Prehliadky výtvarného umenia Košická paleta 2016 sa tento rok zúčastnilo 93 autorov so 190 prácami.
KOŠICE.
Odborná porota hľadala víťazov v kategóriách rozdelených podľa veku – od 15 do 25 rokov, od 25 do 60 rokov a nad 60 rokov. Samostatná skupinou boli insitní umelci.
„Z výtvarných techník boli zastúpené olejomaľba, akryl, akvarel, maľba na hodváb, plastiky z dreva a kameňa, rôzne grafické techniky, medzi iným aj počítačová. Tematicky sú vystavené diela rôznorodé - od krajinomaľby cez portrétnu tvorbu, zátišia až po abstrakciu,“ naznačila Helga Tomondyová z Kultúrneho centra Údolia Bodvy a Rudohoria.
Najlepší z najlepších
Medzi najmladšími si napokon prvé miesto odnesie Košičan Bruno Pella za olejomaľbu s názvom Plenér.
V najpočetnejšej kategórii autorov od 25 do 60 rokov zvíťazil Košičan Milan Bandurčin s olejomaľbou Ktorým smerom?
Z najstarších výtvarníkov najviac zaujali František Miháľ zo Spišskej Novej Vsi a jeho pastel Staré zátišie.
Zlato medzi insitnými umelcami získal Milan Kostur z Betliara za olejomaľby Dunajec a Stavanie májov.
FAKTY
Výsledky Košickej palety 2016:
Kategória A / autori od 15 do 25 rokov
1. miesto Bruno Pella, Košice Plenér, olej
2. miesto Katarína Gregová, Košice Skladanie mojej reality, koláž
Čestné uznanie
Laura Fiľaková, Košice Keď svitá, zhasni svetlo, linoryt
Eva Mária Moleková, Košice Napätie, linoryt
Lucia Špáková, Michalovce Trochu inak, grafika
Šimona Weissová, Košice Štylizovaná krajina, tempera
Kategória B / autori od 25 do 60 rokov
1. miesto Milan Bandurčin, Košice Ktorým smerom ?, olej
2. miesto Denisa Čičváková, Košice Na lúke, olej
3. miesto Lenka Hricková, Košice Sen, Burina, akvarel
3. miesto Jozef Lӧrinc, Trebišov Londýn, Nostalgia, akvarel
Čestné uznanie
Ján Gáll, Rozhanovce, KE-okolie Fašiangy, komb.technika
Soňa Kotánová, Košice Jadro II, akvarel, Jadro III, PC grafika
Ján Kováč, Sobrance Za stolom, komb.technika
Ľuboš Lorenz, Štós kúpele, KE-okolie Ubrež, Bukureštská 24, akryl
Martin Magyar, Sečovce,Trebišov Ako začínam deň, komb.technika
Viera Vancáková, Košice Stvorenie – tretí deň, suchý pastel
Kategória C / autori nad 60 rokov
1. miesto František Miháľ, Spišská Nová Ves Staré zátišie, suchý pastel
2. miesto Eva Krausová, Košice Vtáči snem, komb. technika
2. miesto Anna Rusnáková, Košice Spomienka na E.M., akryl
3. miesto Mária Schulzová, Košice Pri jazere I, II, akvarel
Čestné uznanie František Hos, Spišská Nová Ves Jalovec - Júlske Alpy, Chabenec, Hrebeň na Havran, akryl
Kategória D / insitné umenie
1. miesto Milan Kostur, Betiar, RV Dunajec, Stavanie májov, olej
2. miesto Viera Lenartová, Košice Čo vidím z okna, akryl
2. miesto Tibor Gurin, Spišská Nová Ves Kaščej Černobog, kamenná plastika
3. miesto Zoltán Mirek, Košice Kráľovič, drevorezba
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári