KOŠICE. Vybavenie učební a laboratórií našich technicky orientovaných škôl výrazne zaostáva za realitou moderných technológií. Platí to aj pre stredné odborné školy, ktoré vychovávajú budúcich autoopravárov a odborníkov na autoelektroniku.
Žiadna z nich zatiaľ nemá vhodné pomôcky, ktoré by študentom umožnili oboznámiť sa s funkciou, údržbou a servisom elektromobilov, ktorých počet aj u nás pomaly narastá.
Tento problém si uvedomili aj v Strednej odbornej škole automobilovej (SOŠA) v Košiciach. V rámci stredoškolskej odbornej činnosti tam vznikla unikátna učebná pomôcka v podobe plne funkčného modelu elektromobilu.
Umožňuje simulovať prevádzku a diagnostiku základných častí reálneho elektromobilu a demonštrovať aj rôzne spôsoby nabíjania batérie.
Model zhotovil Tomáš Szepesi, študent druhého ročníka nadstavbového štúdia na SOŠA, konzultantom bol Ing. Peter Vida.
Model ocenili aj na krajskej súťaži
Učebná pomôcka umožňuje pomocou špeciálneho programu diagnostikovať stav akumulátora (ten je kritickým článkom elektromobilu) a riadiť vybíjací i nabíjací cyklus.
Model získal v krajskom kole stredoškolskej odbornej činnosti v Košiciach prvé miesto v kategórii Tvorba učebných pomôcok.
Ako nám povedal Vida, podľa vedenia SOŠA nemá takúto unikátnu učebnú pomôcku žiadna iná škola na Slovensku. Jej potenciálne využitie vidí však nielen na odborných školách, ale napríklad aj u predajcov elektromobilov, v servisoch či v autoškolách.
Zhotovenie modelu elektromobilu bolo prínosom aj pre samotného T. Szepesiho, ktorý sa pri práci na pomôcke dobre oboznámil s funkciou skutočného elektromobilu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári