

Podivuhodné štúdium syna prednostu

Komisia na preverenie Jenčovho štúdia konštatovala závažné pochybenia lekárskej fakulty.

Vtedajšia garantka zubného lekárstva Neda Markovská (už ju nahradil práve Jenča senior) sa napríklad sťažovala, že na jej predmet, ktorý učila ako jediná, Jenča vôbec nechodil a nepísal ani záverečný test.

Napriek tomu sa zrazu v elektronickom informačnom systéme školy objavilo, že ho absolvoval.

Komisia zistila, že do systému to zapísala sekretárka zamestnankyne kliniky, ktorej šéfuje Jenčov otec, ktorá bola ako druhá vyučujúca do systému dopísaná deň po dátume, keď mal Jenča predmet absolvovať.

Pre „čierny“ zápis dal rektor trestné oznámenie, polícia stále koná.

Komisia ďalej konštatovala, že Jenča absolvoval viaceré podmieňujúce sa predmety v opačnom poradí, a tak na dve štátne skúšky nemal ísť.

Na jednom predmete bol Jenča v asi 50-člennej skupine, ktorú učilo 5 odborných asistentov a tí všetkým udeľovali hodnotenia, len Jenča, ktorý na cvičenia so skupinou nechodil, dostal ako jediný hodnotenie od svojho otca.

Tento predmet bol podľa vtedajšieho prorektora Sováka prerekvizitou iného, ktorý Jenča v rozpore s pravidlami univerzity absolvoval skôr, opäť u otca na klinike, a hoci systém by zapísanie hodnotení v nesprávnom poradí nemal dovoliť, objavilo sa to tam.

V reakcii na kauzu Jenča schválil akademický senát UPJŠ etický kódex, podľa ktorého sa študenti musia vyhnúť výučbe u rodinného príslušníka a ak sa to nebude dať, bude musieť byť pri skúške aj prísediaci.

jav

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. IAD Investičný Realitný Fond: Kooperativa mieri do Twin City C
  2. V predaji 3-izbových bytov vedie projekt v Dúbravke
  3. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur
  4. Čo bude toto leto in?
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. LESY SR hostili prestížne udeľovanie cien CIC
  2. IAD Investičný Realitný Fond: Kooperativa mieri do Twin City C
  3. Dá sa na Slovensku zbohatnúť poctivo?
  4. V predaji 3-izbových bytov vedie projekt v Dúbravke
  5. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur
  6. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  7. Čo bude toto leto in?
  8. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 738
  2. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur 7 581
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 5 097
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 4 464
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 355
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 3 297
  7. Dá sa na Slovensku zbohatnúť poctivo? 3 002
  8. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 2 989
  1. Viktor Pamula: Podporujem redakciu TV Markíza
  2. Věra Tepličková: Temné progresívne sily ovládli Brusel
  3. Filip Tikl: Ako prebieha nábor dievčat na prostitúciu: Pravda, ktorú mnohí nechcú počuť
  4. Tomáš Tatarko: Načo ešte učiť deti písať?
  5. Miroslav Ferkl: Sanitka Oxana memento
  6. Matúš Grznár: Andrej Danko: “Táto demokracia nás de facto ubíja”. Budíček, vážení!
  7. František Kukura: Analýza softvéru Slovenska
  8. Marcel Rebro: Bude na ochranu premiéra Fica prijatý "LEX ALKOHOL"?
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 12 262
  2. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 8 935
  3. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 880
  4. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 222
  5. Otilia Horrocks: Keď sa p. redaktorka Benedikovičová opýtala premiéra Roberta Fica na PPA haciendy... /plus video/ 6 641
  6. Vladimír Čuchran: Správanie sa pri nákupoch. Až sa nabudúce v obchode zahľadíte na "krtkovanie" v potravinách. Možno návod, chvíľa na zamyslenie. Dôchodca v obchode. 6 367
  7. Vladimír Bojničan: Z výkalov bič neupletieš – ani keby opozícia zrovna začala znášať zlaté vajíčka 5 885
  8. Soňa Kallová: Národný dopravca zvýšil cestovné v Tatrách o 400%. Pri kúpe v pokladni o 500%. 4 526
  1. Věra Tepličková: Temné progresívne sily ovládli Brusel
  2. Marcel Rebro: Bude na ochranu premiéra Fica prijatý "LEX ALKOHOL"?
  3. INESS: Cena zamestnanca verzus OECD: ktoré je správne?
  4. Radko Mačuha: Teleráno na ministerstve kultúry?
  5. Roman Kebísek: Pilárik: Harpha Davidica, 1651, slovenský literárny barok
  6. Marcel Rebro: Na Slovensku s jeho pomocou lovia medvede, v Ukrajine Rusov
  7. Marian Nanias: Jadrové zbrane – versus - Umelá Inteligencia.
  8. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Viktor Pamula: Podporujem redakciu TV Markíza
  2. Věra Tepličková: Temné progresívne sily ovládli Brusel
  3. Filip Tikl: Ako prebieha nábor dievčat na prostitúciu: Pravda, ktorú mnohí nechcú počuť
  4. Tomáš Tatarko: Načo ešte učiť deti písať?
  5. Miroslav Ferkl: Sanitka Oxana memento
  6. Matúš Grznár: Andrej Danko: “Táto demokracia nás de facto ubíja”. Budíček, vážení!
  7. František Kukura: Analýza softvéru Slovenska
  8. Marcel Rebro: Bude na ochranu premiéra Fica prijatý "LEX ALKOHOL"?
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 12 262
  2. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 8 935
  3. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 880
  4. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 222
  5. Otilia Horrocks: Keď sa p. redaktorka Benedikovičová opýtala premiéra Roberta Fica na PPA haciendy... /plus video/ 6 641
  6. Vladimír Čuchran: Správanie sa pri nákupoch. Až sa nabudúce v obchode zahľadíte na "krtkovanie" v potravinách. Možno návod, chvíľa na zamyslenie. Dôchodca v obchode. 6 367
  7. Vladimír Bojničan: Z výkalov bič neupletieš – ani keby opozícia zrovna začala znášať zlaté vajíčka 5 885
  8. Soňa Kallová: Národný dopravca zvýšil cestovné v Tatrách o 400%. Pri kúpe v pokladni o 500%. 4 526
  1. Věra Tepličková: Temné progresívne sily ovládli Brusel
  2. Marcel Rebro: Bude na ochranu premiéra Fica prijatý "LEX ALKOHOL"?
  3. INESS: Cena zamestnanca verzus OECD: ktoré je správne?
  4. Radko Mačuha: Teleráno na ministerstve kultúry?
  5. Roman Kebísek: Pilárik: Harpha Davidica, 1651, slovenský literárny barok
  6. Marcel Rebro: Na Slovensku s jeho pomocou lovia medvede, v Ukrajine Rusov
  7. Marian Nanias: Jadrové zbrane – versus - Umelá Inteligencia.
  8. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu