Neznesiteľné pomery vládnu v divadle
Divadelný plagát jasne hlása: „predstavenie začína o pol ôsmej večer“. Riaditeľstvo divadla stanovený čas vždy dodrží. Nie tak návštevníci, ktorí pravidelne meškajú 5-10 minút a svojím neskorým príchodom spôsobujú taký nepríjemný hluk, že prítomné obecenstvo nepočuje z predstavenia ani slova. Takto to bolo aj včera, kedy ešte aj na konci prvého dejstva oneskorenci šušťali a chodili sem a tam. A aby toho nebolo málo, tá prekliata tvrdá drevená podlaha divadla praskala pod nohami ľudí ako keby na nej tancovali celé davy. A aj keď sa človek snaží pohybovať pomaličky a na špičkách, nesmiernemu praskaniu nezabráni. Prosíme preto vážené košické obecenstvo, aby na divadelné predstavenia chodilo vždy načas.
(Pannonia, 29.7.1898)
Ľudovítov prameň má majiteľku
Kúpele pri Ľudovítovom prameni boli počas celých šiestich rokov v podnájme Valérie Sichert, Košičanmi váženej hostinskej a obyvateľky nášho mesta. Práve teraz, po uplynutí 25 rokov od založenia kúpeľov, sa stala ich právoplatnou majiteľkou. Valéria Sichert, ktorá už doteraz investovala mnoho peňazí a úsilia do povznesenia kúpeľov, zamýšľa v budúcom roku výrazne rozšíriť a zväčšiť celý areál. Výsadba nových stromov má dodať návštevníkom vyšší estetický zážitok. V pláne je tiež výstavba novej budovy a rozšírenie kúpeľného domu.
Výhodou týchto kúpeľov je najmä jednoduchý prístup k nim. Návštevník si môže zvoliť cestu buď omnibusom, električkou alebo železnicou. Cestovné je pritom lacné. Vlak vyráža zo stanice smerom ku kúpeľom ráno o siedmej a deviatej hodine, poobede o 15.50, 16.40 a večer o 20.50.
Zmenou vlastníctva získalo tak mesto ďalšie výletné miesto, ktoré je už teraz veľmi vyhľadávané. Prispieva k tomu nielen dobrá miestna kuchyňa, kvalitné nápoje a poriadok, ale predovšetkým pozornosť a ochota novej majiteľky.
(Pannonia, 31.7.1898)
Hašterenie trhovkýň
V piatok večer sa Dominikánskym námestím niesla hlasná hádka dvoch kôf. Predmetom aféry bol kôš sliviek. Jedna z nich totiž spozorovala, že jej kôš s chutným ovocím chýba a okamžite obvinila susednú predavačku z krádeže drahých „slifiek“. Môžete si moji milí predstaviť ten hluk, tie nadávky a to pišťanie dvoch veľkohubých žien a ich podporovateľov? Hašterenie našťastie nemalo dlhé trvanie. Niekoho totiž medzitým napadlo, že sporný kôš sliviek zostal doma v pivnici a obvinenie je tak len obyčajný prelud „poškodenej“ kofy.
(Pannonia, 31.7.1898)
Anglickí turisti prišli do mesta
Začiatkom týždňa navštívili naše mesto anglickí turisti. Po jednodňovej návšteve sa presunuli do Karpát. Za ten čas si stihli pozrieť naše najvýznamnejšie pamätihodnosti. Ako prvé navštívili Dóm sv. Alžbety, Michalskú kaplnku a rozostavanú budovu divadla. Následne sa presunuli do paláca staviteľa Arpáda Jakaba, kde ich majiteľka domu srdečne privítala a pohostila kráľom maďarských vín. Po kúpe výšiviek zo Slanca a Kalotaszegu v Quirsfeldovom obchode, sa vydali na Bankov, kde sa mohli pokochať krásami prírody. Turisti boli ubytovaní v hotely Schalkház a veľmi si pochvaľovali tunajšie pohostenie i služby.
(Pannonia, 29.7.1899)
Huby ako otrava
V poslednom čase stále častejšie počuť prípady o priotrávení sa hubami. Preto sme považovali za potrebné, aby sme cteným čitateľom poskytli niekoľko dôležitých informácií o hubách a o ich príprave. V prvom rade je dôležité vedieť, že hubové jedlá by sme mali konzumovať len v malom množstve. Do sýtosti by sme sa nimi nikdy nemali najesť, pretože ešte aj pečiarky, ktoré sa najľahšie trávia, môžu vo väčšej dávke spôsobovať zažívacie ťažkosti, vracanie a dokonca i kŕče. Pri ostatných hubách by sme mali našu bdelosť zvýšiť ešte viac, pretože ich využitie v mastných jedlách nám aj v malom množstve môže spôsobiť problémy. Huby kúpené na trhu by sme mali doma ešte raz prekontrolovať a zmes viacerých druhov húb by sme nikdy nemali použiť na prípravu jedla. Huby pred použitím najskôr viac ráz opláchneme teplou vodou, potom očistíme a ak sa na niektorých hubách objavia tmavé škvrny tak ich vyhodíme. Huby po očistení ešte zalejeme horúcou vriacou vodou. Mnoho gazdiniek vkladá do hrnca s hubami striebornú lyžicu, ktorá v prípade výskytu jedovatých húb stmavne. Táto metóda je však obmedzená, keďže nie každá domácnosť je vybavená striebornými lyžicami. Aj preto by sme mali byť veľmi ostražití a huby jesť len v malých dávkach, vždy čerstvé. Ak ale dôjde ku konzumácii jedovatých húb, treba čo najskôr konať a obsah žalúdka úplne vyprázdniť. Prvoradou povinnosťou každej gazdinej je preto dokonale huby poznať.
(Pannonia, 29.7.1899)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári