O zmysluplnom – a možno aj nezmysluplnom – trávení víkendu majú ľudia rôzne predstavy: niekto chce len tak leňošiť (psychológovia to odporúčajú), mnohí sa ponáhľajú čo-to porobiť v záhradke, iní sa venujú deťom (na ktoré nemajú cez týždeň čas), či si vyjdú na bicykli do okolia alebo len tak do mesta poprechádzať sa.
VARŠAVA. Vzhľadom na polohu Košíc v relatívnej blízkosti k hraniciam troch krajín je nemálo takých, čo sa vyberú pozrieť sa na skok do prihraničných regiónov Maďarska, Poľska či na Ukrajinu – či už len tak na výlet alebo na nákupy.
Patrím do pravdepodobne málo početnej skupiny ľudí, ktorí nemajú dosť mestského (košického) chaosu cez týždeň a občas sa im zažiada aj cez víkend navštíviť nejaké to veľkomesto.
Takmer dvojmiliónová aglomerácia
Varšava je z historického hľadiska pomerne mladým mestom – prvá historická zmienka o ňom pochádza z roku 1313, keď hlavným mestom vtedajšieho Poľska bol Krakov.
Mesto sa začalo vzmáhať až od roku 1596, keď kráľ Žigmund III. preniesol svoje sídlo z Krakova do Varšavy.
Ďalšia existencia mesta bola ovplyvňovaná najmä tým, či bolo Poľsko samostatné, alebo si ho „rozobrali“ susedné veľmoci – napríklad v roku 1897, keď mesto patrilo Ruskej ríši, bola Varšava tretím najväčším „ruským“ mestom.
V súčasnosti má Varšava 1,7 milióna obyvateľov, celá súvislá aglomerácia s okolitými mestečkami a obcami má viac než tri milióny obyvateľov.
Poľské hlavné mesto je veľmi rozľahlé, nemá kompaktný stred (výnimkou je historické Staré mesto) a jeho pamätihodnosti sú rozosiate na veľkom území, a preto dobrou radou je mať dobrú mapu mesta, prípadne aspoň stručného knižného sprievodcu.
Varšava má jednu severojužnú linku metra a jednu čiastočne vybudovanú priečnu linku i mimoriadne hustú sieť autobusovej a električkovej dopravy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári