KOŠICE. Ozdobou areálu Východoslovenského múzea (VSM) v Košiciach je drevený kostolík z 18. storočia z Kožuchoviec a historická zvonica.
Po rozobratí a prevoze z pôvodných miest ich tu postavili v roku 1928. "Išlo vlastne o prvý, aj keď len 'mini', skanzen na Slovensku," uviedol kurátor fondu výtvarného umenia VSM Ivan Havlice.
Kostolík z Kožuchoviec v Stropkovskom okrese pochádza z roku 1741. V 20. storočí už bol v zlom stave a obec sa ho rozhodla zbúrať.
O jeho záchranu sa zaslúžil vtedajší riaditeľ košického múzea Jozef Polák. Inštitúcia chrám kúpila za cenu nového ikonostasu pre už murovanú grécko-katolícku "cerkev" v obci.
Zaujímavosťou je, že kostolík v múzeu z priestorových dôvodov nie je umiestnený správne podľa cirkvou požadovanej orientácie východ - západ.
"Orientovaný je juhovýchod-severozápad, mesto vtedy nedovolilo rozšíriť tento priestor. Slúži už len ako exponát," priblížil Havlice.
"Odborný" zásah kostolík skoro zničil
Trámová stavbu s dvojradovou kužeľovitou šindľovou strechou je klasickým typom drevených kostolíkov východného rituálu z oblasti severovýchodného Slovenska.
V múzeu však kostolík od 90. rokov minulého storočia nie je prístupný širokej verejnosti.
Môže za to ochranný karbolínový náter, ktorým drevo v rámci konzervácie a protipožiarnych opatrení natreli v 50. a 60. rokoch minulého storočia.
Ako sa neskôr zistilo, obsahuje karcinogénne látky, ktoré stále z dreva prchajú.
Vo vnútri možno dodnes cítiť dechtový zápach typický pre podobne ošetrené železničné podvaly. Agresívny náter poškodil aj historické výjavy na stenách.
"Kostolík je sprístupnený len na požiadanie a ľudia sú upozornení, že sa tam nemôžu dlho zdržiavať. Ikony, ktoré patria do kostolíka, sú umiestnené v stálej expozícii múzea," uviedol Havlice.

Hľadajú riešenie problému
Múzeum by chcelo náter odstrániť a obnoviť nástenné maľby, dosiaľ sa však nenašla technológia, ako by sa to dalo urobiť.
"Sledujeme vývoj, ako náhle sa zistí vhodný spôsob, tak sa do toho pustíme," doplnil kurátor.
Súčasťou expozície miniskanzenu na Námestí Maratónu mieru je zvonica z 18. storočia z dedinky Ásványi - v súčasnosti ukrajinského Mineraľnoje, ktorá patrila do medzivojnového Československa.
Podobu zvonice nosilo donedávna mnoho Slovákov pri sebe. Použila sa totiž ako obraz na desaťhalierovej minci.
Areál dopĺňala drevená brána sedliackeho dvoru z Myslavy, ktorú v roku 2013 pri budovaní tzv. Otvorenej zóny demontovali a uložili v depozitári múzea.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári