V Košiciach sa vo štvrtok a v piatok koná Košický kurz extrapyramídových ochorení.
KOŠICE. KOŠICE. Na jeho organizovaní sa podieľa Neurologická klinika Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (LF UPJŠ) v Košiciach a Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura (UNLP) Košice.
Témou podujatia je široký praktický úvod do problematiky extrapyramídových ochorení, ktorá sa venuje Parkinsonovej chorobe, trasu a iným mimovoľným pohybom. Podľa organizátorov ide o prvý komplexný kurz tohto typu na Slovensku, ktorý hostí približne 200 účastníkov zo 16 krajín Európy a Ázie. Prednášky budú mať 18 odborníci z ôsmich krajín sveta.
Bremeno pre spoločnosť
"Prednášky budú venované fenomenológii a praktickým postupom v diferenciálnej diagnostike a liečbe extrapyramídových ochorení vrátane najmodernejších postupov," uviedol predseda kongresu a odborný asistent Neurologickej kliniky LF UPJŠ a UNLP Košice Matej Škorvánek.
Podľa jeho slov skupina extrapyramídových ochorení pacienta často nielen vyraďuje z bežného života, ale môže byť aj výrazne invalidizujúca a znamená vysoké socioekonomické bremeno pre spoločnosť.
"Diagnostika týchto ochorení je náročná a vyžaduje si nielen značné vedomosti, ale aj klinickú skúsenosť pri zaradení pacienta do správnej skupiny ochorení, pretože neraz sú tieto ochorenia klasifikované a následne i liečené nesprávne," tvrdí Škorvánek.
Prednášal profesor z Rotterdamu
Jedným z prednášajúcich na Košickom kurze extrapyramídových ochorení bol vo štvrtok aj profesor Vincenzo Bonifati z Rotterdamu, s ktorým Neurologická klinika LF UPJŠ a UNLP úzko spolupracuje v oblasti diagnostiky raritných extrapyramídových ochorení.
Na základe tejto spolupráce bol začiatkom roka objavený nový gén pre jednu z foriem dystónie u členov rodiny z východného Slovenska.
Podobne aktívnu spoluprácu má toto pracovisko aj s inými významnými zahraničnými inštitúciami, napríklad s Univerzitou v Groningene, kde obhajovali svoje doktorandské práce viacerí pracovníci Neurologickej kliniky LF UPJŠ a UNLP, vysvetlil Škorvánek.
Posun v starostlivosti
"Medzinárodná spolupráca s týmito univerzitami v oblasti chronických ochorení, ako sú Parkinsonova choroba, dystónia a sclerosis multiplex, viedla nielen k významnému rozvoju vedeckej práce na našej neurologickej klinike, ale aj k zásadnému posunu v klinickej starostlivosti o pacientov a zavedeniu nových diagnostických a liečebných metód na našom pracovisku," poznamenáva prednostka Neurologickej kliniky LF UPJŠ a UNLP Košice Zuzana Gdovinová.
Ambulancia pre extrapyramídové ochorenia pri Neurologickej klinike Lekárskej fakulty UPJŠ a UNLP poskytuje konziliárnu činnosť a realizuje vyššie uvedené metodiky predovšetkým pre východoslovenský región, ale aj pacientov z iných krajov Slovenska.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári