KOŠICE. Pacientov s kliešťovou encefalitídou je stále viac. Univerzitná nemocnica L. Pasteura v stredu hlásila 27 nakazených, ktorí na jej Kliniku infektológie a cestovnej medicíny prišli od minulého týždňa.
Ďalší piati zostávajú doma. Sledujú ich ambulantne s podozrením na vírusové ochorenie.
V stredu zároveň prepustili ďalších štyroch ľudí z nemocnice. Doteraz domov odišlo sedem pacientov.
Štandardný priebeh
Podľa informácií Korzára v stredu opustila nemocnicu aj žena v pokročilom štádiu tehotenstva. Ochorenie by priebeh jej gravidity nemalo ohroziť. Rizikom pre plod totiž je, ak sa vírusom infikujú ženy v skorších mesiacoch tehotenstva.
Lekári majú plné ruky práce nielen s hospitalizovanými, ale aj s ľuďmi, ktorí majú podozrenie na ochorenie a pre istotu navštívia pracovisko.
„Ochorenie má štandardný priebeh, komplikácie sa doposiaľ neobjavili ani u jedného z pacientov,“ informovala hovorkyňa nemocnice Ladislava Šustová.

Mlieko nič neukázalo
Klinika ročne eviduje v priemere 6 prípadov kliešťovej encefalitídy. Takýto hromadný výskyt kliešťovej encefalitídy klinika nezaznamenala za posledných 5 rokov.
Prípadom sa zaoberá Úrad verejného zdravotníctva i Štátna veterinárna a potravinová správa.
Podľa doterajších informácií mal byť zdrojom nákazy kliešťovej encefalitídy ovčí syr. Ľudia si ho kupovali od družstva v Klátove.
Testy surového mlieka však prítomnosť vírusu nepreukázali. Korzáru to potvrdili z veterinárnej a potravinovej správy Košice–okolie.
„Vzorka mlieka, ktorá bola analyzovaná na dôkaz vírusu kliešťovej encefalitídy.... bola negatívna, prítomnosť vírusu nebola potvrdená. V utorok boli odobraté vzorky krvi – výsledok zatiaľ nemáme.“

Strava ako zdroj prvý raz
Družstvo má nateraz stopku na predaj a výrobu mliečnych výrobkov, kým nebudú známe výsledky testov.
Úrad verejného zdravotníctva zverejnil, že vlani na Slovensku diagnostikovali vírusové ochorenie u 88 ľudí, z toho zo stravy sa nakazilo asi 17 z nich.
V troch prípadoch sa choroba preniesla cez kozie mlieko, v jednom z nepasterizovaného ovčieho mlieka a syra zo salaša. Jeden muž pre vážny priebeh choroby, aj zomrel.
Tento rok úrad zaznamenal 8 nákaz mimo lokálnej epidémie v Košiciach. Ani v jednom prípade nešlo o nákazu stravou.
„Mlieko je potrebné pred konzumáciou prevariť alebo piť pasterizované a z takéhoto mlieka pripravovať syry,“ upozornila pre TASR hovorkyňa úradu Martina Merková.
Ochorenie môže mať trvalé následky ako obrna, chronické bolesti hlavy či poruchy koncentrácie, výnimočne sa môže skončiť smrťou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári