Vláda SR schválila dodatok k zmluve s vládou Maďarska o výstavbe cestného mosta nad riekou Hornád a príjazdových ciest na spoločnej štátnej hranici medzi obcami Kechnec a Abaújvár.
KECHNEC. Postavený cestný most medzi obcami Kechnec v okrese Košice-okolie a maďarským Abaújvárom v Boršodsko-novoabovsko-zemplínskej župe rozšíria o chodník pre cyklistov.
Vláda SR v stredu schválila príslušný dodatok k zmluve s vládou Maďarska o výstavbe cestného mosta nad riekou Hornád a príjazdových ciest na spoločnej štátnej hranici medzi oboma obcami, podpísanej 27. júna 2014 v Bratislave.
Ako vyplýva z dodatku, oblúkový most s dvoma oceľovými nosníkmi o konštrukčnej dĺžke 61 metrov bude mať po úprave šírku 10,675 metra vrátane chodníkov namiesto pôvodných 8,75 metra.
Výjsť v ústrety cyklistom
Riadiaci orgán Programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika Maďarsko navrhol umiestniť na vonkajšiu stranu mosta medzi Kechnecom a Abaújvárom chodník pre cyklistov.
Dôvodom je oddeliť ich od automobilovej dopravy a chodcov a vytvoriť tým možnosť napojiť cyklistický chodník v budúcnosti na cyklistickú sieť.
Obe obce so zmenou celkovej šírky mosta súhlasili.

Bude to stáť takmer 190-tisíc
Z dôvodu rozšírenia mosta o chodník pre cyklistov sa zvýšia výdavky na stavebné práce na slovenskej strane takmer o 188-tisíc eur.
Tieto prostriedky sú zahrnuté v rozpočte Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, pričom zdroje Európskej únie dosiahnu 159,7-tisíc eur, spolufinancovanie štátu 18,8-tisíc eur a príspevok obce Kechnec 9,4- tisíc eur.
Dopravný charakter mosta a jeho využitie sa zmenou jeho šírky nemenia, ale zvýši sa bezpečnosť účastníkov dopravy tým, že budú mať samostatný dopravný pruh.
Finančné náklady navyše z dôvodu zmeny šírky mosta poskytne obciam riadiaci orgán programu cezhraničnej spolupráce a časť vo výške 5 % z navýšenia ceny bude kryť obec Kechnec z komerčnej bankovej pôžičky.
Most otvorili vlani
Most medzi Kechnecom a Abaújvárom otvorili vlani 16. decembra po ôsmich mesiacoch výstavby.
Celkové náklady na výstavbu dosiahli 4,2 mil. eur, z čoho 85 % tvoril príspevok z Európskeho fondu regionálneho rozvoja, časť peňazí poskytli vlády Maďarska a Slovenska aj samosprávy.
Stavbári vybudovali k mostu z oboch strán aj nové cesty.
Na slovenskej strane výstavbu mosta, ako aj stavbu nadväzujúcich ciest zabezpečovala spoločnosť Eurovia SK, a. s. a na maďarskej strane spoločnosť Kész.
Starý drevený most bol zničený počas druhej svetovej vojny.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári