KECEROVCE. Študenti zo sociálne znevýhodneného prostredia si v stredu v Kecerovciach v okrese Košice-okolie prevzali vysvedčenia o záverečnej skúške a výučné listy.
Študovali na elokovanom pracovisku, ktoré patrí pod Strednú odbornú školu technickú na Kukučínovej ulici v Košiciach. Dvojročné vzdelávanie ukončili záverečnými skúškami.
"Odovzdali sme 72 vysvedčení o ukončení stredného odborného vzdelania v odbore stavebná výroba pre chlapcov a pre dievčatá výroba konfekcie. Výnimočne sme odovzdali výučné listy 12 absolventom odboru tesár, rómskym žiakom, ktorí postúpili do vyššej formy vzdelania. Ďalším štúdiom majú možnosť získať úplné stredné vzdelanie," uviedol riaditeľ Strednej odbornej školy technickej Ján Pituch.
Pracovisko v Kecerovciach funguje sedem rokov.
"Chodili na odborné súťaže, dievčatá robili modeling. Sme hrdí na to, že aj rómske deti sa vzdelávajú a dosahujú veľmi dobré výsledky," povedal Pituch.
Škola a Košický samosprávny kraj podľa jeho slov žiakom ponúkli prvý krok, odborné vzdelanie.
Chceli by zriadiť obecnú firmu
V dedine by však chceli vybudovať obecnú firmu, kde sa budú títo žiaci môcť zamestnať. S firmami pripravujú výrobný program. Chceli by vyrábať dlažbu, brikety a drevené palety.
"Pred siedmimi rokmi sme vyučili 19 odborníkov v stavebníctve a z toho 11 sa umiestnilo v Česku, kde získali ďalšiu kvalifikáciu a prácu," spresnil Pituch.
To, že je škola priamo v obci, je podľa jeho slov výhodou, keďže žiaci nemusia cestovať do Košíc.
"Študovalo sa mi dobre. Naučila som sa šiť, obšívať a vyšívať. Základné veci si viem ušiť i sama. Šijací stroj doma nemám, ale plánujem si ho kúpiť. Na štúdiu nebolo nič ťažké, kto chce, môže sa naučiť všetko," povedala absolventka Kristína Feková, ktorá prospela s vyznamenaním.
Peter Vidlička skončil školu ako najlepší žiak. "Naučil som sa stavať komíny, robiť potery, vyrábať zámkovú dlažbu. Myslím si, že si ľahšie nájdem prácu. Chodievam už teraz brigádovať na stavby," povedal.
Mladí stavbári a krajčírky študovali pod odborným dohľadom pedagógov. "Dlhé roky som robil strechy, čiže som ich mal čo naučiť. Pokiaľ by bol záujem zo strany firiem, chlapci chcú robiť. Niektorí z nich už majú založené rodiny, čiže príjem je pre nich dôležitý," uviedol majster odborného výcviku Jozef Katrenič.
Vysunuté pracoviská
Úlohou vysunutých pracovísk stredných škôl je priamo v miestach ich trvalého pobytu poskytovať vzdelávanie žiakom zo znevýhodneného prostredia, ktorí neukončili úspešne deviaty ročník základnej školy alebo ukončili povinnú školskú dochádzku v nižšom ročníku základnej školy.
Elokované pracoviská vznikajú v úzkej spolupráci s obcami, väčšinou sú umiestnené v obecných priestoroch.
Podľa hovorkyne predsedu Košického samosprávneho kraja (KSK) Zuzany Bobrikovej zo 63 stredných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti KSK 11 vytvorilo 35 vysunutých pracovísk. Dve ďalšie pribudnú od septembra.
"Skúsenosti z Keceroviec, ale aj z ďalších vysunutých pracovísk jasne ukazujú, že tento model je na prospech žiakov a ich rodín, školy, obce i zamestnávateľov. Žiaci sa nielen naučia základy remesla, ale získavajú aj hygienické, sociálne zručnosti, pracovné návyky a zodpovednosť, dodal vedúci odboru školstva KSK Štefan Kandráč.
Foto k článku: TASR/František Iván
Pod týmto článkom nie je možné diskutovať. Vysvetlenie nájdete tu
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári