BRATISLAVA. Protesty priamo pred dverami politikov Smeru naberajú na popularite. Začalo sa to zhromaždením pod oknami Pavla Pašku (Smer), keď sa tisícka ľudí v Košiciach dožadovala odstúpenia vtedajšieho predsedu parlamentu pre kauzu predraženého CT prístroja v piešťanskej nemocnici.
Po dvoch rokoch trávia demonštranti pondelkové popoludnia pred bratislavskou luxusnou rezidenciou Bonaparte, v ktorej sídli premiér Robert Fico a vytrvalo žiadajú odstúpenie ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer).
Na štvrtok je naplánovaná protestná akcia pred rodinným domom tretieho z vysokopostavených predstaviteľov Smeru, dvojnásobného primátora Košíc Richarda Rašiho.
Košičania nespokojní s novým parkovacím systémom budú primátora žiadať buď o zrušenie zmluvy s parkovacou spoločnosťou EEI, alebo o jeho odstúpenie.
Prečítajte si tiež:
Košický poslanec vyzýva primátora Rašiho: Vylez z úkrytu!
Rozbité automaty a ticho
Spoplatnenie vyše 4400 existujúcich a 1500 nových parkovacích miest v desiatich lokalitách širšieho centra Košíc rozpútalo nielen vlnu odporu, ale aj vandalizmu.
Po petícii, ktorú podpísalo vyše 13-tisíc Košičanov, protestoch na pôde magistrátu, letákoch, bilbordoch či nálepkách s nápisom „Nezaplatím EEI ani cent. Toto je moja občianska neposlušnosť“ sa pozornosť nespokojných obyvateľov obrátila priamo na majetok EEI. Od začiatku júla zničili alebo poškodili takmer dvadsať parkovacích automatov a desiatky značiek. Spoločnosť vyčíslila svoje škody na vyše 40-tisíc eur.
Napriek nevôli občanov sa primátor Raši téme zväčša vyhýba a na otázky reaguje prevažne komunikačné oddelenie košického magistrátu. Medzi Košičanmi preto koluje na sociálnych sieťach satirický obrázok, podľa ktorého je primátor nezvestný.
Na otázky denníka SME zareagoval Raši prostredníctvom asistenta, ktorý negatívne nálady obyvateľstva pripísal začiatkom, ktoré bývajú vždy ťažké. Za desaťročným prenájmom mestských pozemkov firme, ktorú občania úspešne odmietli v bratislavskej Petržalke a bránia sa jej aj v Michalovciach, primátor stojí a považuje ju za investíciu.
Zavádzanie systému v Košiciach sťažuje aj neodborná argumentácia proti regulovanému parkovaniu a manipulatívne techniky, ktoré zavádzajú a traumatizujú Košičanov, myslí si Raši. Na ich čele podľa neho nie sú občianski aktivisti, ale politickí oponenti.
„Výsledkom je aj vandalizmus a ten spôsobil tisícové škody na majetku, ktorý po šiestich rokoch pripadne mestu Košice, takže škodia nám všetkým,“ hovorí Raši. Dôvod na odstúpenie preto nevidí a tvrdí, že ako primátor nemôže vypovedať zmluvu, ktorú schválili poslanci.
Prečítajte si tiež:
Problém iba v regióne
Politológ Martin Slosiarik si nemyslí, že by lokálna téma parkovania mohla ohroziť Rašiho pozíciu v Smere a nie je to ani problém, za ktorý by ho v strane sankcionovali.
Na zmiernenie váhy bývalého ministra a sivej eminencie zdravotníctva v národnom meradle tento typ problému nepostačí, no problémy mu môže narobiť práve v regióne. Ten ovládol po odvolaní Pavla Pašku a stal sa hlavnou tvárou východného krídla strany.
„Doprava je v krajských mestách vnímaná veľmi citlivo. Ak ostane negatívny sentiment, reputáciu si bude primátor naprávať ťažko,“ povedal Slosiarik.
Primátorskú budúcnosť Rašiho podľa politológa košickej Univerzity Pavla Jozefa Šafárika Tomáša Koziaka ovplyvní viacero faktorov. Okrem praktického fungovania parkovacieho systému bude veľa záležať na postupe opozície aj na celkovej kondícii vládnej strany Smer.
Nepopulárne opatrenie, akým je spoplatnenie parkovania, môžu využiť vo svoj prospech opoziční poslanci. Nahráva im aj aktuálny pokles preferencií a popularity Smeru. Ak by boli šikovní, dokážu tému udržať nažive aj do komunálnych volieb v roku 2018. „Verejnej mienke a primátorovi to môžu pripomínať pri každej príležitosti,“ hovorí politológ.
Oponenta zatiaľ nevidno
Na stranu naštvaných obyvateľov sa postavili napríklad nezávislý poslanec Jaroslav Polaček, vicestarosta mestskej časti Staré Mesto, v ktorom sa systém zavádza, Rastislav Trnka (pôvodne Sieť), ako aj poslanec Siete Ladislav Lörinc.
Výraznou postavou protestov je aj aktivista Henrich Burdiga. Ten sa pred šiestimi rokmi lokálne zviditeľnil stavbou, ktorá pobúrila jeho susedov. V rámci rekonštrukcie bytu postavil masívnu terasu na mestskej zeleni vo dvore, ktorý je prístupný obyvateľom celej ulice ako oddychová zóna.
Aktivisti a politici tvrdia, že parkovací systém má množstvo chýb, neprebieha podľa schváleného harmonogramu a spôsob, akým bol zavedený, odráža mocenské vzťahy vo vysokej politike.
Parkovaciu kauzu však opoziční poslanci môžu zúročiť iba v prípade, že zvládnu priebežne prichádzať s novými argumentmi v neprospech systému. Koziak však nepredpokladá, že parkovanie samo osebe dokáže Rašimu „zlomiť krk“.
Cestu za trojnásobným titulom primátora mu môže pokaziť najmä výrazný súper. Toho však Koziak zatiaľ nevidí a ak by mal proti Rašimu v súboji o Košice uspieť, musí sa pred verejnosť postaviť už teraz.
„Raši môže byť veľmi nepopulárny, ale ak opozícia postaví nevýrazné vrece zemiakov, ďalšie voľby vyhrá napriek všetkému, čo sa udialo a udeje,“ vysvetľuje Koziak. Raši je totiž takzvaným americkým typom politika, ktorý si voličov dokáže pritiahnuť svojou charizmou, vzhľadom a bezprostredným spôsobom komunikácie s ľuďmi.
Na škodu podľa politológa nie je ani to, že vďaka vysokej pozícii v Smere dokázal Košiciam vybaviť veci, ktoré by iní starostovia nedokázali. „Na ľudí to pôsobí, ale ak Smer do ďalších volieb bude ďalej klesať, môže to Rašimu podkopnúť nohy,“ hovorí politológ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári