Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 3. december, 2021 | Meniny má OldrichKrížovkyKrížovky

Košiciam Bratislava závidí, Košický 1 Dukát sa stal hitom

Advokáta Vladimíra Gürtlera kniha Budúcnosť peňazí inšpirovala natoľko, že sa rozhodol uviesť paralelnú menu do praxe.

S kremnickými minciarmi v Hostinci. Za pivo môžete platiť dukátom už v mnohých prevádzkach, Peter Škripko z Hostinca má tradície rád. Zľava Ronai, Lugár, Gürtler a Škripko.S kremnickými minciarmi v Hostinci. Za pivo môžete platiť dukátom už v mnohých prevádzkach, Peter Škripko z Hostinca má tradície rád. Zľava Ronai, Lugár, Gürtler a Škripko. (Zdroj: archív)

Advokáta Vladimíra Gürtlera kniha Budúcnosť peňazí inšpirovala natoľko, že sa rozhodol uviesť paralelnú menu Košický dukát do praxe. Cesta od myšlienky k realizácii nebola jednoduchá a mnohých by zrazila na kolená. On jej natoľko veril, že napokon v auguste 2015 uzrel sveto sveta Košický 1 DUKÁT a stal sa hitom a talizmanom najmä pre zberateľov. Dnes je dukát ako lokálne platidlo a prejav silného lokálpatriotizmu akceptovaný u mnohých obchodníkov a krčmárov v meste. Autor myšlienky sa nevzdáva predstavy, že raz sa dukátom nebude platiť len za tovar, ale aj za prácu.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skryť Vypnúť reklamu

KOŠICE. Myšlienka vznikla po prečítaní knihy od Bernarda Lietaera: BUDOUCNOST PENĚZ.

„Následne, inšpirovaný príkladmi zo sveta, popísanými v tejto knihe, som počas košických župných volieb v roku 2013, keď som kandidoval na župana, razil heslo: PRÁCA + DUKÁT = ROZVOJ REGIÓNU. Voliči síce rozhodli inak, ale ja som si povedal, že na rozdiel od drvivej väčšiny politikov svoje heslo splním. A to bez ohľadu na to, že ľudia zvolili do funkcie župana iného kandidáta a nie mňa. Zavedeniu dukátu predchádzala na začiatku roka 2015 aj snaha aplikovať myšlienku lokálnej ekonomiky a lokálneho platidla za účelom rozvoja regiónu analogicky, hoc v inom kraji (Banskobystrickom), ale tento pokus nevyšiel. Dohody s banskobystrickým županom sa nezrealizovali. Uvedomil som si, že politici vo funkciách dodržiavajú dohody len, ak z nich profitujú a tak som moje pôsobenie v okolí župana banskobystrického kraja ukončil. Uzavrel som tak aj moje osobné „politické pôsobenie“ a rozhodol sa vrátiť sa k advokácii. Povedal som si však, že napriek všetkému dodržím sľub, zavediem DUKÁT do obehu a tým realizujem ako moje posledné „politické posolstvo“, že ja na rozdiel od iných sľuby a dohody plním a dodržiavam. Tak bol v auguste 2015 uvedený do obehu KOŠICKÝ 1 DUKÁT,“ vysvetľuje vznik košického platidla Vlado Gürtler, zakladateľ občianskeho združenia Košický dukát.

Skryť Vypnúť reklamu

Pred rokom vyrazili 1 DUKÁT, teraz 50-DUKÁT

Myšlienka vznikla v roku 2013, ale s faktickou realizáciou, ktorej predchádzalo vytvorenie právneho rámca na realizáciu lokálneho platidla KOŠICKÝ DUKÁT, sa začalo v decembri 2014 vznikom Občianskeho združenia KOŠICKÝ DUKÁT na výmenu tovarov a služieb.

Jednodukát je v obehu od augusta 2015, v decembri 2015 nasledoval päťdukát, v apríli 2016 pokrstili dvojdukát a v septembri príde do obehu strieborný KOŠICKÝ 50-DUKÁT.

„Celý projekt je nastavený do roku 2018, ale predpokladám, vzhľadom na pozitívne reakcie verejnosti, že ak sa neudeje niečo nepredvídateľné (napr. zásah štátnych orgánov do projektu), tak projekt bude kontinuálne ďalej pokračovať až do úplného zániku hotovostných platieb v ekonomike.:-),“ hovorí s úsmevom Gürtler.

Skryť Vypnúť reklamu

Pôsobenie v bystrickom kraji mu umožnilo byť v intenzívnejšom kontakte s predstaviteľmi Mincovne Kremnica a umelcami, ktorí tam pracujú.

Napriek tomu, že Mincovňa Kremnica je štátny podnik, vyzdvihuje vysokú profesionalitu a odbornosť na všetkých úrovniach.

„Stretnutia v Kremnici a vznik osobného priateľstva s umelcom, známym medailérom a úspešným autorom mincí Branislavom Ronai, sú len čerešnička na torte. Zároveň som osobne spoznal ďalších špičkových medailérov z Kremnice, R. Lugára, M. Poldaufovú, M. Rónaia a tí všetci nakoniec participujú na projekte KOŠICKÝ DUKÁT. Jeden z autorov jedného dukáta mal byť aj Košičan Arpád Račko, ale osud to, žiaľ, vyriešil inak a maestro sa už realizácie nedožil.“

Dukáty (1,2,5) sú v obehu už takmer rok. Jednodukát bol novinka a hit - stal sa viac menej talizmanom a ľudia si ho nechávajú na pamiatku.

„Okamžite po jeho uvedení na trh som dostal stovky pozitívnych reakcií (na rozdiel od negatívnej atmosféry, ktorú som zažil v politickom sa angažovaní). To bol aj jeden z hlavných dôvodov, že som sa rozhodol osobne v projekte ďalej angažovať naplno a iné moje aktivity som obmedzil. Jednodukát (emitovaný v množstve 5 000 kusov) teda zväčša skončil v zbierkach. 5-dukát sa začal už reálne využívať ako platidlo. Tak, ako by sme chceli. Samozrejme, ešte stále necirkulujú dukáty tak, ako by som si osobne želal. Prax ukázala, že nie malá časť ľudí si dukáty stále necháva. Keďže primárnym cieľom KOŠICKÉHO DUKÁTA je dosiahnutie čo najvyššieho možného prenikania tohto lokálneho platidla medzi verejnosťou, zatiaľ s odborníkmi vyhodnocujeme sytém, ako dukáty dostať do obehu za prácu, lebo nateraz sa dostávajú do obehu cez výmenu za eurá. Používame na to rôzne modely podľa aktuálnej situácie na trhu.“

Prečítajte si tiež:Fungovanie lokálneho platidla v Košiciach komplikujú zberateliaČítajte 

Namiesto do obehu do súkromných zbierok

Z dôvodu relatívne vysokej miery hromadenia dukátov v súkromných zbierkach /ľudia nimi neplatia, lež si ich nechávajú ako pamiatku/ došlo na jar 2016 k „zvýšeniu“ výmenného kurzu dvoj (2,95 €) a päťdukátu (6,50 €). Kurz dukátu 1:1 k euro je tak len pri odbere dukátov v počte prevyšujúcom 10 kusov.

„Týmto krokom sme dosiahli, že došlo k zmene štruktúry objednávok na dukáty a začali prevažovať objednávky v počte 10 a viac kusov. To sa automaticky prejavilo aj u obchodníkov, ktorí začali inkasovať väčšie množstvo dukátov a to je cesta, ktorou sa budeme uberať aj naďalej, lebo hlavne dvoj a päťdukátov je dostatok,“ vysvetľuje „alchýmiu“ celého procesu.

Dvojdukátov bolo vyrazených 10 000 kusov a päťdukátov 5 000 kusov. Časť z nich, približne 10 percent, bola vydaná do obehu pre zberateľské účely, ale ostatné v kurze 1:1 k euru normálne cirkulujú a pomáhajú rozvoju obchodu a služieb v regióne u tých podnikateľov, ktorí dukáty akceptujú za svoje tovary a služby.

„Niektorí z partnerov projektu poskytujú špeciálny bonus svojim zákazníkom a na požiadanie aj dukáty vydávajú. Tak sa aj stalo, že do predajne Alcohol Planet po zverejnení tejto informácie začali chodiť ľudia, ktorí u nich nakupovali tovar a výslovne požadovali výdaj v jednodukátoch.

Prečítajte si tiež:Lokálna mena Košický dukát ma pomôcť podnikaniuČítajte 

Teší sa z pozitívnych reakcií

„Prekvapilo ma množstvo pozitívnych reakcií ľudí. Košičanov, ale aj z iných kútov Slovenska. Stále dostávam aj dopyty na dukáty zo zahraničia. Ozývajú sa nielen zberatelia, ale aj normálne uvažujúci ľudia, ktorých zaujíma fungovanie lokálnej ekonomiky. Stretol som viacerých zaujímavých a aj vplyvných ľudí a s viacerými sa pracuje na posunutí projektu KOŠICKÝ DUKÁT do iného levelu. Môj odhad je, že zatiaľ nám stále chýba tak 5 % niečoho, čo posunie KOŠICKÝ DUKÁT do levelu, ktorý naštartuje nové procesy, dukát sa začne šíriť geometrickým radom a nastane rast košického regiónu, ktorý mnohí tak zatracujú.“

Autor projektu nerátal s tým, že bude dochádzať k takému vysokému hromadeniu dukátov v zbierkach ľudí. To ukázala realita a aj to je dôkaz, že veci napísané v knihách a prax sa nie vždy celkom zhodujú.

Ďalší motivačný faktor, ktorý nateraz používame na zvýšenie obehu dukátov, sú zľavy pri používaní dukátov v prevádzkach.

Prvý príklad bol Pivovar Hostinec, nasledovala piváreň Staromestská, Hotel Roca a postupne zľavy budú po dohode dávať aj ostatné prevádzky.

„Košický dukát - lokálne platidlo však nie je o zľavách. Všade vo vyspelých ekonomikách totiž skutoční lokálpatrioti využívajú lokálne platidlá z titulu presvedčenia, že podporujú dobrú vec (rozvoj lokálnej ekonomiky) a nie z dôvodu zliav. Tu opäť reálne vidím, ako funguje lokálpatriotizmus - na základe skutkov a nie rečí. Skutkov zo strany obchodníkov (že akceptujú dukáty a podporujú toto lokálne platidlo) a skutkov zo strany spotrebiteľov (že dukáty používajú a dávajú do obehu). Hlavne občania pri získaní dukátov musia, samozrejme, vykonať úkon - výmenu dukátov, ktorý je čiastočne diskomfortný. Ale v tejto prvej fáze projektu je to nevyhnutnosť a tu sa prejavuje ten skutočný loáklpatriotizmus. V duhej fáze, keď sa nám podarí dostať dukáty do obehu za prácu, tak veci, samozrejme, budú omnoho jednoduchšie, rýchlejšie a pohodlnejšie. Nateraz sme však stále v prvej fáze, ktorá je však napriek všetkému v porovnaní s inými projektmi lokálnych mien na Slovensku jednoznačne najúspešnejšia.“

Lokálpatrioti ešte nevymreli

Kľučový faktor je dosiahnutie stavu, že dukáty sa podarí vsunúť do systému za prácu. Tým by podľa Gürtlera došlo k faktickému stavu, že ľudia by boli „nútení“ ich míňať v obehu (medzi sebou, ako aj v obchodoch).

Teraz ich ľudia míňajú na základe dobrovoľnosti a skutočného lokálpatriotizmu.

V knihe Budúcnosť peňazí sú konkrétne a prakticky opísané príklady z minulosti, čo sa začalo diať v lokálnych ekonomikách, keď začali reálne fungovať lokálne platidlá. Nastal enormný ekonomický rozvoj regiónov a ľudia začali úplne inak vnímať veci.

Je to úplne iný pohľad na funkciu peňazí, iný daňový systém, sú to nové procesy a možnosti, ktoré posúvajú veci dopredu v prijateľnej a pozitívnej sociálne ekonomicky v ľudskej forme a podobe.

„Odporúčam všetkým túto knihu si prečítať. V prípade záujmu verejnosti, partnerov a podporovateľov sme pripravení urobiť v Košiciach aj veľkú konferenciu. Ale najradšej budem, ak sa dukát dostane do obehu a budeme ním platiť nielen za tovar a služby, ale aj za prácu,“ dodáva.

Je to pre autora biznis?

Prečítajte si tiež:Alternatívnu menu rozšírili o košický päťdukátČítajte 

Iba dobrý pocit

Každému, samozrejme, napadne, čo z toho ten Gürtler má?

„Zatiaľ z toho nemám finančne nič. Len dobrý pocit. Ako sa však hovorí: „Dobrý pocit a spánok je lepší ako milión v banke pred krachom“. Samozrejme, že vo fáze projektu, keď sa zvýši počet dukátov v obehu do čísiel bodu zlomu a hlavne podnikatelia začnú pociťovať benefity z akceptovania dukátov, malo by dôjsť aj k finančným kompenzáciam zo strany podnikateľov najmä voči občianskemu združeniu, ktoré celý projekt KOŠICKÝ DUKÁT vytvorilo. Všetky veci sú účtovne, daňovo a právne ošetrené. Participanti projektu dostanú manuál a pravidlá účtovania vytvorené daňovými poradcami, ktorí sú tiež súčasťou projektu KOŠICKÝ DUKÁT. Ja ako právnik som s mojimi kolegami vytvoril právnu a zmluvnú bázu, ktorou sú záležitosti ohľadom akceptovania lokálneho platidla KOŠICKÝ DUKÁT právne ošetrené tak, aby všetko bolo v súlade s legistalívou Slovenska a Európskej únie.“

Kde dukáty získate?

Čo sa týka pristúpenia do projektu KOŠICKÝ DUKÁT zo strany nových obchodníkov a prevádzok, tak prax podľa autora ukázala, že iba kvalitní a zodpovední obchodníci dokážu kvalitne participovať na exkluzívnom projekte OZ KOŠICKÝ DUKÁT na výmenu tovarov a služieb a aj preto sa chcú ďalej zameriavať už len na exkluzívnu spoluprácu so subjektami, ktoré poskytujú maximálne kvalitné tovary, služby a budú schopní dodržiavať primerané štandardy kvality.

„Takže každý, kto sa chce zapojiť do projektu KOŠICKÝ DUKÁT a stotožňuje sa s našimi názormi, myšlienkami a víziami, stačí, ak napíše cez web www.kosickydukat.sk. ,,“ uzavrel zaujímavý rozhovor o lokálnom platidle Košičanov Vlado Gürtler.

dukat_res.jpg

Vydarený KOŠICKÝ 2–DUKÁT. Závidia nám aj Bratsilavčania, oni lokálne platidlo nemajú. Foto: archív

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Máš rád výzvy? Zmeň svet a urob veci inak, teraz
 2. Tento rok turizmu neprial
 3. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť
 4. Brazílska fintechová banka Nubank vstupuje na Wall Street
 5. Ako sa vyrába nealkoholické pivo? Kvalitou nezaostáva za bežným
 6. Opäť sme na dobrej vlne
 7. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami
 8. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos
 9. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie
 10. PRIESKUM: Slováci prezradili, čo by mal spĺňať dokonalý smartfón
 1. Brazílska fintechová banka Nubank vstupuje na Wall Street
 2. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami
 3. Ako sa vyrába nealkoholické pivo? Kvalitou nezaostáva za bežným
 4. Opäť sme na dobrej vlne
 5. Aj mikulášske balíčku môžu byť zdravé. Zistite ako na to.
 6. 365.bank sa stala bankou roka na Slovensku
 7. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 8. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 9. Ako vychovávať deti aby boli odolnejšie
 10. Tento rok turizmu neprial
 1. Spokojnosť je daná geneticky. Dá sa však zmeniť 16 308
 2. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 14 367
 3. Petra Vlhová: Prvýkrát v živote som urobila veľké rozhodnutie 9 994
 4. Pohľad do histórie. Kedy sme sa mali lepšie ako dnes? 7 766
 5. Strava ani spánok nie sú dôležité, ak pri tom dýchame zlý vzduch 5 788
 6. So Sovietskym zväzom na večné časy? Pozrite sa ako padá kolos 5 497
 7. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 5 418
 8. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 4 974
 9. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 3 957
 10. Na nové auto sa neoplatí čakať. Trhu kraľujú jazdené 2 760

Blogy SME

 1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (3. - 9.12.1921)
 2. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia
 3. Samuel Ivančák: Hommage à Miroslav Zikmund
 4. Naďa Serafínová: Komentár autora: Zdravotníci, sme s vami
 5. Marek Strapko: Tak tomuto sa hovorí politicky vyzretý líder!
 6. Ján Marton: Vízia ministerstva pôdohospodárstva 2035 - oslava víťazného februára 1948.
 7. Ivan Mlynár: ZUZANA ČAPUTOVÁ – JEDINÝ ŠTÁTNIK V KRÁĽOVSTVE PLEBEJSKOM.
 8. Monika Vojčíkova: Vládny hochštapler a jeho/našich/ 500 eur.
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 13 443
 2. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 7 961
 3. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 7 680
 4. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529? 5 076
 5. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 4 738
 6. Jozef Drahovský: Zákon o bočnom odstupe medzi vozidlom a cyklistom dopadol ako na Slovensku 4 737
 7. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 712
 8. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 569
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 2. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (3. - 9.12.1921)
 2. Tereza Krajčová: Paríž: Mesto dychberúcej architektúry a nestarnúceho umenia
 3. Samuel Ivančák: Hommage à Miroslav Zikmund
 4. Naďa Serafínová: Komentár autora: Zdravotníci, sme s vami
 5. Marek Strapko: Tak tomuto sa hovorí politicky vyzretý líder!
 6. Ján Marton: Vízia ministerstva pôdohospodárstva 2035 - oslava víťazného februára 1948.
 7. Ivan Mlynár: ZUZANA ČAPUTOVÁ – JEDINÝ ŠTÁTNIK V KRÁĽOVSTVE PLEBEJSKOM.
 8. Monika Vojčíkova: Vládny hochštapler a jeho/našich/ 500 eur.
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook 13 443
 2. Jozef Sitko: Pani prezidentka, jej priateľ a jej exporadca Leško 7 961
 3. Radovan Kazda: Poslanec Blaha a jeho fašisti 7 680
 4. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529? 5 076
 5. Radovan Kazda: TOP 7 dôvodov, prečo 500 miliónov pre seniorov nie je dobrý nápad 4 738
 6. Jozef Drahovský: Zákon o bočnom odstupe medzi vozidlom a cyklistom dopadol ako na Slovensku 4 737
 7. Tomáš Sedliačik: Ako sa baviť s konšpirátorom 4 712
 8. Martin Greguš: Istropolis zbúrajú...starosta Kusý obrátil kabát...Je to vôbec možné? Architekt a primátor Vallo mlčí... 4 569
 1. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu odstránil Facebook
 2. Pavol Koprda: Infekčnejší a možno ešte nebezpečnejší. Čo zatiaľ vieme o mutácii vírusu B.1.1.529?
 3. Juraj Hipš: Zvýšenie platov učiteľov na hygienické minimum nezvýši kvalitu vzdelávania, tvrdí analytik.
 4. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 3: Viem vyhrať, aj keď mi rozdali horšie karty, ako ostatným
 5. Juraj Hipš: Prorektor UK: Novelu treba stiahnuť a začať na nej pracovať odznova
 6. Karolína Farská: Dokedy bude koalícia fackovacím panákom Sme rodina?
 7. Juraj Hipš: Učiteľ Čapek: Niektorí učitelia sú machri. Od hodín svojho syna som sa skoro nevedel odlepiť
 8. Milota Sidorová: Pokrivené dáta vytláčajú ženy z pozornosti. Takto to môžeme zmeniť

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop
Skryť Zatvoriť reklamu