Krajiny EÚ, ktoré získali pomoc zo Švajčiarska, hodnotia v Košiciach v rámci Medzinárodnej konferencie kontaktných bodov dosiahnuté výsledky.
KOŠICE. Okrem zástupcov Úradu vlády SR ako Národného kontaktného bodu Programu švajčiarsko-slovenskej spolupráce v Slovenskej republike sa jej zúčastňujú i zástupcovia inštitúcií, správcov spolupráce so Švajčiarskou konfederáciou z Česka, Poľska, Maďarska, Slovinska, Estónska, Lotyšska, Litvy, Chorvátska, Bulharska a Rumunska.
"Stretli sa tu zástupcovia Národných kontaktných bodov strednej a východnej Európy, takmer všetkých krajín a zástupcovia švajčiarskych autorít, organizácií, ktoré majú na starosti realizáciu príspevku v jednotlivých krajinách, to znamená Švajčiarskej agentúry pre rozvoj a spoluprácu a švajčiarskeho Štátneho sekretariátu pre hospodárske záležitosti," uviedol pre TASR riaditeľ Odboru riadenia a implementácie Švajčiarskeho finančného mechanizmu Úradu vlády SR Ivan Ivančin.
Cieľom konferencie je podľa jeho slov výmena skúseností.
"Porozprávať sa o rôznych spôsoboch riešenia problémov, ktoré sa vyskytovali počas realizácie. Tak, aby sme vlastne ten posledný rok, ktorý nás v mnohých prípadoch čaká, vedeli program úspešne dokončiť tak, aby tie prostriedky boli rozumne využité pre prospech cieľových skupín," spresnil Ivančin.
Program spolupráce prispieva k zníženiu hospodárskych a sociálnych rozdielov v rámci rozšírenej Európskej únie, ako aj v jednotlivých regiónoch krajín - členov EÚ. V Slovenskej republike výška príspevku Švajčiarskej konfederácie predstavuje 66,866 milióna CHF, ktorý je poskytovaný v rámci Programu švajčiarsko-slovenskej spolupráce na realizáciu 22 ďveľkýchď projektov a ďalších celkovo 40 ďmalých a spoločnýchď projektov cez Blokový grant. Celková výška nenávratnej pomoci, ktorá môže byť vyplatená cez Program po zohľadnení spolufinancovania zo štátneho rozpočtu, predstavuje 61,7 milióna eur.
Súčasťou konferencie je aj návšteva miest, kde sa realizovali projekty. V stredu (15.6.) navštívia obce v okrese Košice - okolie a Trebišov.
"Je to projekt, ktorý bol realizovaný pre rómske komunity ETP Slovensko, Komunitné centrum v Rankovciach. Potom to bude projekt verejnej kanalizácie a čistiarne odpadových vôd pre aglomerácie troch obcí v Tušiciach. Následne bude prezentácia výsledkov projektu Tokaj je len jeden realizovaného združením Tokajská vínna cesta v Trebišove a následne aj v Čerhove a Malej Tŕni," dodal Ivančin.
Medzinárodná konferencia potrvá v Košiciach do štvrtka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári