Ženy vraj autám vôbec nerozumejú, rozoznajú ich len podľa farieb a volant im rozhodne nepatrí do rúk. To si myslia mnohí muži. Ale nie je to tak celkom pravda. Ak je žena šikovná, dokáže sa presadiť aj v automobilovom odvetví, ktoré je stále považované za mužskú doménu. K takým ženám patrí aj Košičanka Janka Lučkaiová, ktorá pracuje v európskej centrále automobilky Toyota v Bruseli. Aj vďaka tejto sympatickej tridsiatničke môžeme jazdiť na lepších a výkonnejších autách.
KOŠICE. Pôvodne chcela byť učiteľkou, ale na pedagogiku sa nedostala. A keďže nechcela stratiť jeden rok, hľadala náhradné riešenie.
„Prihlásila som sa teda na Strojnícku fakultu Technickej univerzity v Košiciach s tým, že po roku prestúpim na pedagogickú. No to sa už nestalo,“ zaspomínala si na okolnosti, ktoré rozhodli o jej budúcnosti.
Janke sa na strojarine zapáčilo a odbor automobilová výroba napokon skončila s vyznamenaním.
Prvá stážistka
V tom čase u nás automobilky vyrastali ako huby po daždi. Pracovný trh potreboval inžinierov a technikov a Janka vycítila, že toto by mohla byť správna cesta ku kariére. Na tej vlastne začala pracovať už písaním diplomovky.
Nechcela byť ako množstvo iných študentov, ktorí ju zbúchajú od stola. Chcela vychádzať z praxe. A tak oslovila novú automobilku TPCA (Toyota, Peugeot, Citroën) v českom Kolíne, že by sa chcela stať ich stážistkou.
„Nebolo to jednoduché, keďže vtedy ešte nefungovali programy pre stážistov. No nedala som sa odradiť a napísala som im, ako si predstavujem našu spoluprácu. A vzali ma. Bola som ich prvou stážistkou. Dochádzala som tam na vlastné náklady a vo svojom voľnom čase, ale brala som to ako investíciu do budúcnosti,“ vysvetlila šikovná východniarka, ktorá sa nerada vzdáva.
Zo školy do fabriky
A táto investícia sa jej vyplatila. Hneď po skončení univerzity jej na oddelení, kde robila diplomovkou, okamžite ponúkli pracovné miesto. Týždeň po štátniciach sa stala junior quality inžinierom.
Pre mnoho dievčat by to bola liečba šokom. Ledva vyjsť zo školských lavíc a hneď sa sťahovať do susednej krajiny?
„Možno to bude znieť zvláštne, no nebolo to ťažké. Ja som si proste šla za svojím snom a keďže závod Toyoty bol v Česku, tak som nemala inú možnosť, len zbaliť kufre a odísť. No odchádzala som s pocitom, že mám domov a milujúcich rodičov, ktorí pri mne stoja. Veľmi intenzívne som cítila ich podporu,“ vysvetlila Janka.
V Kolíne zostala šesť rokov a mala na zodpovednosti exteriér auta.
„Znamená to, že som dohliadala na kvalitu všetkých dielov na prednej a zadnej maske auta. Ak si niekto myslí, že si čerstvá slečna inžinierka sadla do voňavej kancelárie, mýli sa. Trávila som celé hodiny na výrobnej linke a riešila problémy priamo v procese,“ vysvetľuje sympatická kočka, ktorá má v malíčku celý životný cyklus auta vo výrobe.
Po čase však prišla chuť posunúť sa ďalej. Voľba padla na európsku centrálu Toyoty v Bruseli.
Prešla tromi výberovými kolami a v júni 2013 sa sťahovala do veľkej európskej metropoly.
Vie o každej oficiálnej reklamácii
Momentálne pracuje na oddelení zákazníckej kvality Toyoty a je model leaderom pre ich hlavné modely Auris, Avenis a Prius. Zjednodušene sa dá povedať, že jej úlohou je vylepšovať autá.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári