Remeselníci, ktorí sa venujú tkáčstvu, sa dnes stretli v Košiciach na dvojdňovom Medzinárodnom tkáčskom sympóziu. Okrem prednášok a diskusií o tkáčstve a nových trendoch sú pre účastníkov pripravené i ukážky tkania. Zajtra akcia pokračuje.
KOŠICE. Podujatie sa podľa organizátorov koná pri príležitosti predsedníctva Slovenska v Rade Európskej únie ako sprievodné podujatie k zasadnutiu európskej sekcie Svetovej rady remesiel. Organizuje ho Ústredie ľudovej umeleckej výroby.
"Stretnutím alebo touto príležitosťou chceme vyvolať diskusiu, načrtnúť témy, možnosti, atraktivitu a originalitu tkáčskeho remesla, ktorého korene siahajú síce do histórie, ale aj napriek tomu, že má historické korene, stále nestráca na atraktivite, práve naopak. Inovujú sa vzory, inovujú sa materiály, inovujú sa technológie a tkanina, ktorá je produktom tkáča alebo tkáčskeho remesla, tu bude stále, ako jeden základný produkt pre človeka, pre zhotovovanie odevov a iných produktov," uviedla riaditeľka Ústredia ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) Dana Kľučárová.
Jediný muž - tkáč
Tkáči podľa nej postupne vymierajú. Evidujú jediného tkáča, muža. Ako vysvetlila, pôvodne sa tomuto remeslu venovali muži.
"Máme aj ženy, ktoré sa venujú v regiónoch tkaniu. Vďaka kurzom, ktoré naša organizácia v regionálnych centrách organizuje, sa nám darí toto remeslo držať pri živote a vytvárať zaujímavou formou pútavý obraz o tkáčskom remesle tak, aby bolo atraktívne aj pre mladých ľudí," priblížila Kľučárová.
Medzinárodné sympózium je určené pre laickú i odbornú verejnosť.
"V rámci príspevkov sú prihlásení odborníci zo Slovenska aj zo zahraničia. Máme tu lektorov z Veľkej Británie, z Londýna, ktorí nám porozprávajú o súčasných formách, moderných technológiách a inováciách. Máme tu lektorku z ďalekého Mexika, ktorá zase porozpráva o tkaninách v takej vzdialenej krajine, ako je Mexiko, no a taktiež pohľad slovenských odborníkov na to, v akom stave sa tkáčske remeslo v súčasnosti na Slovensku nachádza," priblížila riaditeľka ÚĽUV.
Sprievodné výstavy
Okrem sympózia sú v priestoroch Kasární/Kulturparku pripravené sprievodné výstavy, ktoré dokumentujú vývoj tkáčskeho remesla pod záštitou ÚĽUV, ktoré má 70-ročnú tradíciu.
"Pre účastníkov sympózia je pripravená aj ukážka rôznych tkáčskych techník v priestoroch Regionálneho centra remesiel ÚĽUV v Košiciach, kde naši majstri tkáči budú predvádzať rôzne techniky, vzorovania, formy a spôsoby tkania. Taktiež je naplánovaná prehliadka dielní a priestorov, ako aj výstav," dodala Kľučárová.
Tkanie ako hobby
Jediný tkáč na Slovensku Metod Salva z Lúčok má 58 rokov a tkáčstvu sa venuje 12 rokov. Momentálne pracuje na železnici a tkanie je jeho hobby. Dostal sa k nemu, keď prišiel o prácu.
"V zime som rozložil krosná, ktoré som mal po mame a začal som tkať. Tkanie ma sprevádzalo, dá sa povedať, celý život, lebo moja mama tkala. Potom to už išlo samo," prezradil.
Ako povedal, nasledovníkov, ktorých by zaučil tomuto remeslu, zatiaľ nemá.
"Poznám výrobcov krosien, ale tých, ktorí sa venujú tkaniu, zatiaľ nie. Mám dve dcéry a jedného syna. Dcéry zaúčam do tkania," dodal Salva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári