V USA žije množstvo šikovných ľudí, ktorí však rozhodne nie sú pôvodní Američania, ale v žilách im koluje naša, slovenská krv. Jedným z nich je aj uznávaná osobnosť filmového biznisu Steven Gaydos, ktorý bol na tohtoročnom Art Film Feste v Košiciach predsedom poroty hraných filmov.
KOŠICE. Sympatický a šikovný chlapík bol pravým človekom na pozícii predsedu medzinárodnej jury.
V Spojených štátoch amerických totiž pôsobí nielen ako novinár, ale je aj producentom, píše filmové scenáre a knihy, je aj autorom muzikálových projektov a šéfuje časopisu Variety.
Filmový svet ho lákal od detstva
Vyrastal v oceliarenskom meste Pittsburgh, no viac ako veľké fabriky mu už od skorého detstva učaroval celkom iný svet.
Sníval o tom, že sa raz bude venovať hudbe a filmom a sny si splnil. Dnes žije v Kalifornii a je viceprezidentom a zodpovedným redaktorom časopisu Variety – periodika, ktoré je pre ľudí z filmového priemyslu a šoubiznisu najdôveryhodnejším a dôležitým periodikom.
Každý chce, aby sa vo Variety písalo o jeho projektoch a kariére.
Steven Gaydos píše viac než 250 príspevkov ročne do denného aj týždenného vydania časopisu, venuje sa aj prehľadom situácie v rôznych krajinách a regiónoch, správam o filmovom a televíznom trhu, ale aj profilom osobností a firiem.
Redaktorom Variety je od roku 1994 a pod jeho hlavičkou vytvoril a riadi program 10 to Watch, ktorého cieľom je vyhľadávanie nových talentov z celého sveta.
Autorsky sa podpísal pod filmy režiséra Monte Hellmana Cesta nikam a Iguana. Stojí tiež za filmami režiséra Ate de Jonga Všetci muži sú smrteľní a režisérky Nouchky Van Brakei O mesiac skôr.
Ocenil košickú kvalitu
Pozná zblízka najvýznamnejšie filmové festivaly, v Cannes či v Benátkach je ako doma, aby mal prehľad o všetkých novinkách.
Ako skonštatoval, hoci sa Art Film Fest konal v Košiciach po prvýkrát, bolo to podujatie na vysokej úrovni.
„Je to česť byť predsedom poroty a byť s týmito skvelými ľuďmi, ktorí sú jej členmi. Poznám Rudolfa Biermanna mnoho rokov, poznám kvalitu jeho práce a vedel som, že pripraví aj výborný filmový festival. Chcem pochváliť organizátorov za pohostinnosť a za kvalitu podujatia. To, že ste sem prišli a hneď v prvý rok ste to zorganizovali na takejto vysokej úrovni je obdivuhodné,“ povedal.
Pustil sa do pátrania
No aj napriek tomu, že je S. Gaydos Američan, jeho predkovia boli v tejto krajine prisťahovalcami. Pochádzajú totiž zo Zemplína.
A on je na to hrdý. „Ja som Slovák. A som závislý na haluškách!“ skonštatoval s úsmevom.
Aj preto chcel poznať svoje korene a už pred rokmi začal pátrať po tom, odkiaľ vlastne jeho starí rodičia pochádzajú.
Ako zistil, boli to hlavne dediny Klokočov a Zalužice pri Zemplínskej šírave, ktorá tam však v tom čase, pochopiteľne, nebola.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári