Čo bývalý minister obrany kúpiť chcel a potom nechcel, jeho nástupca odobril, aby sa vyhol súdnemu sporu a možným výdavkom navyše.
Agentúrny materiál sme nahradili autorským článkom redakcie Korzára.
KOŠICE. Špičkový skialpinistický výstroj za takmer 77-tisíc eur, kus za asi 1 500 eur, stál v sklade košickej firmy Sport Element asi rok a pol ladom.
Na ministerstve obrany zákazku na dodanie športového tovaru pre 5. pluk špeciálneho určenia v roku 2014 vyhrala. Rezort ho vtedy pod vedením exministra Martina Glváča (Smer) neprevzal ani nevyplatil.
Analýza právnikov: Asi prehra
Ministerstvo nedávno rozhodnutie zmenilo a s podnikateľom Tomášom Vaverčákom, ktorý ho zažaloval a svoj prípad vlani medializoval, sa dohodlo.
Nový minister Peter Gajdoš (nom. SNS) dal celú vec preveriť právnemu oddeleniu rezortu. „Záver právnikov bol taký, že neexistujú žiadne právne argumenty, ktoré by bolo možné použiť pred súdom na obranu ministerstva. S najväčšou pravdepodobnosťou by rezort obrany spor prehral,“ vysvetlila hovorkyňa ministerstva obrany Danka Capáková.
Dodala, že sa rozhodli spor vyriešiť mimosúdne, čím ušetrili viac ako 12,3 tisíca eur.
Plný sklad s novým výstrojom. Podnikateľ v decembri nevedel, čo s ním bude robiť. FOTO: ROMAN PALIK.
O vrabcoch a holuboch
Popisuje, že dodávateľ lyží požadoval uzavretie zmluvy, náhradu škody 8-tisíc eur, vyše 4-tisíc na právne trovy, preddavok 50 percent kúpnej sumy a možnosť dodania tovaru po častiach. „Našim právnikom sa podarilo vyrokovať, aby sa spoločnosť týchto nárokov vzdala.“
Vaverčák dohodu pre Korzár potvrdil. „Lepší vrabec v hrsti ako holub na streche,“ komentoval svoje rozhodnutie. Bližšie informácie uvádzať nechcel.
Podnikateľ písal vo februári pred voľbami premiérovi Robertovi Ficovi (Smer) so žiadosťou o prešetrenie celej veci.
„Je podľa Vás v poriadku, ak si štát presne vyšpecifikuje a objedná tovar, potom cúvne a stráni sa akejkoľvek komunikácie či vysvetleniu? Čo s objednaným tovarom a vzniknutými škodami?“ pýtal sa Fica v oficiálnom liste.
Podnikateľ Ficovi: Žiadne nedostatky
Komentoval tiež oficiálne stanovisko rezortu obrany pre médiá. To za bývalého vedenia tvrdilo, že sa pri internej kontrole zistili nedostatky pri zadávaní požiadavky v obstarávaní. Preto muselo celý proces prehodnotiť.
„Nikto ma počas celých dvanástich mesiacov, ktoré uplynuli, o žiadnych nedostatkoch neinformoval a ani členovia komisie, zúčastnení na tomto obstarávaní, nedostatky pri zadávaní nepotvrdili,“ popisoval Vaverčák premiérovi.
Lyže, sonda, lopata
Zmluva na dodanie tovaru bola v centrálnom registri zmlúv zverejnená 4. mája. Firma má na to 30 dní od dňa účinnosti zmluvy.
Súčasť zákazky je 50 párov skialpinistických lyží na sťažené podmienky a náročný horský terén, lyžiarky, palice, lavínový vyhľadávač, lavínová sonda či lopata.
Výbava poslúži 5. pluku špeciálneho určenia v Žiline. Ten je určený na špeciálne operácie, zameraný na protiteroristickú činnosť, zúčastňuje sa misií v Afganistane.
Opotrebovaný výstroj
Doteraz vojaci podľa Capákovej používali lyžiarsky výstroj dodaný pred rokom 2002. „Má známky značného opotrebovania.“ Piaty pluk je v Afganistane nepretržite od roku 2011. Najprv v operácii ISAF, teraz v Resolute Support.
Zákazku rezort vyhlásil v roku 2014. Z predpokladanej hodnoty 112-tisíc eur zišla v elektronickej aukcii na necelých 77-tisíc. Rámcová dohoda mala trvať 4 roky.
V novembri 2014 prišla Vaverčákovi z ministerstva urgencia. „Že peniaze na nákup sú schválené a tovar treba dodať a vyfakturovať do konca roka,“ hovoril vlani podnikateľ.
Firma si zobrala na výstroj aj úver, nakúpila ho a pripravila. Kúpnu zmluvu však rezort nepodpísal a tovar neodobral.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári