Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 23. október, 2020 | Meniny má AlojziaKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 19:30

Vyše tisíc Košičanov prišlo na magistrát bojovať proti platenému parkovaniu. Márne

Poslanci napokon rozšírenie plateného parkovania odklepli. Pozrite sa, kto ako hlasoval.

(Zdroj: TASR/František Iván)

Poslanci napriek nebývale veľkému protestu rozšírenie plateného parkovania odklepli.

KOŠICE. Poslanci v pondelok rokovali o prenájme komunikácií v nových desiatich rezidentských lokalitách firme EEI kvôli rozšíreniu zóny spoplatneného parkovania. Bez schválenia prenájmu by sa to od 1. júla spustiť nemohlo.

Plánované rozšírenie plateného parkovania zmobilizovalo Košičanov. Kým väčšinou na mestské zastupiteľstvo ich chodieva len zopár, na to dnešné sa chystali mnohí, aby priamo na rokovaní poslancov protestovali proti plánom mesta.

Video: Jaroslav Vrábeľ

Mestskí policajti ich nechceli pustiť dnu

Pár minút po pol ôsmej ich pred Bielym domom bolo už niekoľko stoviek. Nálada bola hektická, mnohí Košičania kričali a pískali.

Mestskí policajti ich totiž nechceli pustiť do zasadačky, kde budú rokovať poslanci, vraj z bezpečnostných a kapacitných dôvodov.

Asi päťdesiatim sa napokon podarilo dovnútra prebiť, niektorí až popadali na zem.

Ďalší postupne prichádzali, mestskí policajti im vlastnými telami bránili vojsť dnu. Na mieste vládol krik a chaos.

Mestskí policajti napokon postupne začali púšťať dnu aspoň malé skupinky.

Košičanom povedali, že zasadačka má kapacitu len asi 200 ľudí, preto vraj nemôžu ísť dnu všetci a hlavne nie naraz.

Podľa našich informácií je však jej kapacita 500 až 700 ľudí.

Foto: Jaroslav Vrábeľ

Prepisuje sa história

Martin Petruš z kancelárie primátora uviedol, že postupne budú púšťať dnu menšie skupinky, všetkých naraz dnu nemôžu pustiť z bezpečnostných dôvodov.

Situácia na mieste bola ďalej napätá, Košičania rozhorčení. Prišlo ich napokon vyše tisíc.

Nikdy v doterajšej histórii na mestské zastupiteľstvo neprišiel takýto obrovský dav Košičanov.

Hovorkyňa mesta Linda Šnajdárová pre Korzár pred pár dňami uviedla v reakcii na chystaný protest, že v demokratickej spoločnosti majú občania garantovanú slobodu prejavu a právo na informácie: „Rešpektujeme fakt, že niekoľko obyvateľov mesta chce týmto spôsobom svoje práva uplatniť.“

Realita. Parkovanie na košickom Juhu

Košičania: Vonku sú občania, pán Raši!

Presne o ôsmej hodine, kedy sa malo začať zasadnutie poslancov, začali protestujúci v rokovacej sále búrlivo tlieskať.

"Pustite ich dnu!" kričali ľudia, aby umožnil magistrát vstup tým, ktorí zostali vonku.

"Vonku sú občania, pán Raši!" kričali, pískali a búchali po laviciach.

Primátor Richard Raši (Smer) prikázal mestským policajtom, nech pustia do rokovacej miestnosti toľko ďalších ľudí, aby sa nenarušil priebeh rokovania.

Upozornil prítomných obyvateľov, že ak budú narúšať priebeh zastupiteľstva, vykáže všetkých a bude sa rokovať bez prítomnosti verejnosti.

Foto: Jaroslav Vrábeľ

Vypískali aj viceprimátorku

O návrhoch na doplnenie alebo zmenu programu hlasovala väčšina poslancov tak, ako im palcom pred zasadačkou plnou protestujúcich ukázala palcom vicepimátorka Renáta Lenártová (Smer).

Rozhorčení ľudia na ňu pískali a hučali.

Vonku ostalo napokon asi 500 ľudí, mnohí sa už dnu nedostali. Do desať ozbrojených mestských policajtov strážilo dvere magistrátu. Rozvášnení Košičania ich častovali štipľavými poznámkami.

Zasadačka bola plná zhruba len z dvoch tretín, voľné miesta však boli už iba vpredu na úrovni sedadiel poslancov.

Bol preto predpoklad, že tam verejnosť neusadia.

Video: Jaroslav Vrábeľ

Polícia odťahovala autá

Poslanec Miroslav Špak (Sieť) informoval, že na stránke mesta sa nevysielal priamy prenos z rokovania, ako býva obvyklé.

Viacerí poslanci mu oponovali, že to tak nebolo a že online vysielanie normálne fungovalo.

Pracovisko EEI na magistráte, ktoré sa nachádza vo vestibule, kde protestujú stovky rozvášnených Košičanov, je dnes zatvorené - údajne z "technických príčin".

Na návrh poslanca Jaroslava Polačeka (nezávislý) a pod tlakom protestujúcich nakoniec zastupiteľstvo súhlasilo, aby do zasadačky vpustili toľko občanov, koľko sa do nej zmestí.

Poslanec Oto Žarnay (nezávislý) v diskusii upozornil verejnosť, ktorá sa zúčastňuje na rokovaní, že dostal aktuálnu informáciu, že mestská polícia odťahuje autá z okolia magistrátu.

Jaroslav Kaifer: Výmysly o spoplatnení parkovania

Zástupca EEI si vyžiadal sprievod mestskej polície

Poslanec Marián Gaj (nezávislý) vyhlásil, že zvolávateľ zhromaždenia Ladislav Lorinc a poslanci Jaroslav Polaček a Marcel Gibóda (obaja nezávislí) urobili z ľudí, ktorí dnes prišli protestovať, ovce.

"Neurážajte nás!" reagovali pobúrene občania.

Zástupca EEI Ján Tomanovič na úvod svojho príhovoru adresoval vedeniu mesta, že chce požiadať o asistenciu mestskej polície, keď už bude zo zasadačky magistrátu odchádzať.

Protestujúcich v sále to pobavilo.

Keď občania požadovali, aby po uplynutí trojminútového limitu v zmysle rokovacieho poriadku odňal primátor Tomanovičovi slovo, ten nespokojne reagoval: "Načo ste ma sem potom volali?"

Nakoniec mu bolo slovo odňaté a namosúrene odišiel v sprievode mestského policajta. Ľudia aplaudovali.

Odklepli to

Hlasovanie a ďalšie spoplatnenie parkovania v meste napokon prešlo rozdielom troch hlasov.

Bolo ich treba 25, za hlasovalo 27 poslancov, traja sa zdržali, proti boli ôsmi.

"Skončili ste, hanba, zlodeji, svine, judáši, odstúpte!" kričali sklamaní a rozzúrení občania pri odchode zo zasadačky.

Popoludní, keď už sa atmosféra na magistráte upokojila, pracovisko EEI opäť začalo fungovať.

Podľa vyjadrenia jeho pracovníčky mali dopoludnia, keď poslanci za účasti protestujúcich občanov riešili platené parkovanie, zatvorené pre "problémy s internetom".

Video: Katarína Gécziová

Nespokojnú Košičanku vyprevadili mestskí policajti

Hneď po schválení prenájmu pozemkov pre EEI zišla jedna z protestujúcich, staršia pani, až priamo k predsedníckemu stolu, niečo sa opýtala rovno primátora Rašiho a potom v sprievode dvoch mestských policajtov odišla.

"Bola som sa ho spýtať, že ak si kúpim rezidentskú kartu, či budem mať ja konkrétne osobne garantované pre mňa jedno parkovacie miesto pre moje auto pri dome. Pán primátor mi odpovedal, že teraz je rokovanie, ale že po rokovaní mi odpovie alebo mu mám poslať e-mail. Čiže mi vlastne neodpovedal, lebo toto nie je odpoveď. A potom ma už odprevadili preč takí dvaja bodyguardi...," opísala nespokojná Košičanka.

Ešte boj nevzdávajú

Miestny poslanec na KVP a iniciátor akcie „Protest: Nechcem platiť EEI za parkovanie pred blokom!“ Ladislav Lörinc (exSieť) výsledok hlasovania poslancov viac-menej očakával.

„Pozitívne hodnotím účasť toľkých ľudí, aj dôchodcov s paličkami. Vôľa ľudu nebola rešpektovaná. Viacerí si vybrali dovolenky, aby mohli prísť vyjadriť svoj nesúhlas,“ uviedol.

Obvinenie výkonného riaditeľa EEI Jána Tomanoviča, že väčšinu protestujúcich tvorili podnikatelia a zamestnanci istých firiem, ktorí nechcú platiť za parkovanie, označil za absurdné.

„Rovnako ako je absurdná jej ponuka na systém spoplatnenia parkovania,“ dodal.

Ešte sa nevzdávajú. Pripravujú žiadosť pre primátora Richarda Rašiho (Smer), aby uznesenie o prenájme komunikácii firme EEI nepodpísal „zo zákonného dôvodu zjavnej nevýhodnosti pre mesto“.

Medzi protestujúcimi podľa neho padli aj návrhy na petíciu za vyhlásenie referenda proti spoplatnenému parkovaniu, či dokonca za odvolanie primátora.

„Musíme to ešte premyslieť, keď opadnú emócie,“ uzavrel Lörinc.

Kto hlasoval za rozšírenie spoplatnenia parkovania

Na schválenie bolo treba 25 hlasov z celkového počtu 41 (tri pätiny všetkých členov zastupiteľstva, keďže išlo o prenájom z dôvodu hodného osobitného zreteľa). Za hlasovalo 27 poslancov. Koho hlasy teda rozhodli?

ZA (27): Andrejčák, Briškár, Brixi, Grullingová, Jakubov, Jenčová, Kaifer, Kandráč, Kočiš, Lenártová, Maďar, Petrenka, Petruško, Sitkár, Šramková (všetci Smer), Gáll, Karabin, Iľaščíková, Kovačevičová, Čižmáriková, Gaj (všetci nezávislí), Kijevská, Petrvalský, Sidor, Betuš, Šaňa (všetci Šport do Košíc), Sekáč (Pravý poslanecký klub)

PROTI (8): Gibóda, Ihnát, Žarnay, Polaček (všetci nezávislí), Berberich, Grega, Rusnák, Špak (všetci Pravý poslanecký klub)

ZDRŽALI SA (3): Bacsó (Pravý poslanecký klub), Halenár, Hlinka (obaja nezávislí)

NEHLASOVAL (1): Jutka (Pravý poslanecký klub)

NEPRÍTOMNÍ (2): Dečo, Blaškovičová (obaja nezávislí)

Foto: Judita Čermáková

jav

Postrehy zo zastupiteľstva

Rezidentské parkovacie miesta budú prístupné výlučne držiteľom rezidentských parkovacích kariet, ktoré budú vydávané pre občanov s trvalým pobytom v danej zóne na konkrétne evidenčné číslo vozidla (EČV). Pre návštevníkov budú vyhradené osobitné parkovacie miesta.

Pre celú zónu budú platiť tarifné pásma so sadzbami od 50 centov do 1,5 eura za hodinu. Spoplatnenie návštevníckych miest bude počas pracovných dní od 7.30 do 18.00 h a v sobotu od 7.30 do 13.00 h.

Celodenné parkovanie na záchytných parkoviskách bude cenovo výhodnejšie.

"Podľa mňa to nie je celkom doriešené. Chcem sa opýtať, keď príde zo zahraničia môj syn s rodinou, ako bude parkovať? Keď zastaví so zahraničnou značkou, čo bude?" pýtala sa Košičanka Irena Balúnová, ktorá sa zúčastnila na proteste.

"Myslím si, že tie priestory, ktoré chcú spoplatniť, sú verejné, mestské. Keď sa to uskutoční, poplatok sa vezme a kde máme záruku, že vybudujú parkovacie miesta. Je to dosť smutné a smiešne, prečo to nerobí mesto? Títo ľudia by mali niečo robiť pre nás, keď sme ich volili," povedala ďalšia účastníčka protestu Marta Hasincová.

Poslanec MsZ Jaroslav Polaček uviedol, že dnes bola posledná príležitosť na to, aby ľudia legálnym spôsobom zastavili parkovaciu spoločnosť EEI. Tá podľa jeho názoru spúšťa projekt, ktorý nie je úplne štandardný. "Je to spoločnosť, ktorá ma otvorené dvere u vedenia mesta a preto si myslíme, že ju treba zastaviť," povedal poslanec Polaček.

Ako dodal, sú toho názoru, že statickú dopravu v meste regulovať určite treba. "Otázne je, či ju má regulovať súkromná firma, alebo či sme schopní alebo neschopní, a toto vedenie pravdepodobne nie je schopné regulovať samo túto dopravu," povedal.

Po novom si na jednu bytovú jednotku bude možné kúpiť tri rezidentské karty, prvá bude na rok stáť 35 eur, druhá 70 eur a tretia 150 eur. Dosiaľ bolo rezidentské parkovanie len v centrálnej mestskej zóne.

tasr

Takáto "plná" bola zasadačka pred ôsmou, a ľudí nechceli vpustiť. Foto: Jaroslav Vrábeľ

Čo odznelo na rokovaní

Pondelkové zastupiteľstvo sa nieslo vo výničmone búrlivej atmosfére.

"Systém regulovaného parkovania vychádza zo skúseností z viac ako 70 európskych miest. Sú medzi nimi Praha, Zvolen či Banská Bystrica," povedal primátor Raši.

Podľa jeho slov má mesto k dispozícii prieskumy, ktoré hovoria, že po zavedení nového systému parkovania by mal byť dostatok parkovacích miest. "Mesto má ročne od spoločnosti, ktorej prenajali platené parkoviská, príjem viac ako 500.000 eur, pred uzavretím zmluvy to bolo niečo cez 300.000 eur," skonštatoval Raši.

Niektorí ľudia podľa jeho slov svoje nehnuteľnosti v meste prenajímajú a dane platia inde. Podotkol tiež, že mesto má viaceré petície, v ktorých sa ľudia dožadujú riešenia problému s parkovaním v meste.

Poslanec Miloš Ihnát konštatoval, že ho spoločnosť EEI po takmer šiestich hodinách rokovania na komisii nepresvedčila. "Platí vox populi, hlas ľudu. Parkovaciu politiku akú máme k dnešnému dňu by zvládlo i mesto," zdôraznil a dodal, že treba otvoriť VZN, ktoré bolo pred rokom schválené a riešiť viaceré anomálie, ktoré v ňom sú.

Vášne protestujúcich rozpútal svojím vystúpením starosta Mestskej časti Sídlisko KVP Alfonz Halenár a mestský poslanec. Obhajoval nový systém, pričom poukázal na súčasné komplikované parkovanie.

"Netvrdím, že netreba platiť, ale navrhnuté sumy sú premrštené a pre obyčajných ľudí neprijateľné. Všetky autá, ktoré parkujú na susednej ulici, by sa preparkovali ku mne, keďže bývam na okraji platenej zóny. Tým pádom nebudem mať kde parkovať," povedal protestujúci Košičan Ľubor Mikula.

Matúš Petrík prišiel na rokovanie poslancov preto, lebo podmienky parkovania sú podľa neho veľmi zle nastavené. "Sú viazané na vlastníctvo auta, ale nie každý vlastní auto, aj keď ho používa. Takisto sú viazané na trvalý pobyt. Ak má napríklad niekto viac bytov, tak nemôže v tej ulici parkovať," uviedol.

Ladislav Lorinc prečítal oficiálne stanovisko organizátorov protestu. Podotkol, že problém s parkovaním sa dostane do iných zón. Mesto rezidentom nič negarantuje. Občania si zaplatia za krúženie okolo vlastného bloku s rovnakým výsledkom. Podľa jeho slov by mala byť prvá rezidentská karta zadarmo. "EEI nepostavila žiadne parkovacie domy," skonštatoval Lorinc.

Zriadenie mestského podniku, ktorý bude vykonávať komplexnú správu parkovania v doposiaľ nespoplatených zónach parkovania poslanci zamietli. Hlasovať o ňom navrhol poslanec Jaroslav Polaček.

Zástupca spoločnosti EEI vo svojom príhovore vysvetlil ich fungovanie v meste. Po troch minútach ho však prítomní vypískali a z rokovacej sály odišiel.

"Každá administratívna budova je zo zákona povinná zabezpečiť parkovacie kapacity pre svoje potreby. Podľa reakcií, ktoré som počas sedenia v rokovacej sále počul, sa mi javí, je to moja osobná domnienka, že 90 percent ľudí, ktorí sú tu, sú zamestnanci a podnikatelia, ktorí prídu o toto nezákonné správanie," uviedol prevádzkový riaditeľ spoločnosti EEI Ján Tomanovič.

Zdôraznil, že majú dokončený projekt, na základe ktorého je naprojektovaných 986 parkovacích miest.

"Nie sú to státia nakreslené čiarami, ale sú naprojektované ako stavebný projekt," dodal.

tasr

Stanovisko firmy EEI

Spoločnosť EEI cíti obrovskú zodpovednosť a záväzok voči mestu Košice a jeho obyvateľom.

Firma dnes vyhlásila, že systém parkovania, ktorý bude postupne v Košiciach zavádzať, posunie východoslovenskú metropolu medzi moderné európske mestá.

Tie podľa EEI podobnými systémami štandardne chránia svojich obyvateľov pred živelným parkovaním áut, ktoré patria návštevníkom mesta alebo firmám.

„Do Košíc prinášame systém, ktorý je odskúšaný a bežne využívaný v európskych mestách. Viac ako 4 000 občanov Košíc sa v uplynulých rokoch formou petície domáhalo zavedenia rezidentského systému parkovania, pretože ich občiansky komfort je znižovaný živelným parkovaním cudzích áut,“ povedal výkonný riaditeľ EEI Ján Tomanovič a dodal, že práve občania s trvalým pobytom na území Košíc získajú teraz výhody, ktoré im ako Košičanom prináležia.

Celková investícia spoločnosti EEI presiahne 2 milióny eur, pričom firma vybuduje viac ako 1 500 nových parkovacích miest, bude mať na starosti zimnú aj letnú údržbu všetkých parkovacích miest a odvedie do mestskej pokladne ročne odhadom viac ako jeden milión eur.

„Uvedomujeme si, že nie všetci novému systému od začiatku budú rozumieť, ale sme presvedčení, že po veľmi krátkom čase občania Košíc s trvalým pobytom na území mesta pocítia, že tento systém chráni predovšetkým ich občianske práva,“ povedal Ján Tomanovič na záver.

red.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 2. Vitajte v postapokalyptickom svete
 3. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 4. Downtown Bratislavy sa rozrastie o nový rezidenčný projekt
 5. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte?
 6. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 7. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 8. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 9. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 10. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 1. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 2. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 3. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 4. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 5. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje
 6. 5 vecí, ktoré definujú prémiové bývanie
 7. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 8. Úprava osobného motorového vozidla
 9. Important information for Brazilians living in Slovakia
 10. Prečo sú dnes ryby také dôležité?
 1. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 16 810
 2. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 16 283
 3. Rysy navštívi päťtisíc ľudí denne. Ako vyzerá denný chod chaty 12 688
 4. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 11 975
 5. Jedlo v Bratislave: Tieto reštaurácie určite vyskúšajte 11 741
 6. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 11 244
 7. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 10 166
 8. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 9 600
 9. Korenie sexuálneho života po päťdesiatke. Tieto tipy vyskúšajte 9 513
 10. Programátori prezradili, čo ich v práci najviac motivuje 9 370
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Platené parkovanie v Košiciach

Prečítajte si aj ďalšie články k téme

Neprehliadnite tiež

Minúta po minúte: V Bardejove neotvorili tri odberné miesta

Začínajú sa objavovať prvé problémy.

Testovanie v Bardejove.

Vlak po zrážke tlačil auto pred sebou 450 metrov

Seniorka stihla z vozidla v poslednej chvíli vystúpiť.

Zrážka vlaku s autom.
Polyfunkčný objekt, za ktorým je obytný súbor Park Anička.
Ilustračný záber tréningu mládeže v Aréne sršňov.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Cynická obluda

Politik vystrašený číslami

Premiér hovorí, že čakal zlé čísla, ale to, čo sa včera dozvedel, bolo ešte oveľa horšie. Veríme mu.

Koronavírus: Slovensko má ďalších 19 úmrtí, Oravu a Bardejov plošné testujú (minúta po minúte)

Celkový počet nakazených na Slovensku dosiahol číslo 33 602. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 134 obetí.

Od soboty sa ulice vyprázdnia.
Premiér Igor Matovič.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop