Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Dvaja Košičania pátrajú po stratených bunkroch (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Ak je ten bunker v čermeli

z 50 tych rokov, čo tam teda v tajnosti stavali koncom 60 - tych rokov? Vedelo sa, že sú to CO kryty.
K tomu podzemiu. Kedysi bolo aj vyústenie pod turbínou na Mlynskom potoku kam sa dalo ísť dnu aj člnom
 

 

Kosice@bunkre.info ak mozes napis mi prosimta podrobnosti ohladom toho cermela...a k tomu podzemiu ano boli sme aj tam
 

cerpali ste info napr. z neslovenských

periodík, a hlavne archív. dokumentov a pod. (archív mesta KE, príp. niekdajší okresný a oblastný archív) Mám na mysli hlavne dokumenty v maďarčine, keďže bunkre sa stavali či už pred/v 1. či 2. s. vojne aj maďarmi. Predpokladám, že dajaké info by sa mohlo nájsť aj tam. Info k vojnovým udalostiam by vám možno mohli poskytnúť napr. ľudia z Historickej spoločnosti I. Henszlmana, čo je viacmenej spolok maďarských historikov v KE. Predsedom bol pred nejakým časom J. Halász (juraj.halasz@tuke.sk). Oni sa zaoberali pri starších dejinách KE a okolia napr. aj okolnosťami bombardovania KE počas 2.s.v., vojakmi z 1.s.v., Ke kostolmi a kaplnkami+kalváriou a podobne.
 
Hodnoť

 

Magistrát vám na požiadanie pošle zoznam CO krytov v KE, už to nie je tajné. Na zozname je 184 krytov celkovo pre 34tis ľudí. Pravdepodobne je už veľa z nich zničených alebo prestavaných na iný účel.
 
Hodnoť

vzdy ma fascinovali tajomne preistory.:)

...ako chlapec som poklopkaval mnohe mury pivnic mojich kamaratov, ci tam nenajdeme zamurovane tajne chodby...! Vtedy "chodilo" mnozstvo "legiend" o prepojeni centra KE roznymi smermi....
Tusim, ze bola aj nejaka sutaz v novinach pre skolakov o objavovani mestskych zahad...niekedy v 60. rokoch
:::::::::::::::::::::
btw... k bunkrom : http://bazingaaa.cz/obrazek/61...
 
Hodnoť

o košickom podzemí

ale aj o historických súvislostiach mal veľmi dobrý prehľad ten postarší pán (Michal), ktorý za Šustera, ked sa začínala robiť Hlavná bol na nej denne. Sledoval čo kde a ako robia, zbieral črepiny vo vykopanej hline atd. Myslím, že v TV Naša tie jeho nálezy potom aj ukazovali.
Kedysi bol často na Hlavnej, ale už dlho som ho tam nevidel tak nevie čo je s ním. Spolu sme dosť často rozprávali a tak isto on s archeologičkou ktorá tam robila prieskum. Sprvu som ani sám príliš neveri tomu čo hovorí, že je celkom pravda, ale dopredu mi povedal kde na čo narazia pri výkopoch a naschvál som sa tam bol v tom čase presvedčiť. Vôbec nekecal.
Ked som sa ho pýtal, odkiaľ má takéto informácie, nuž od svojho otca ktorý s inými vojakmi svojho času prebývali v podzemí mesta. Z jeho rozprávania si tieto veci zapamätal a preto o nich vedel.
Tak isto aj o istých prepojeniach istých historických stavieb (jedným som ho ale poriadne zaskočil, lebo o tom netušil). Presviedčal o tom, že z mesta šla chodba aj na hrad a bola schodná, čomu ale ani doposiaľ neverím.
Tiež sa veľa hovorilo o tom že z Miklušovej väznice viedla chodba až do Čermeľa.
Z dobových opisov som ale súdil, že šla bud do veľkého kostola, alebo na popravisko.
 
Hodnoť

katakomby

V košiciach sme viacerý dotyčný pán Luberda sa priživuje na iných až na bunkre tým sa on venuje ostatné informácie.... to tu neriešme. Ja sa hlavne venujem tým katakombám a keď sa potrafí aj okoliu. Áno napr. Mihálik ktorý už nežije sa tomu venoval nikdy však nenašiel chodbu spomínanú v legendách, tvrdil že mestská kanalizácia mala v určitých časoch plniť aj evakuačnú cestu. No takisto aj staré chodby či už kanalizácie vedúce popod priekopu či mlynský náhon už sú nájdené aj keď zasypané, jedna je na nádvorí katovej bašty pri nedávnom výskume ju objavili ale nebola o dosť veľká ako ,,gondorova kanalizácia,, ktora sa v niektorých miestach vraj napojila na ten systém. Stretol som sa už aj s niečím že našla sa chodba v hľbke pivnice a išla nižsie kamenné murivo bez tehál kde sa zmestil koč, spomináli to mnohý murári ktorý pracovali na určitých stavbách v centre, dokonca som sa stretol aj s viacerými podobnými tvrdeniami na dvoch rôznych miestach, V prešove je zaujímava vec pivnica v pivnici v mestskom jadre, v košiciach by prečo nemohla byť? Napriek tomu že niekde je rôzne podlažie a spodné vody no ale pri každých podzemných komplexoch sa stým stretávame a predsa sú. Ako malý chlapec a aj teraz som pochodil po rôznych pivniciach aj strechách, bol som už aj v Južnej Matejovej veži ( nie v žigmundovej), na rôznych pre bežných ludí neprístupných miestach. údajné chodby našli na roosveltovej ulici, na severozápadnej strane dómu sv. alzbety pod tratov v 30 tych rokoch, a prečo nenašli v 1996 ked sa robila rekonstrukcia hlavnej, chodby pri miklušovej väznici, dominikánsky kláštor a po rekonštrukcii odhalené podzemie, takisto aj stredoveké chladničky vybudované na úrovni mínus tretieho podlažia v centre a veľmi moc hlboko ked aj lajk povie že v historickom centre sú najhlbšie miestnosti pivnice ( -1)......
je tu mnoho čo by som mohol napísať ale jeto nadlho.
Prosím ak by mal niekdo fotky alebo dokumenty z rekonstrukcie hlavnej, ako aj cemeterium maius a minus ( veľký malý, alebo katolícky a mestsky lebo cintorín okolo kostola bol delený medzi dve ,,inštitúcie,,) takisto aj ostatných zaujímavostiach či terajších prieskumov ako je terajši na dóme ktorý chodím pravidelne pozerať a keď sa potrafí aj podebatiť so zamestnancami, či priamo s profesormi dačo skritizovať, a prípadne aj doplniť dotyčného o nejaké zvláštnosti ktoré by stáli za prieskum. kontaktujte lukasino33@azet.sk
 


Najčítanejšie na Košice Korzár

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop