Pohroma San Francisca
Včera ráno zasiahlo severoamerické štáty Kaliforniu a Nevadu silné zemetrasenie. Na základe torzovitých telegrafných správ utrpelo najväčšie škody mesto San Francisco. Veľké svetové mesto, ležiace na polostrove pri morskej úžine Golden Gate na brehoch Veľkého oceánu, sa behom niekoľkých minút premenilo na obrovské rumovisko. Domy padali po tisíckach, úplne zanikli celé ulice i obytné štvrte. Podľa predbežných odhadov zahynulo pod troskami mnohotisíc ľudí. Veľké škody postihli aj hlavné mesto Kalifornie Sacramento. O presnejších detailoch strašlivej tragédie máme nateraz len neúplné a nepresné údaje. Príčinou tejto skutočnosti je úplné prerušenie telegrafného spojenia s postihnutými mestami.
Početné zemetrasenia, ako aj sopečné erupcie na celom svete za posledný rok sa nesporne zapíšu do histórie ľudstva a je viac než isté, že majú medzi sebou určitú logickú súvislosť. Je preto úlohou vedy, aby nám túto záhadu objasnila.
(Felsőmagyarország, 20. 4. 1906)
Naša Zem sa obrátila proti nám
V hrozivom slede nás v poslednom období postihuje ničivá sila prírody. Po erupcii sopky Vezuv sa ako trest Boží prehnalo naprieč celou Kaliforniou ohromne silné zemetrasenie. Obzvlášť strašlivá bola skaza významného veľkomesta San Francisca. Ľudia umierali po tisíckach, domy padali ako z karát, jedným slovom, bola to neopísateľná tragédia. O veľkom zemetrasení prichádzali tie najdesivejšie telegrafné správy. Jedna z nich v krátkosti a trocha rapsodicky píše nasledovné:
„V San Franciscu bolo trojminútové zemetrasenie. Tisíce domov sa poškodilo alebo úplne zrútilo. Na viacerých miestach vypukol požiar. Z mesta Los Angeles hlásia tisícku obetí.“
Najväčšie škody utrpelo San Francisco, kde bola veľká časť obchodnej a bankovej štvrte úplne zničená. Približne šesť až osem ulíc zmizlo z povrchu zemského. Budova radnice, ktorá stála vyše sedem miliónov dolárov, je v troskách. Vysoký počet mŕtvych hlásia aj z chudobných štvrtí mesta. Trosky úplne odrezali od sveta niektoré ulice. Podľa informácií zemetrasenie poškodilo okrem telegrafných káblov aj vodovodné a plynovodné potrubie. Následkom toho sa v meste rozhoreli nespočetné ohne. V tomto momente sa oheň šíri nezadržateľnou rýchlosťou po ulici Marker-Street. Pre akútny nedostatok vody dokonca museli hasiči vyhodiť viaceré domy do povetria, aby zamedzili šíreniu požiaru. Podľa najnovších správ nadobudol požiar obrovské rozmery a panuje veľká obava, že ak sa smer silného vetra nezmení, celé mesto ľahne popolom. Na uliciach panuje zúfalá situácia, rozmohlo sa rabovanie, preto armáda dostala povolenie zastreliť každého, koho prichytia pri krádeži.
Krátko po ôsmej hodine večernej sa zem pod Kaliforniou na krátku dobu znova rozochvela. Panika medzi tými, ktorí prežili prvé otrasy, sa ešte znásobila. Seizmologické prístroje zaregistrovali záchvevy na území celej Severnej Ameriky. Ničivé zemetrasenie zasiahlo stovky kilometrov štvorcových územia štátu Kalifornia. Zahynulo také veľké množstvo ľudí, že bez obavy môžeme veriť slovám reportéra New York Times, že Amerika takúto katastrofu ešte nikdy nezažila!
(Felsőmagyarország, 21. 4. 1906)
Svetový tenor Enrico Caruso v epicentre
Prvé zemetrasenie bolo o 5. hod. a 13 min. Celé mesto ešte spalo, len v robotníckej štvrti bol aký-taký pohyb. Všetko to prišlo náhle, bez akýchkoľvek predzvestí či znamení. Takto komentoval udalosti reportér z New York Journal.
V utorok pred katastrofou plávalo celé San Francisco v prekrásnych slnečných lúčoch. Večer sa zišla nič netušiaca smotánka mesta v nádhernej mestskej opere, aby sa pokochala nad umením operného speváka Enrica Carusa v hre Carmen. Predstavenie zožalo obrovský úspech, obzvlášť spevák Caruso, ktorý spieval Dona Josého. Po divadle sa zámožné meštianstvo presunulo do hotelov, kde si pri stoloch dlho do noci užívalo bujaré chvíle. Bola to nádherná noc, nikomu ani vo sne by nenapadlo, že ráno sa San Francisco zmení na veľký cintorín.
Ani ja som si neľahol a skoro nadránom som sa vybral na menšiu prechádzku mestom, aby som si prevetral hlavu. Bol som práve na ulici, keď sa začalo všetko ohromne triasť. Prvá nárazová vlna trvala asi tri minúty. Pochytil ma zvláštny pocit, ako keby sa chodník podo mnou prepadal a hneď na to sa okolité budovy dvíhali kdesi k nebesiam. V tom momente som si ten pocit nevedel nijako vysvetliť. Domy sa nakláňali ako stromy vo vetre a ľudia so zdesením vybiehali na ulicu. Všetci boli strašne bledí. Ulicami sa niesli hrozné výkriky a zúfale volania o pomoc.
(Felsőmagyarország, 21. 4. 1906)
5 tisíc mŕtvych
Na následky ničivého zemetrasenie a požiaru v San Franciscu prišlo o život až 5 000 ľudí. Veľkomesto je naďalej pohltené plameňmi. Bieda je neopísateľná a hrozí hladomor. Zásoby jedla vydržia nanajvýš ešte tri dni.
Cisár František Jozef v telegrafnom liste vyjadril americkému prezidentovi Rooseweltovi hlbokú sústrasť nad touto nesmiernou ľudskou tragédiou, ktorá obletela celý svet.
(Kassai Őr, 21. 4. 1906)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári