Slovenský zväz ochrancov prírody a krajiny (SZOPK), základná organizácia Košice 2013, vo štvrtok informoval, že vo štvrtok 9. júna od 9:00 bude na Krajskom súde v Bratislave súdne pojednávanie vo veci žaloby podanej firmou Ludovika Energy proti Ministerstvu životného prostredia (MŽP) SR.
KOŠICE. Ako informoval predseda základnej organizácie Ladislav Rovinský, dôvodom je, že Ministerstvo životného prostredia jej svojím rozhodnutím z 15. apríla 2015 zamietlo návrh na predĺženie platnosti prieskumného územia v košickej prímestskej rekreačnej lokalite Čermeľ - Jahodná na uránovo-molybdénové a medené rudy do roku 2025.
Chcú vyplatiť kompenzácie
„Ludovika sa žalobou podanou 17. júna 2015 domáha zrušenia rozhodnutia MŽP a obnovenia konania o návrhu na predĺženie prieskumného územia Čermeľ - Jahodná do roku 2025. Firmu Ludovika Energy v súdnom spore s MŽP zastupuje Branislav Fridrich, bývalý asistent exposlanca NR SR za Smer-SD a súčasného kandidáta na sudcu Ústavného súdu Mojmíra Mamojku,“ uviedol Rovinský.
Dodal, že predstavitelia firmy sa zároveň netaja tým, že v prípade úspechu v tomto súdnom spore budú ako ďalší krok požadovať vyplatenie kompenzácie vo výške minimálne 25 miliónov eur.
Firma Ludovika Energy ihneď po zamietnutí predĺženia prieskumu podala návrh na určenie nového prieskumného územia Jahodná – Kamenné, ktoré sa nachádza v tej istej lokalite ako predošlé územie na prieskum uránových rúd.
O tomto návrhu MŽP doposiaľ nerozhodlo.
Stratu nemá nahrádzať štát
Podľa názoru Základnej organizácie SZOPK Košice 2013 nemá žaloba Ludoviky Energy najmenšiu šancu byť úspešná, za predpokladu zákonného a objektívneho rozhodovania príslušného súdu a za predpokladu dostatočnej obhajoby ministerstva.
„Platný geologický zákon vo svojom znení jednoznačne stanovuje, že ministerstvo prieskumné územie 'môže predĺžiť', to znamená, že nie 'musí predĺžiť'. Slovenská republika ani Ministerstvo životného prostredia SR sa nikdy a ničím nezaviazali firme predlžovať prieskum ani umožniť ťažbu uránu v Košiciach na Jahodnej,“ uviedol Rovinský.
Ako dodal, vzhľadom na jednoznačne odmietavé stanoviská verejnosti, ktoré uránové aktivity v Košiciach sprevádzali od úplného začiatku v roku 2005, keď sa pod petíciu proti prieskumu a ťažbe podpísalo 100-tisíc ľudí a 40 samospráv, sa Ludovika Energy mohla slobodne rozhodnúť tento svoj rizikový a neperspektívny projekt ukončiť už oveľa skôr a nemrhať finančnými prostriedkami svojich zahraničných materských firiem.
Rovinský podotkol, že ak tak neurobila, je to len jej chyba. Neexistuje žiadny dôvod, pre ktorý by mal jej podnikateľskú stratu nahrádzať štát.
Strategické prepojenia?
„Na tieto skutočnosti sme upozornili aj súčasného ministra životného prostredia Lászloa Sólymosa v otvorenom liste. Z hľadiska rozhodovania súdu upozorňujeme tiež na skutočnosť, že Ludovika Energy odovzdala Štátnemu geologickému ústavu Dionýza Štúra (prevzatie potvrdené 7. apríla 2016) zákonom predpísanú záverečnú správu z geologickej úlohy, čím uznala ukončenie prieskumu a stratu nároku na jeho predĺženie,“ upozornil Rovinský.
Základná organizácia SZOPK Košice 2013 vníma súdny proces s istými obavami.
„Dôvodom je fakt, že doterajšia rozhodovacia činnosť ministerstva životného prostredia, predovšetkým Sekcie geológie a prírodných zdrojov MŽP, sa opakovane vyznačovala neprimeranou ústretovosťou voči firme Ludovika Energy,“ skonštatoval Rovinský.
Doložil, že isté obavy vzbudzujú aj možné stranícke prepojenia. Rovinský poukázal aj na skutočnosť, že prípadnú súdom priznanú kompenzáciu by nezaplatil ani minister, ani úradníci sekcie geológie ministerstva životného prostredia, ale daňoví poplatníci
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári