Nové kino prilákalo ľudí
Síce trocha oneskorene, ale s o to väčším očakávaním boli v sobotu otvorené brány nového biografu (kina) Uránia. Všeobecne vysoký záujem, ktorý sprevádzal prvé, ešte neúplné predstavenia, ako aj obrovská návštevnosť prvých troch dní, nás jednoznačne oprávňujú k záveru, že tento nový stánok kultúrnej zábavy, bude Košičanmi veľmi vyhľadávaný. Najväčšie zásluhy na tom má predovšetkým mestský radca a predseda Spolku na skrášľovanie mesta, dr. Lajos Ékes.
Do pozornosti širokej verejnosti dávame nasledujúci popis kina:
Budovu biografu postavili podľa projektu architekta Gyulu Sándyho a Arthura Lakatosa s návštevnou kapacitou 770 miest z izolačných akrolitových kociek s rabicovým stropom. Materiál s technickým vybavením stál dovedna 42 tisíc korún. Vetranie, ktoré aj počas plného domu umožňuje dostatočnú výmenu vzduchu, zabezpečujú 4 veľké vetracie prieduchy a 28 ďalších vetracích otvorov umiestnených v strope vo výške 6 metrov.
Prvú skupinu miest na sedenie tvorí 230 pohodlných čalúnených kresiel za cenu 1 koruny, v rovnakej cene je aj 32 lóží, druhú skupinu tvorí 171 miest za 70 halierov a tretiu 330 miest za 40 halierov. Biograf má na rozdiel od podobných zariadení široké pódium a dve šatne, ktoré sú tak vhodné aj na organizovanie rôznych koncertov a menších divadelných predstavení, keďže akustika je tu brilantná. Miesto pre hudobnú kapelu je pred a pod úrovňou pódia. Protipožiarna ochrana budovy je na vysokej úrovni, takže v tomto smere má Uránia veľký náskok pre ostatnými. Čo sa technického vybavenia týka, disponuje najmodernejšími prístrojmi, ktoré zabezpečil a na ktoré dohliada Sándor Fürst. Jedná sa o premietací prístroj značky Gaumont vzor 1909 B a lampa značky Körting-Nathisen. V prvý premietací deň bol obraz ešte dosť rozmazaný, keďže chýbala jedna súčiastka, ktorá nedorazila včas. Na druhý deň to bolo o poznanie lepšie, obraz bol dostatočne svetlý, ostrý a pokojný. Pochopiteľne, drobné nedostatky ako napríklad zlé rozloženie svetiel pre kapelu, či prenikanie svetla z premietacej miestnosti pretrvali, ale tie by sa mali do 4 až 5 dní úplne odstrániť.
Samotný program kina vyhodnotilo riaditeľstvo ako nevyhovujúce. Preto ihneď nariadilo, aby sa na miesto zdĺhavých dramaticko-umeleckých snímkov, uprednostňovali zábery dokumentárne, veselé a z každodenného života.
Napriek vysokej konkurencií cirkusu i konských dostihov dosiahla dvojdňová tržba kina 1600 korún.
Ak sa ukončia zostávajúce vonkajšie drobné úpravy na exteriéri a dorieši sa vnútorné osvetlenie priestoru, stane sa Uránia vyhľadávaným a príjemným miestom Košičanov počas letných vakácií, kde sa budú cítiť všetci veľmi príjemne.
Snáď jediným väčším kazom na tejto stavbe je fasáda, na ktorú spustila verejnosť najväčšiu kritiku. Ale zo sumy 40 tisícov korún nemožno čakať žiadny veľkolepý palác!
Program kina sa bude zatiaľ meniť dva krát týždenne, resp. v prípade potreby aj viac krát.
Kino Uránia stálo približne v miestach, kde je dnes pamätník padlým sovietskym vojakom na Námestí osloboditeľov.
(Abauj-Kassai Közlöny, 2.6.1909)
Program od 1. júna 1909
Oklamaný vykonávateľ (novinka).
Čierny ples. Dráma.
Peter – opičí človek. Prírodovedný.
Výroba klobúkov. Farebný.
Osudné štipnutie včelou (novinka).
Zamilovaný holič.
Samovrah Paľo.
Zajtra 2. júna čaká návštevníkov úplne nový program. Prvé predstavenie sa uskutoční o siedmej hodine a druhé o deviatej hodine večernej. Lístky je možné si vopred zakúpiť v obchode Jána Quirsfelda na Hlavnej ulici č. 51, alebo v kase kina od 17.45 hod.
(Abauj-Kassai Közlöny, 2.6.1909)
Šíri nechutné zvesti konkurencia?
Len čo sa podarilo košickému skrášľovaciemu spolku spustiť nové kino Uránia, ľudská závisť začala produkovať obrovské množstvo správ, ktoré nemožno označiť ničím iným než prívlastkom odporná lož. Začali sa šíriť fámy o tom, že Uránia nie je sama schopná získavať nové filmy, pretože ostatní majitelia kín ich aktivity bojkotujú u výrobcov filmov. Ďalším nezmyslom, ktorý uzrel svetlo sveta, je správa, že Uránia premieta za pomoci požičaných premietačiek a preto je kvalita obrazu na veľmi nízkej úrovni. Samozrejme, nevieme kto stojí za týmito nechutnými zvesťami.
Neskôr, teda po prvých premietacích dňoch, sa hlúpe pletky trocha modifikovali a to v smere, že bojkot voči Uránií sa sústredil len zo strany väčších filmových výrobcov a preto vraj kvalita obrazu je taká slabá.
I keď si uvedomujeme, že tieto správy si sami odporujú, náš tvorca kina, mestský radca dr. Lajos Ékes si považoval za dôležité v niekoľkých bodoch urobiť nasledovné vyhlásenie:
1. Premietací prístroj je najmodernejší svojho druhu, aký v súčasnosti existuje a je do poslednej skrutky v našom vlastníctve.
2. Všetci filmoví továrnici sveta nám maximálne vychádzajú v ústrety.
3. Naše filmové snímky si požičiavame od požičovne filmov firmy Edison a keď ich ponuka bude pre nás nedostačujúca, zvážime ponuky iných svetových firiem.
4. Oslovili nás z uhorskej kinematografickej spoločnosti v Budapešti aby sme vstúpili do ich radov, čo sa aj stalo.
5. Naše predstavenia sa výrazne zlepšili oproti prvému premietaciemu dňu a znesú už oveľa prísnejšie kritériá.
(Abauj-Kassai Közlöny, 5.6.1909)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári