Utorok, 19. február, 2019

Východniarska stovka preverí. Treba preliezať i popadané stromy

Maratón? Pre ultramaratónca krátky a rýchly beh.

Náročná trať dá zabrať, ale zážitky stoja za to. (Zdroj: archív B. S.)
Východniarska stovka

KOŠICE/PREŠOV. Prešov a Košice spojí ultramaratónsky horský beh Východniarska stovka.

Každý ultratrailový maratón je také malé dobrodružstvo.

V priebehu hodiny sa vám počas neho môže stať, že ležíte úplne vyčerpaný na kraji cesty a je vám zle od žalúdka a o pol hodinu sa vám zase beží tak fantasticky, že máte pocit, že zabehnete na koniec sveta a naspäť.

Aj takto opisuje dojmy z náročného a najmä dlhého behu ultramaratónec Košičan Vojtech „Belo“Špišák.

„Počas ULTRA zažívate nádherné spojenie s prírodou, krásny východ alebo západ slnka niekde na hrebeni. Ak je jasno a bežíte v noci lesom, nad hlavou máte miliardy hviezd a je to neopísateľne krásny pocit. Bežíme aj za nepriaznivého počasia, takže sa neraz stáva, že ste premočení do poslednej nitky alebo zablatení až po uši.“

Roviny, stúpania i klesania

Keďže sám behu na dlhé vzdialenosti prepadol, pred štyrmi rokmi sa rozhodol, že zorganizuje podujatie, ktoré by umožnilo bežeckým nadšencom okúsiť podobné pocity.

Východniarska stovka – ultratrailový (ultratrail – maratón v teréne) beh a pokojne aj pochod pre jednotlivcov a štafety píše tento rok štvrtý ročník.

Spája dve mestá východu (Košice – Prešov), trať meria 129 kilometrov a má 6500 nastúpaných metrov. Časový limit na príchod do cieľa je 36 hodín.

Trasa vedie východnou časťou Slovenského rudohoria, najmä Volovskými vrchmi. Pripraviť sa teda treba na rovinatý i členitý terén.

Aj skúsení sa zapotia

„Ak hovoríme o absolvovaní celej trasy V100, tak tá určite nie je vhodná pre tých, ktorí by chceli s ultratrailom začať. Východniarska stovka je vhodnejšia skôr pre skúsenejších ultra bežcov a aj tí majú s jej absolvovaním nezriedka veľké problémy,“ hodnotí organizátor podujatia a nadšený ultramaratónec Vojtech „Belo“Špišák. Pre tých, ktorí by si chceli vyskúšať, aké to je, ale netrúfajú si absolvovať celú 130-kilometrovú trasu, má Belo dobrú správu, pretože majú možnosť zúčastniť sa štafety.

Trať so sebou prináša rôzne úskalia.

Asi najťažším úsekom je podľa Bela časť medzi Kysakom a Košickou Belou.

„Táto časť je veľmi technická, plná prudkých stúpaní a klesaní. Azda najväčším strašiakom je bokšovský hrebeň, kde bežci absolvujú veľké prevýšenia, ťažký terén medzi skalkami a musia preliezať aj popadané stromy.“

Zdravie na prvom mieste

Keďže sa beží i v noci a terén je naozaj náročný, môže sa to prejaviť v podobe menších či väčších úrazov.

Belo poklopkáva po dreve, pretože sa tomuto podujatiu zatiaľ vážnejšie úrazy vyhýbali.

„Drobnosti ako odreniny, otlaky či pľuzgiere sú samozrejmosťou. Na podujatí máme občerstvovacie stanice zabezpečené aj zdravotnou službou, ktorá vie poskytnúť účastníkovi kvalifikovanú pomoc a zhodnotiť jeho zdravotný stav. Títo zdravotníci majú právomoc pretekára zastaviť a v prípade, ak je to nevyhnutné, aj stiahnuť z pretekov. Zdravie je samozrejme na prvom mieste.“

Prvých 50 kilometrov

Ak má Belo definovať odlišnosti medzi maratónom a ultramaratónom, s úsmevom vysvetľuje, že hlavným rozdielom je vzdialenosť.

„Ultramaratón sa beží pomalšie a viac hlavou, maratón je z pohľadu ultramaratónca krátky a rýchly beh. Pri ULTRA máte viac času na rozmýšľanie a užívanie si behu. Mňa osobne to väčšinou začína skutočne baviť tak na 50. kilometri, keď už telo začína vykazovať prvé známky únavy, vtedy nastupuje hlava a začína sa taký mikrosúboj hlavy s telom.“

Belo pripúšťa, že ultramaratón v horách možno nie je tak populárny šport ako mestské behy či maratóny. Má však podľa neho každým rokom viac priaznivcov, čo sa mierne prejavuje aj na účasti vo Východniarskej stovke. „Bežecká verejnosť o týchto pretekoch prevažne vie a vníma ich ako mimoriadne náročné, ktoré si vyžadujú tvrdú prípravu a skúsenosti s behom v horách.“

Od Kalvárie po kúpalisko

A aj keď ide, ako sám hovorí, o nesmierne náročný športový výkon a človek sa po ňom už teší do cieľa na guláš, pivo či kofolu, tak je vám zrazu po dobehnutí ľúto, že je koniec.

Zarytý ultramaratónec podľa Bela už krátko na to surfuje na internete, kde a kedy je najbližší ultra trail.

Ten najbližší sa východniarom priamo pod nosom uskutoční 4. až 5. augusta. Štartuje sa o 6.00 v Prešove pod Kalváriou. Cieľová rovinka je po 130 kilometroch na kúpalisku Ryba Anička.

Trasa povedie značenými turistickými chodníkmi. Neoznačené úseky budú označené vlastným značením.

Preteky svojou záštitou od prvého ročníka podporujú obe mestá Košice i Prešov, tento rok sa k nim so spoluzáštitou pridal Košický i Prešovský samosprávny kraj.