V Košickom kraji je desať uzavretých odkalísk, úložísk ťažobného odpadu evidovaných v Informačnom systéme nakladania s ťažobným odpadom.
KOŠICE. V tomto registri nie sú evidované odkaliská z priemyselnej výroby, z energetiky, ani environmentálne záťaže.
Vo viacerých evidovaných lokalitách Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR urobilo minulý rok v rámci projektu Prieskum enviromentálnych záťaží na vybraných lokalitách Slovenskej republiky geologický prieskum.
"Prieskum bol financovaný z Operačného programu Životné prostredie v šiestich lokalitách. Konkrétne v Poproči - Petrovej doline, Slovinkách, Rudňanoch, Markušovciach, Smolníku a Nižnej Slanej," uviedla hovorkyňa MŽP SR Petra Stano Maťašovská.
Dodnes majú problémy
Obci Nižná Slaná odkalisko po niekdajšej ťažbe železnej rudy dodnes spôsobuje problémy.
"Keď je sucho a príde vietor, tak pre mikročastice, ktoré tu sú, nič nevidieť, veľmi to práši," priblížil starosta Nižnej Slanej Ján Vieloha a dodal, že výsledky prieskumu zatiaľ nepoznajú.
Výsledky geologického prieskumu sú podľa hovorkyne Petry Stano Maťašovskej zahrnuté v záverečnej správe. Tá je dostupná v Štátnom geologickom ústave Dionýza Štúra (ŠGÚDŠ) v Bratislave.
"Odkalisko bude počas najbližších piatich rokov monitorovať ŠGÚDŠ v Bratislave. Na základe výsledkov tohto monitorovania ministerstvo rozhodne o ďalšom postupe," spresnila hovorkyňa rezortu.
Priority vedenia MŽP
Rovnako to bude i v ostatných lokalitách, kde rezort životného prostredia urobil geologický prieskum. Odstraňovanie týchto starých envirozáťaží patrí podľa hovorkyne rezortu medzi priority súčasného vedenia MŽP.
"Na riešenie environmentálnych záťaží je do roku 2021 potrebných 210 miliónov eur. Najviac peňazí, 180 miliónov eur, treba na sanáciu záťaží, ďalšie si vyžiada prieskum či monitoring lokalít. Slovensko môže na tento účel čerpať eurofondy vo výške 180 miliónov eur," skonštatovala Stano Maťašovská.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári