Sobotňajší beh cez rôznorodé prekážky sa uskutočnil netradične na Hlavnej ulici. Obvykle sa takéto preteky organizujú v lesoch a na lúkach. Tam podľa niektorých obyvateľov aj patrí. Tlak im dvíhali tisícky športovcov aj rozsiahle prekážky, ktoré obmedzovali voľný pohyb.
KOŠICE. Netradičné podujatie vyvolalo, podobne ako nedávny beh Farbám neujdeš, diskusie.
Terčom kritiky sa stalo najmä miesto. Podľa oponentov nemal Spartan Race čo hľadať na pešej zóne.
„Takéto akcie patria na Bankov, na Alpinku alebo Aničku. V centre je pešia zóna, chceme pokoj. Veď tu už aby sa človek bál, že dôjde k úrazu. Cyklisti po chodníku, sparťania všade, no môže človek pustiť dieťa pohrať sa pri potôčiku?! Však to tu je nebezpečné ako na diaľnici,“ hneval sa jeden z návštevníkov centra, ktorý si chcel vychutnať pokojnú sobotňajšiu prechádzku.
Suchý variant
Podobný názor mali aj ďalší, ktorí o organizovaní Spartan Race netušili. Nahnevali ich nečakané dopravné obmedzenia a aj na niekoľko hodín zablokované autá, ktoré sa nevedeli kvôli podujatiu dostať z parkovísk.
„Všetky takéto podujatia si vyžadujú aj dopravné či iné obmedzenia, ktoré niektorým ľuďom robia vrásky na čele. Avšak pocity spokojnosti zo športovej aktivity u účastníkov prevládajú nad negatívnymi reakciami ľudí, ktorí majú opačný názor. Je pravda, že tieto preteky sa robia zvyčajne v prírode, ale práve zmyslom suchého mestského variantu bolo priblížiť tento prekážkový beh ľuďom,“ hovorí vedúci referátu športu a mládeže košického magistrátu Ivan Šulek.

Príklad mládeži
Zážitok z náročného behu výnimočne bez blata si pochvaľoval aj najlepší slovenský pretekár Michal Rajniak, ktorý skončil na druhom mieste:
„Takýto variant pretekov mi vyhovoval. Páčilo sa mi, že sa bežalo centrom mesta, kde bola výborná atmosféra.“
Podľa Šuleka cieľ podujatia, spopularizovať šport, sa vydaril.
„Tento rok sú Košice držiteľom titulu Európske mesto športu 2016, ktorého cieľom je rozhýbať čo najviac ľudí rôznymi aktivitami, ktoré im ponúkame tak, aby boli prístupné a verejné. Ak sa všetci zavrieme do telocviční a do lesov, ako máme dávať príklad mládeži?“
Podľa Šuleka si podujatie zaslúži pozitívny bod aj za charitatívny rozmer. Výťažok zo Spartan Race, 6420 eur, bol odovzdaný Spojenej škole Opatovská, ktorá ho využije na výstavbu multifunkčného ihriska.
NIE JE TO MED LÍZAŤ
Na Spartan Race ošetrili 47 účastníkov
O zdravie pretekárov sa v sobotu staral dvanásťčlenný tím lekárov, sestier a zdravotníkov zo súkromnej nemocnice Košice-Šaca.
Na trati sa nachádzali dve sanitky so záchranármi a lekármi, ktorí boli okamžite pripravení ošetriť zranených pretekárov. Jeden lekár dohliadal na stanovišti, kde pretekári skákali do kontajnera s vodou, v ktorej plávali kusy ľadu.
„Lekári mali obavy, ako vysilený organizmus v horúcom letnom počasí zvládne šok pri skoku do ľadovej vody. Účastníci prekážku zvládali s kŕčmi v dolných končatinách, ale bez vážnejšieho zranenia,“ povedal riaditeľ nemocnice MUDr. Ján Slávik.
Lekári ošetrili spolu 47 zranených, z ktorých 2 poranenia si vyžiadali prevoz do nemocnice.
„Medzi najvážnejšie radíme zlomeninu lakťa, zápästia a rebra, jednému z pretekárov sme ošetrili tržnú ranu hlavy, 7 účastníkov dostalo priamo na mieste v sanitke infúziu z dôvodu vyčerpania, dehydratácie a vysilenia organizmu,“ zhodnotil zdravotný brat Mgr. Anton Kapel.
mal
Zranenia sa účastníkom nevyhli. Najhoršie boli zlomeniny. Foto: Nemocnica Šaca
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári