KOŠICE. Pred 50 rokmi - 11. mája 1966 - bol z ukrajinského Užhorodu do Hanisky pri Košiciach vypravený osobitný vlak s vládnou delegáciou.
Vo vtedajšom Československu sa tak oficiálne začala prevádzka na 95-kilometrovom úseku širokorozchodnej železničnej trate.
Trať slúžila predovšetkým na dovoz železnej rudy do vtedajších Východoslovenských železiarní (VSŽ) v Košiciach.
Museli prispôsobiť rozchod koľajníc
Rozchod koľaje definujú odborné pramene ako kolmú vzdialenosť medzi prechádzanými vnútornými hranami hláv koľajníc, meranú výlučne v priamom úseku trate.
Vlaky na území Slovenska prechádzajú po koľajniciach s rozchodom 1 435 milimetrov (mm). Ide o tzv. normálny rozchod, ktorý využíva 60 percent železníc z celého sveta.
Okrem normálneho rozchodu môžu mať koľajnice aj široký rozchod, pre ktorý je charakteristická vzdialenosť viac ako 1 435 mm.
Takýto rozchod majú napríklad krajiny bývalého Zväzu sovietskych socialistických republík (ZSSR), Fínsko a ázijské krajiny a to väčšinou 1 520 mm.
Z európskych krajín používa široký rozchod (1 668 mm) Španielsko a Portugalsko.
Prekládka v Čiernej nad Tisou už nestačila
Po druhej svetovej vojne, februárových udalostiach v roku 1948 a následnom nástupe Komunistickej strany Československa (KSČ) k moci sa Československo začalo silne orientovať na ZSSR.
Táto skutočnosť podmienená politickými pomermi sa odrazila aj vo zvýšenej výmene tovaru medzi oboma krajinami.
Zásadným problémom pri železničnej preprave bola rozdielnosť rozchodov, keďže trate na Podkarpatskej Rusi boli po začlenení tohto územia do ZSSR prebudované na rozchod 1 524 mm.
Príslušné orgány preto rozhodli o výstavbe prekládkovej stanice Čierna nad Tisou. Stavať sa začalo v roku 1946.
Prekládková stanica síce výrazne zvýšila priepustnosť tohto hraničného priechodu, avšak na prelome 50. a 60. rokov 20. storočia sa ukázalo, že výkon prekladiska sa už nedá zvyšovať.
Trasa až do Hanisky
Keďže sa rozhodlo o výstavbe VSŽ (dnes U.S. Steel Košice) v Košiciach, bolo nevyhnutné postaviť na dopravu železnej rudy z vtedajšieho Sovietskeho zväzu novú železničnú trasu.
Malo ísť o priame širokorozchodné napojenie až do areálu VSŽ. Išlo o vybudovanie železničnej trate Užhorod (vtedy ZSSR, dnes Ukrajina) - Maťovce - Haniska pri Košiciach.
Na základe príslušných dohôd medzi Československou socialistickou republikou (ČSSR) a ZSSR sa 16. marca 1964 začalo so stavbou širokorozchodnej trate s celkovou dĺžkou 95 kilometrov,m z toho 88 kilometrov malo viesť po území ČSSR.
Trať bola budovaná podľa sovietskych noriem ako železničná trať II. kategórie pre rýchlosť 80 km/hod. s maximálnym stúpaním 17 promile cez Slanské vrchy.
Pri stavbe museli premiestniť veľké množstvo zeminy a vybudovať niekoľko desiatok mostných objektov.
Skúšobná prevádzka novovybudovanej železnice sa začala 1. mája (podľa niektorých prameňov 9. mája) 1966 a 11. mája toho roku bol z Užhorodu do Hanisky vypravený osobitný vlak s vládnou delegáciou.
Prvý vlak s rudou do železiarní
Oficiálne sa tak začala prevádzka širokorozchodnej trate na úseku Užhorod-Haniska.
V ten istý deň prišiel po novovybudovanej železnici do VSŽ prvý vlak so železnou rudou.
Trať definitívne dokončili v decembri 1966. Náročnú stavbu vybudovali na vtedajšiu dobu prekvapujúco rýchlo.
Táto skutočnosť sa však o niekoľko rokov neskôr ukázala v negatívnom svetle - prišlo k poklesom a zosuvom železničného násypu.
V niektorých prípadoch bola situácia natoľko vážna, že muselo prísť k zastaveniu prevádzky a trať sa musela opraviť nákladnou sanáciou.
Vláda plánovala pokračovanie ďalej na Slovensko
O širokorozchodnej železnici, ktorá by mala viesť cez Slovensko, hovoril slovenský premiér Robert Fico s prezidentom Ruskej federácie Vladimirom Putinom počas pracovnej návštevy tejto krajiny, ktorú absolvoval v júni 2015.
Téma širokorozchodnej železnice rezonovala aj v novembri 2015 počas pracovnej návštevy delegácie rezortu hospodárstva SR, vedenej vtedajším ministrom Vazilom Hudákom v Spojených arabských emirátoch (SAE).
Okrem iného sa hovorilo aj o prepojení širokorozchodnej železničnej siete a európskych železníc.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári