KOŠICE. Regionálne kolo siedmeho ročníka Botanikiády úspešne zvládlo viac ako 200 piatakov.
Podujatie sa uskutočnilo v priestoroch Botanickej záhrady Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (UPJŠ) a nieslo podtitul Tajomné rastliny, informovala hovorkyňa univerzity Mária Hrehová.
"Naším prvoradým cieľom bolo usporiadať príťažlivé podujatie pre žiakov a učiteľov, zapojiť do projektu talentovaných žiakov v oblasti prírodných vied a ešte viac ich motivovať k štúdiu danej problematiky," uviedla Hrehová.
Žiaci sa prístupnou formou dozvedeli o význame jednotlivých rastlín, novinkách pri ich pestovaní, ochrane a tvorbe životného prostredia a prostredníctvom týchto malých nadšencov botaniky posunúť získané informácie medzi ich rovesníkov.
[content type="avizo-clanok" id="8182459" url-type="sme-article" title="Prinášame aj fotogalériu" img="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/0/57/5761430/5761430.jpeg?rev=2"][/content]
Regionálne kolo v botanickej záhrade
"Školské kolo projektu sa uskutočnilo na základných školách on-line formou ešte v apríli. Zapojilo sa do neho 2695 žiakov zo 105 zaregistrovaných škôl. Riešili 20 pripravených otázok, najúspešnejší boli pri otázke, ktorá vodná rastlina výrazne vonia, kde správne odpovedalo až 90 percent žiakov. Najviac sa potrápili s otázkou čo majú spoločné leknica, kosatec žltý a záružlie močiarne, na ktorú správne odpovedalo iba 35,1 percenta žiakov," priblížila hovorkyňa.
Po vyhodnotení školských kôl každá škola vybrala účastníkov pre regionálne kolo, ktoré sa uskutočnilo v Botanickej záhrade UPJŠ v Košiciach v troch turnusoch 4., 11. a 18. mája. Zúčastnilo sa na ňom 105 učiteľov a 209 žiakov.
Na žiakov čakalo šesť stanovíšť s problémovými úlohami, na ktorých si vyskúšali nielen teoretické vedomosti, ale aj praktické zručnosti.
Najúspešnejší riešitelia regionálneho kola počas jednotlivých turnusov Botanikiády 2016 boli odmenení malými darmi.
Mysleli aj na učiteľov
Pre učiteľov bol pripravený osobitný program.
"Účastníkom Botanikiády sme sa snažili priblížiť zaujímavé, viac či menej tajomné rastliny nielen prostredníctvom informácií, ale napríklad aj prostredníctvom sady rastlinného materiálu, ktorú dostala každá škola od botanickej záhrady ako dar na ďalšie pestovanie. Tento raz to bola zaujímavá liečivá rastlina marolist väčší, známa aj ako bylina sv. Márie Magdalény, ďalej sladká rastlina stévia cukrová a do tretice, pre žiakov asi najlákavejšia rastlina, hmyzožravá rosička kapská," dodala koordinátorka projektu Andrea Fridmanová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári