Ak sa chystáte dovolenkovať v exotických krajinách, mali by ste venovať pozornosť očkovaniu v dostatočnom predstihu.
KOŠICE. Na očkovanie treba myslieť približne dva mesiace pred plánovaným odchodom na dovolenku.
„Mnohí ľudia navštívia našu ambulanciu krátko pred plánovanou cestou. Mnohokrát to nie je ani päť dní. Tým sa sami pripravujú o možnosť účinnej ochrany. Očkovanie na poslednú chvíľu síce má ochranný význam, ale účinnosť ochrany je omnoho nižšia,“ vysvetľuje Elena Adamkovičová z Centra pre cudzokrajné choroby a cestovnú medicínu z Kliniky infektológie a cestovnej medicíny Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach.
Najúčinnejší spôsob
„Očkovanie je jeden z najúčinnejších spôsobov, ako sa človek môže chrániť pred mnohými ochoreniami. Najmä cesty do tropických a subtropických oblastí sú nebezpečné z pohľadu infekčných ochorení. Náš imunitný systém je prispôsobený prostrediu, v ktorom žijeme. Následkom zmeny prostredia sme vystavení veľkému množstvu patogénov. Ide o vírusy, huby, baktérie, parazity, s ktorými sme sa nikdy nestretli. Dôsledkom toho sme náchylnejší k infekciám,“ dodáva Adamkovičová.
Rizikovou skupinou sú deti, tehotné ženy, starší ľudia a ľudia so slabším imunitným systémom.
„Očkovaním sa podporujú naše imunitné schopnosti. V prípade, že sa človek nezaočkuje, jeho imunitný systém nedisponuje dostatkom špecifickej imunitnej odpovede a tak môže ľahšie ochorieť, napr. i na žltačku typu A, B, brušný týfus, žltú zimnicu, meningokokovú meningitídu, čierny kašeľ, choleru, kliešťovú encefalitídu a iné. Pár rokov dozadu sme mali úmrtie mladej ženy, ktorá sa vrátila z exotickej dovolenky a priviezla si so sebou maláriu,“ varuje Adamkovičová.
Každoročne sa stovky Slovákov domov vracajú s cudzokrajnou chorobou.
„Na našom pracovisku sme sa stretli s hepatitídou typu A, B, E, japonskou encefalitídou, brušným týfusom, maláriou, kožnými parazitárnymi ochoreniami, TBC, čiernym kašľom. Smutné na tom je to, že mnohým z týchto ochorení sa dalo predísť práve očkovaním.“
Pozor na hmyz a hygienu
V tropických krajinách je potrebné sa chrániť proti hmyzu, ktorý je prenášačom mnohých závažných ochorení. Obzvlásť dôležité je dodržiavanie zásad hygieny pitnej vody.
„Dovolenkári by mali byť opatrní a mať na mysli aj infekcie, ktoré sa prenášajú pohlavným stykom, pri invazívnych výkonoch ako piercing a tetovanie. Nezabudnúť aj na zdravotné a cestovné poistenie. Dôležité je získať si maximum informácií o cieľovej destinácii pobytu a o možných rizikách sa radšej poradiť s odborníkmi,“ doplňuje Adamkovičová.
Podľa odborníčky medzi najrizikovejšie oblasti patrí juhovýchodná Ázia, oblasť strednej a južnej Afriky, strednej a južnej Ameriky.
Veľmi dôležité je myslieť na zabezpečenie pitnej vody hlavne v Tunisku, Egypte a Turecku, aby sme predišli zdravotným komplikáciám a hnačkám.
Pred cestou do zahraničia by ste mali skontrolovať, kedy ste boli naposledy očkovaní proti tetanu. Očkovanie by nemalo byť staršie ako 15 rokov.
Keďže dovolenky sú našou súkromnou záležitosťou, poisťovňa na očkovanie neprispieva. Jediné čo je plne hradené poisťovňou je očkovanie proti tetanu.
Lekárka odporúča
Očkovanie proti žltačke typu A, B. Najmä ak cestujete do Afriky, Južnej Ameriky a Ázie
Proti žltej zimnici ak cestujete do rovníkovej Afriky
Proti meningokovej meningitíde pri cestách do oblasti Afriky, Ázie, Južnej Ameriky
Proti cholere pri cestách do krajín epidemického výskytu tohto ochorenia
Záškrt – toto očkovanie sa odporúča u osôb starších ako 40 rokov
Brušný týfus - hlavne pri cestách do Ázie, Afriky, Strednej a Južnej Ameriky
sv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári