Návštevníci sa môžu osviežiť originálnymi čajmi. Zaujímavou aktivitou bude cvičenie starodávnej metódy zušľachťovania mysle a tela Falun Dafa.
KOŠICE. Bonsai centrum Košice a Bonsai klub Košice pripravili štvordňovú výstavu bonsajov, kimon a japonských mečov pod názvom Bonsai Cassovia 2016 v košickej botanickej záhrade.
Verejnosti bude prístupná od 5. do 8. mája. Program výstavy bude spestrený ukážkami tvarovania bonsajov, predajom bonsajov a poradenskou činnosťou, ale aj rôznymi aktivitami.
Čo pripravili pre návštevníkov
Návštevníci sa budú môcť počas výstavy osviežiť originálnymi čajmi ponúkanými Dobrou čajovňou.
Súčasťou programu bude vystúpenie členov Cassovia Kendo klubu pod vedením Blažeja Gála, ktorí návštevníkom predvedú staré bojové umenia kendo a Iaido.
Zaujímavou aktivitou bude cvičenie starodávnej metódy zušľachťovania mysle a tela Falun Dafa, nazývané aj Falun Gong.
"Falun Dafa pozostáva z piatich cvičení, ktoré sú jednoduché, ľahko naučiteľné a mimoriadne účinné. Majú priaznivý vplyv na zdravie a prinášajú človeku pocit sviežosti, pokoja a vnútornej harmónie. Falun Dafa okrem cvičení vedie ľudí k zušľachťovaniu vlastného charakteru a k nasledovaniu tradičných ľudských hodnôt pravdivosti, súcitu a znášanlivosti. Falun Dafa sa po celom svete vyučuje zdarma. V tomto duchu ho s nami budete môcť zažiť pri cvičení, alebo meditácii v areáli botanickej záhrady," informovala Slavka Dojčáková Borovská, ktorá sa venuje Falun Dafa.
Zároveň počas celej doby trvania výstavy si pod jej vedením návštevníci môžu vyskladať farebný lotosový kvietok z papiera, ktorý sa skladá po celom svete s myšlienkou na podporu a pomoc ľuďom, ktorí sú za praktizovanie Falun Dafa v Číne kruto prenasledovaní.
"Každý, kto si zavesí tento lupienok mieru, morálne podporí zastavenie tohto prenasledovania, a posilní myšlienku na šírenie spravodlivých hodnôt po celom svete," dodala Dojčáková Borovská.
Bonsaje ako súčasť ázijskej kultúry
Netradičnou aktivitou počas soboty a nedele bude možnosť sa za malý poplatok prezliecť do japonského kimona.
Návštevníci si taktiež budú môcť vypočuť klasické skladby honkyoku a hru na japonskú tradičnú bambusovú flautu shakuhachi.
Hrať bude Daniel Čisárik, ktorý sa už viac ako 16 rokov venuje aj tušovým maľbám sumi-e a japonskej kaligrafii shodo.
Tú bude tvoriť aj priamo na výstave a jeho kaligrafie si budú môcť návštevníci kúpiť.
Ako uviedol riaditeľ botanickej záhrady Sergej Mochnacký, harmonické spolužitie človeka s prírodou vytvorilo vo východoázijských kultúrach vzácny vzťah k drevinám - ministromom, spojený s filozofiou života pestovateľa a modifikáciou živého organizmu.
Výsledkom sú nádherné podoby známych aj exotických drevín a spolu s miniatúrnymi kompozíciami a biotických prvkov prinášajú do príbytkov estetickú dimenziu, zážitkovosť a atmosféru ďalekej, pre nás zaujímavej, tajomnej kultúry a umenia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári