Korzár logo Korzár Košice
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Prednosta o rozpočte Severu: Je to trápne (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

16 miliónov je priveľa na ľahostajnosť

Toto fungovanie miestnych zastupiteľstiev v Košiciach je postavene na hlavu. Veď sa na to pozrite napr. u nás na Severe. To koľko nás stáli poslanci:
http://blog.sme.sk/blog/16755/...
Prečo je to absurdné:
http://giboda.blog.sme.sk/c/29...
A teraz to môžeme zmeniť:
http://blog.sme.sk/blog/16755/...

A to nie len na Severe ale v celých Košiciach!
 
Hodnoť

poprosím vás chodte príkladom

a zrušte sa!!! Sami viete, že ak by ste neboli, tak ako dalšie mestské časti, tak tu može byť niečo zmysluplnejšie. Ale je úžasné, že si to sami uvedomujete a vaša najvačšia zásluha ktorá može vojsť do dejín tohto mesta, može byť tá, že ukážete ľuďom aké sú mestské časti nezmyselné. Dokážte to protestom a to tak, že si všetky financie rozdelte na mzdy a odmeny!!!!
A ešte jeden nápad pre organizátzorov ENMK: to že máme viac poslancov ako európske veľkomestá, by sme mali využiť ako atrakciu, pre cudzincov zo západu, mohli by sa zúčastnovať zastupiteľstiev, fyzicky sa prstom dotknúť poslanca, a dokonca by sme im na rozveselenie prekladali ich príspevky .
 
Hodnoť

Co s drahymi mestskymi castami v KE?

MC (okrem KVP) nemaju v kompetencii odpad, dopravu, osvetlenie, cistotu, bezpecnost cize nic dolezite pre zivot ludi v MC nakolko to zabezpecuje mesto. Preto je konecne potrebne zacat verejnu diskusiu na temu - Co s mestskymi castamiv KE ?
Miliony z nasich dani idu na uhradu najomneho, vykurovania, sluzobne auta uradov, 22 starostov, ich zastupcov, prednostov a stovky uradnikov. Mnozstvo cinnosti na uradoch sa robi duplicitne (najprv mesto a potom MC a opacne), MC si dopisuju s mestom, natahuju o peniaze, kompetencie, cize sa jedna o tisice zbytocne platenych clovekohodin.................a toto vsetko platime z nasich dani. Niet divu, ze potom nie je na opravu chodnikov ci detskych ihrisk atd. Zvysovanie dani a poplatkov je len otazkou casu.
22 MC je super drahy luxus, ktory sluzi najma na zamestnavanie stranikov, ktori by sa mozno na normalnom trhu prace neuplatnili.
 

Na upresnenie

Okrem KVP aj všetky malé - mč vykonávajú správu a údržbu komunikácii, zelene, osvetlenia, niektoré dokonca správu a údržbu cintorínov.
MČ Sever môže ísť príkladom a využiť ustanovenie § 3 zák. 401/1990 Zb o meste Košice a navrhnúť na mestskom zastupiteľsve zlúčenie napr. s MČ Staré mesto.

(3) Vytvoriť, zrušiť, zlúčiť alebo rozdeliť mestské časti, alebo vykonať iné zmeny ich hraníc môže mestské zastupiteľstvo všeobecne záväzným nariadením; na prijatie tohto všeobecne záväzného nariadenia je potrebný súhlas trojpätinovej väčšiny všetkých poslancov. Návrh na vytvorenie, zrušenie, zlúčenie alebo rozdelenie mestských častí nemožno predložiť na rokovanie mestského zastupiteľstva v poslednom roku riadneho volebného obdobia orgánov samosprávy mesta.

V mojom volebnom programe na funkciu primátora mesta Košice bola reforma samosprávy v Košiciach jednou z priorít : http://www.marekkazimir.sk/odv...
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

 

Zdvorilo sa pripajam k tvojmu nazoru.
 

 

Dobrý deň,
napíšem svoj názor na článok a obsah tohto článku. Súhlasím s prednostom, že väčšina financií ide na chod samosprávy. Málo čo ostáva na investície, tak potrebné na rozvoj mestskej časti.Dať do tlače populistické vyjadrenia, že petíciou dokážeme presvedčiť poslancov, že nebudú mať odmeny je len potreba zviditeľnenia sa. Tie riadne poslanecké odmeny nezaťažujú samosprávu tak, ako celý chod úradov. Isť cestou zlúčenia mestských častí a prideliť im kompetencie, tak to vidím ako riešenie. V článku som sa nedočítal o tom, že by ktorýkoľvek menovitý poslanec presadzoval vyplatenie aj mimoriadnych odmien.Jednoducho táto cesta upotrebenia financií v rozpočte mestskej časti by bola pre daného poslanca v tejto finančne ťažkej dobe fakticky "politickou samovraždou". Je ťažká a náročná doba a to si uvedomujú všetci poslanci. Som stále za jednú podstatnú vec. Ak poslanec preukázateľne vykonáva svoj mandát tak, že je prínosom pre samosprávu nech primeranú odmenu má a patrí mu podobne, ako občanovi patrí za vykonanú prácu mzda. Ale nerozumiem jednej veci. Občania môžu vyzvať poslanca, aby on prezentoval svoju činnosť, aby presvedčil, že odmena je relevantným ocenením jeho aktivít. Prečo to občania nerobia s následným vyzvaním menovite poslanec " odstúp". Je to v ľuďoch a o ľuďoch. Ak čítam diskusnom príspevku, že kolega Kažimír je "zasran" síce so ziskom 15 000 hlasov v komunálnych voľbách na funkciu primátora Košíc (klobúk dolu Marek). Mám rád kritiku ak je opodstatnená a mám rád vecnú a konštruktívnu diskusiu bez urážania kohokoľvek.

S pozdravom

Ing. Miloš Ihnát
poslanec miestneho zastupiteľstva
MČ Košice Sídlisko- Ťahanovce
 

Áno, čítal si dobre.

Tvoj kolega Kažimír je zasran a stojím si za tým. A ešte dodávam. Tento človek kandiduje do NRSR ako, prepytujem, nezávislá osobnosť, či ako obyčajný človek??? No na smiech! Veď ten visí na šnúrke od smeráckych gatí primátora Rašiho. Čo sa nám tu snaží nabulikať??? A na koniec. Koľko že to získal, 15 000 hlasov??? A viete pán Ihnát ako prebiehala a za pomoci koho jeho kampaň a za čie peniaze ??? HNUS!!!
 

Milos Ihnát - ovi

Nuž aj samosprávy aj nemocnice sa dostávajú do polohy, že:
samospráva - zhltne väčšinu príjmu a ....... čo chcete, občania, veď nemáme peniaze, hlavne, že starostovia majú po 2 500,- Euro mesačne a:
nemocnice - teraz 80% príjmov zhltnú platy lekárov a sestričiek a už sa začína mudrovať na odborových centrálach lekárov, že ak sestrička môže mať 900,-Euro, tak lekár musí mať minimánen 2x toľko a dostanú sa nemocnice do stavu, že nebudú mať ani na platy. Hlavne že majú vypracovaný K ó d e x . Hurááááááááá!
 

 

Dobrý deň,
diskusný názor je smerovaný mojej osobe. Trošku v tom názore vidím miešanie hruštičiek s jabĺčkami. Nechcem sa nikoho dotknúť, ale miešať verejné financie určené pre chod samosprávy s financiami, ktoré preplácajú zdravotné poisťovne za odvedené lekárske výkony mne osobne zmysel nedáva. Ak sa môžem vyjadriť k platu lekára, ale vyjadrím sa k špecialistovi napr. operatérovi - neurochirurgovi( pritom vážim si všetkých lekárov), tak jeho plat nie je docenením jeho odbornosti, praxe a kvalít. Tí ľudia musia neustále po celú kariéru študovať a vzdelávať sa. Plat starostu sa vypočíta z tabuľky, ktorú špecifikuje zákon. Výška platu starostu je stanovená podľa počtu obyvateľov obce. Či tam bude tá, alebo iná osoba, tak zatiaľ bude dostávať tento plat. Tá osoba je relevantne zvolená vo voľbách, nie je dosadená. V čom v súčasnosti ja vidím nedostatok práve vo voľbe starostov, tak to je potreba a kritérium vzdelania.Tak by sa neopakovali prípady, že starosta istej nemenovanej obce nevie ani len čítať. Ale na plat má zákonný nárok aj ako "analfabet" a plat je vypočítaný na základe príslušnej tabuľky. Chýba tu kritérium vzdelania pri možnosti kandidatúry na starostu obce. Ústavní experti tvrdia, že by to nebolo právne v poriadku. Vyberte si...

S pozdravom

Ing. Miloš Ihnát
 

p. Kazimir

A aka je realita co sa z vasich priorit podarilo?
 

 

no neviem p.Kazimir ako mestske casti vykonavaju spravu a udrzbu komunikacii atd., ked na to nemaju financ.prostriedky, mozno na papieri ano, inac vobec, je cas na velku zmenu a zrusenie vsetkych mestskych casti a vytvorenie len vysunutych pracovisk pre beznu agendu pre obcanov v jednotl.mestskych castiach...magistrat je aj tak obrovsky co sa tyka poctu zamestnancov a este mame mestske casti...
 

 

Ano, mate pravdu, male MC by mali vykonavat spravu osvetlenia a aj miestnych komunikacii, ale 20 rokov robia najma latanie a platanie. Je dolezite povedat, ze hlavnu cesty v MC spravuje mesto a nie MC.
Ak chcete, aby vas ludia volili (nakolko si robite v diskusii predvolebnu kampan), tak tu radsej dajte linku, kde sa mozme docitat o vasich splnenych predvolebnych sluboch zpred roka. Toto by bola najlepsiA reklama pre vas. Vase stranky so slubmi boli- www.inekosice.sk, www.mamodvahu.sk
Ja hodnotim ludi podla cinov a nie podla slubov...
 

Prepacte,

ale 22 mestskych casti sa vytvorilo v ramci demokratizacie spolocnosti po Novembri 1989. Vtedy sa to povazovalo za velku vymozenost, vraj moc sa ma priblizit k ludom, ludia maju mat pristup k uradom co najblizsie a rozhodovat o nich maju ti, co ich poznaju, nie niekde daleko od ich bydliska, lebo nebudu respektovat ich opravnene zaujmy. Rozdelenie Kosic na štyri obvody - to bola podla vtedajsich protagonistov megalomania komunistov. Tak ako je to vlastne?
 

nie ´89 ale ´87

bohužiaľ mestské časti nevznikli len tak zrazu po novembri ´89. Vznikli na základe už existujúcich 22 miestnych národných výborov, ktoré vznikli v roku ´87. Dovtedy dlhé obdobie boli Košice delené na 4 časti, resp. 4+1 (okolie). A predtým to bolo iba na dve časti, mesto a okolie a ešte predtým bolo mesto iba jedno.

Takže, ak mali komunisti potrebu mať pozíciu pre každého svojho člena, je len smutné, že demokratické zriadenie a strany nedokázali tento systém fungovania Košíc zracionalizovať a zefektívniť. Ale asi im to tak vyhovuje, ktovie prečo... http://giboda.blog.sme.sk/c/29...
 
Hodnoť

Aka zvlastna hra????

"Železník to považuje za zvláštne hry a psychologický nátlak. „Je to absurdné.“ Tvrdí, že poslanec má za prácu právo na primeranú odmenu.

Vraví, že vlani dostal spolu asi 1 000 eur a na oficiálnych stretnutiach a schôdzach strávil okolo 100 hodín. „Do toho nie je započítaná neoficiálna osobná angažovanosť, príprava a štúdium.“"

p. Zeleznik aka zvlastna hra a psychologicky natlak? Toto je ZDRAVY ROZUM! Zobudte sa zo svojho sna, co ste dosiahli a urobili pre ludi v Mestskej castiSever a co vy konkretne ako poslanec?
 

 

Hrou je to preto, lebo sa tu vytvára falošná predstava, že väčšina peňazí z rozpočtu ide na odmeny poslancov a pritom 10 násobne viac financií nás stojí chod úradu. Psychologickým nátlakom som to nazval preto, lebo petícia nemá právnu silu zmeniť spôsob odmeňovania poslancov, môže vytvoriť len tlak. Absurdným, resp. nezmyselným by som to už asi nenazval. Možno, že táto iniciatíva podnieti diskusiu, zlepší informovanosť, môže byť prínosom - začiatkom pozitívnych zmien pre obyvateľov (nielen) našej mestskej časti...
http://zeleznik.webnode.sk/
S pozdravom, Pavol Železník.
 
Hodnoť

Za 16mil.€ mohol byt v KE novy asfalt

na cestach,postavene detske ihriska,cyklochodniky a EHMK 2013 by nebolo HANBOU ale pychou Kosicanov.Prezrat tolko penazi Z NASICH DANI na mestsky aparat je NEZODPOVEDNE.V NRSR sedi 150-ktorych pocet ziada znizit kazdy zodpovedny politik a v KE je 350poslancov ale nikomu to neprekaza...
 
Hodnoť

Výborný nápad

ako zistiť, načo sú poslanci, či sa venujú problémom mČ a mesta. Zákon lbbisti nikdy nedovolia upraviť tak, že poslancom patrí náhrada len za vyúčtované výdavky pri výkone funkcií. Veď tí "chudáci", ak sobášia berú tzv. ošatné (preto v niektorých MČ sú desiatky bľabotajúcich sobášiacich).
 
Hodnoť

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

1 2 >

Najčítanejšie na Košice Korzár

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop