Ľudia, pamiatky a príroda spred sto rokov z juhozemplínskej obce Rad a širokého okolia ožívajú vzácnym súborom fotografií, ktoré v minulosti vytvoril miestny farár Vojtech Petrík. Jeho archív s viac ako 400 sklenenými negatívmi sa zachoval na miestnej rímskokatolíckej fare. V súčasnosti ich v Košiciach v rámci projektu čistia a digitalizujú odborníci. Ich úsilie vyvrcholí katalógom a výstavou plánovanou v Košiciach na september tohto roka.
KOŠICE, RAD. "Cieľom je sprístupnenie tejto historickej fotografickej pozostalosti. Fotografie sú súčasťou farskej kroniky autora, v ktorej sú zachytené informácie o širšom okolí Radu. Projekt má za cieľ vytvoriť také podmienky, aby tento dobový fotografický súbor bol i vo svojej fyzickej stránke naďalej v dobrej kondícii, nedegradoval a mohol tak slúžiť ako významná pamiatka prameň kultúrno-historickej pamäti a samotných dejín regiónu, ako i Slovenska," uviedol historik z košického Krajského pamiatkového úradu (KPÚ) Juraj Gembický.
Zachované snímky nafotil rímskokatolícky farár Vojtech (Béla) Petrík v rokoch 1906-1938. Unikátnu pozostalosť našiel súčasný správca radskej fary, kňaz Roland Boor.
Projekt na zachovanie a sprístupnenie tohto kultúrneho dedičstva získal nadačné granty. Na projekte sa podieľa viacero inštitúcií a odborníkov vrátane KPÚ, Fakulty umení Technickej univerzity Košice (TUKE) či Slovenského národného archívu (SNA).
Na fotografii rozvodnená rieka bez uvedenia miesta, nedatované.
Mimoriadny súbor fotografií
Súbor snímok je mimoriadny z viacerých hľadísk.
"Je to zrejme najstarší ucelený fotografický celok v Medzibodroží, ktorý nevznikal koncepčne v nejakých fotoateliéroch, ale autorom bola súkromná osoba s jej vlastným pohľadom a počas života v tejto oblasti. Hodnotný je aj svojím širokým záberom, nakoľko sú na negatívoch zachytené obrazy prírody, pamiatok, ľudí od tých jednoduchých až po šľachticov, ale aj napríklad prírodné pohromy ako záplavy. Dajú sa tu vyčítať etnografické detaily, stav pamiatok a podobne, to znamená, že to má svoju dokumentačnú hodnotu, a badať aj vrstvu umeleckú," priblížil Martin Pristáš z KPÚ.
Súčasťou projektu bolo zaškolenie skupiny študentov FU TUKE odborníčkou na záchranu historických sklenených negatívov Boženou Habálovou zo SNA.
Celkovo 404 sklených negatívov bude po očistení a naskenovaní odborne uložených do ochranných obalov.
Digitalizácia súboru, ktorá sa už začala, umožní jeho ďalšie bezpečné využitie - vo forme výstav, prezentácií, publikácií alebo výskumu.
Na fotografii žena s dieťaťom, nedatované.
Na fotografii kostol bez uvedenia miesta, nedatované. Foto k článku: KPÚ.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári