Korzár logo Korzár Košice
Štvrtok, 28. január, 2021 | Meniny má AlfonzKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Košičania žiadajú zastaviť betónovanie, asfaltovanie a dláždenie parkov (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť

 

Predpokladam ze za touto iniciativou stoji p. Rovinsky a jeho spolok chrobaka Truhlika.
Takze ano, chceme vydupane kravske cesticky a stromky 15 cm od seba ... takto nejako vyzera masova histeria vyvolana par jednotlivcami ....
 

Mysleli hlavne na Mestskýpark,byty,hotel

Tí aktivisti proti betónovaniu a na ďalšie nezmysly v iných parkoch má byť povrch prírodne upravený pôvodný nie betónový bez výberových konaní so súdružsky nastrčenými firmami aby prali peniaze pre seba a sponzorovali stranu.
 

v mestskom parku sú zlikvidované

fontány, je rozkopané územie pred tenisovým pavilónom. Vyzerá tam, ako po nálete...!
 

 

ty si tard preboha ako to ma asi vyzerat pocas rekonstrukcie... :DDD
 

prosím nepíš nezmysly, keď nevieš

Najprv si pozri ten otvorený list primátorovi, ktorí občania za ním stoja, Rovinský podpísaný nie je...
.
Potom sa zamysli chladnou hlavou, prejdi sa po parku na Moyzeske: ja, ako cyklista, kt. tadiaľ dosť často premávam, sa pýtam: prečo bolo potrebné zlikvidovať ten asfalt, čo tam bol ? Keďže tadiaľ má viesť akože cyklochodník, stačilo iba dorovnať miestne poškodený zostávajúci a namaľovať jednu čiaru, oddeľujúcu cyklistov od chodcov, ako je to inde v meste (Terasa, Južná trida, prakticky aj Hlavná, Komenského....). Teraz však akože vytvárajú osobitný chodník pre cyklistov, a zvláštny chodník pre chodcov, oddelené stromoradím. Tento peší chodník má byť "nespevnený". Ja sa pýtam, kadiaľ budú chodiť chodci?!?
No predsa po chodníku pre cyklistov, lebo by mal mať jednoliaty povrch!
Nech mi nikto netvrdí, že s prepáčením hlupáci vo "vedení mesta" tváriac sa ako truhlíci, nevedia o tom, ako hlavne ženy nadávajú na ten Schusterov povrch hlavnej ul., pričom okrem žien aj väčšina ostatných chodcov radšej šlape po chodníku pre cyklistov, než po dlažbe. A túto fatálnu chybu po xy rokoch idú robiť znova?!?
Ďalšie zbytočné nalievanie peňazí daňovníkov: Teraz na Moyzeske bagrujú výkop do hĺbky cca. 1,5! m do zeme (pýtam sa načo je to dobré pre chodník?!?).
Mám za to, že ide o buďto zanedbanie istých paragrafov (ak nie ich vedomé porušovanie)+ výkopy pre chodníky sa robia sotva meter od samotných kmeňov stromov po ich stranách, oficiálne nevyhnutné minimum je stanovené na 1,5 metra!
Tieto dva príklady hovoria o tom, že sa (podľa mňa vedome a protizákonne) likvidujú hlavné korene stromov v parku!!! Za 2-3 roky pokape viacero stromov v "parku".
Nezmyselnosť konaní zodpovedných za tento projekt, či už predstaviteľov mesta, resp. ehmk je aj v tom, že plánuje sa oproti býv. nemocnici urobiť fontána + asi 30 lavičiek pre študentov. Nakoľko študenti majú+budú mať v rámci vnútor. areálu školy vlastnú zeleň a to hodne viac, im to určite neposlúži. Košičania, tadiaľ prechádzajúci vedia, aká sociálna skupina sa na súčasných lavičkách zvykne často zdržiavať. Som presvedčený, že tento nezmyselný čin priláka ešte viac členov tejto sociálne skupiny: konzumentov čuča, feťákov, a spol.
.
Potom ďalšia vec: projekt ehmk vyhral aj vďaka projektu "Modrýu park". Dnes sa v plánoch ehmk už o ňom nehovorí....
.
Potom zase ďalšia vec - najprv bol projekt na park Moyzesova - potom sa to menilo na Moyzesova/Komenského a napokon sa Komenského rozdelil na 2 časti - teda aj potrebná investícia sa podelila na 2 menšie časti - tým došlo k tomu, že prefinancovanie týchto dvoch komenského projektov nepodlieha takej kontrole, ako to malo byť na začiatku - a to dáva výrazné podozrenie na manipuláciu s prostriedkami ehmk, resp. aj tunelovanie! (obidve komenského polparky dostala zakázku jedna a tá istá firma...) Zdá sa Ti to teda ako nezmysel ?!?
Mne teda určite nie, ani kope ďalších košičanov. Vieme, ako oblbovali ľudí predstavitelia mesta, keď sa jednalo o Aupark a pozemky pod ním, + o jeho cene; ako sa verejnosť takticky odsúvala od možnosti sa k tomu vyjadriť; takisto aké klamlivé boli vyjadrenia ohľadne dopravy okolo AP, ako sa viac ráz menil plánovaný smer dopravy, až si s vodičmi urobili trhací kalendár, ak chceme preslalomovať od krytej plavárne smerom ku zimáku; ďalej ako Lázár zavádzal ľudí s tým, že sa spojí cyklotrasa Južná trieda s Hlavnou - dodnes spojená nie je, atď atď...
.
Takže keci o truhlíkoch si nechaj, mnohým nám už lezie na nervy, ako predstavitelia mesta oblbujú a ignorujú angažovaných košičanov!!! A neprikivkuj tunelárom, hazardérom a developerom.
 
Hodnoť

 

len skoda ze v parku na komenskeho nezhodia a nezasypu stare verejne wc ktor tam bude strasit aj nadalej
 

to asi preto

že už je to po tých desaťročiach čo nie sú v prevádzke "kultúrna pamiatka"
 
Hodnoť

 

takto by mali vyzerat parky na komenskeho ulici http://www.kosice.estranky.sk/...
 

za tie peniaze čo majú do nich

investovať bude medzi nimi možno aj metro
 
Hodnoť

 

len do toho dalej pekne vrtajte a kvoli podobnym nezmyslom dnes aupark zyva prazdnotou a stoji o 5 rokov neskor ako mal ... podobnym sposobom mozu skoncit rozbite parky, ked do toho niekto ako p. rovinsky zacne znovu vrtat peticiami... , ale na to, ze vidi do politiky tak by som ocakaval, ze si uvedomuje aj casove hladisko penazi z EU, ktore maju svoj limit a ked sa kvoli peticiam rekonstrukcia nepodari vcas, tak som zvedavy, ci sa ti obcania s p. rovinskym poskladaju na dokoncenie rekonstrukcie parkov, alebo zostanu rozvrtane este dalsich 5 rokov...
 

 

Aupark sice stoji, ale myslim ze mal riesit aj dopravu a ta sa mi nezda vyriesena kedze clovek kluckuje ako blazon cez Fejovu
 

podľa toho:

dnes aupark zyva prazdnotou a stoji o 5 rokov neskor ako mal ...

si myslím, že ak by vôbec nestál, nikomu by ani nechýbal ked aj tak "zíva prázdnotou". Urobia tam "kundyhale"
 

 

a pred piatimi rokmi by praskal vo švíkoch ;) :DDDDD
 
Hodnoť

Betonáž a dezertifikácia parkov

"Park" Moyzesova:
Sú i budú tam tri chodníky. Terajší stav: 2 mlatové + 1 asfaltový. Po novom to bude opačne. Stredový chodník bude mlatový, t. j. po daždi a v zime čľapkanica. Namiesto toho, aby sa tento chodník ponechal vyasfaltovaný, vyasfaltujú sa zvyšné dva chodníky (okrem iného samozrejme). Ten západný bude pre cyklistov, šírka cca 2 metre (to aby sa oprotiidúci zrážali volantami). Ale hlavne, že vznikne cyklocestička a "bude to tak lepšie", lebo doteraz tam nebola.

Na okrajoch každej z troch častí aleje bude vybetónovaná pomerne veľká plocha - autor to volá "námestie". Tento nezmysel zaklincoval obrovským námestím medzi Ulicou Pri jazdiarni a Hviezdoslavovou - na tomto úseku aleje nebude tráva vôbec! V strednej časti aleje vznikne na tom hlavnom chodníku dokonalý slalom medzi lavičkami a umeleckými dielami, infotabuľami a lavičkami. Lavičky... Pribudne kopec lavičiek - manželské postele pre bezdomovcov. Načo toľko lavičiek v aleji? Pre koho? Veď hneď vedľa je rušná komunikácia. Niekto nepochopil význam aleje. To je peší ťah, promenáda. Nie oddychovisko. Na to slúži park. No ale keď niekto považuje alej na Moyzesovej ako park a tak to zadefinuje v zadaní... Ešte pikoška zo zadania "Parku" Moyzesova: stredný chodník bol zadefinovaný ako chodník s nespevneným povrchom. WTF? To tam bude poľná cesta? Asi nie. Mlatový chodník, ktorý tam bude, už je forma úpravy a spevnenia chodníka. Aspoň vidieť, čo za hlupáka pripravovalo podklady. No nič, hlavne, že sa minie kopec peňazí. A opäť raz maximálne účelne.

Park Komenského-západ. Opäť budú vytvorené námestia, tentokrát tri - dva v parku a jedno pri Športe. Zelená plocha pri Športe bude zmenšená takmer o polovicu. "Námestie" pred krčmou Letná bude vybetónované. Náprotivné "námestie" pri býv. WC (po novom to bude "Polyfunkčný objekt") bude rovnako veľké (doteraz tam nič také nie je) a bude vyplnené betónom a mlatom.

Park Komenského-východ. Stredná časť parku bude vybetónovaná.

Na žiaden z týchto parkov (okrem Mestského parku) neprebehla súťaž. Nikdy neprebehlo nijaké verejné prerokovanie. Nikto z kompetentných občanov nevyzval na participáciu. Všetko sa robilo poza chrbát s cieľom minúť čo najviac peňazí. Mestský park bude stáť vyše 5 miliónov €. Zvyšné parky ďalších 5 miliónov. Koľko ktorý nikto netuší. Keď bolo treba robiť podlimitné zákazky - parky sa rozdeľovali. Pri zmluve o poskytnutí NFP sú parky spojené všetky do jednej sumy.

Občania taktiež nevedia, aký je obnos prác v tých parkoch, čo sa naozaj bude robiť a ako sa to bude robiť. Projekty sú schované pod zámkou.

Pri pohľade na víťazné štúdie/projekty, ktoré medzičasom zo stránky mesta zmizli (pre istotu), je zrejmé, že veľa €€€ bude utopených v betóne a dlažbe. Peniaze sa dali využiť na liečbu stromov - teda ich revitalizáciu. Topmanažéri z €HMK-úderky sa ale vyhovárajú, že na to sa €uropeňeži použiť nedajú... Čo iné, ako starostlivosť o stromy sa dá výstižnejšie nazvať revitalizáciou parkov???
 
Hodnoť

 

Po prečítaní tohto článku, neviem, či viac zavádza svojich občanov mesto Košice, alebo autor otvoreného listu. Diskusia musí byť, to je jasné, ale zbierať podpisy kvôli tomu, že sa urobia nové chodníky a aj vyrúbe pár stromov, ale zároveň sa aj vysadia nové? Nechápem také skostnatené myslenie. Park nie je len o stromoch, o tom sú lesy a tých je v okolí Košíc neúrekom. Ak aktivisti tak veľmi chcú "nasávať energiu prírody" tak nech idú do lesa, tam jej je neúrekom. Nie som za vytvorenie holých plání na miestach, kde boli parky, ale zase strom a rastliny dokážu rásť, ak jeden vyrúbem a zasadím druhý, nič zlé sa predsa nestane. Tak nech si radšej autori tohto listu sadnú s kompetentnými a s nimi si vydiskutujú problémy, ale nech svoje predstavy nevnucujú a nedávajú do úst všetkým občanom a obyvateľom mesta. K parkom patria aj iné plochy ako len tráva a stromy, pretože potom to nie je park, ale lesopark. Diskutujte najprv z kompetentnými a až potom začnite vyhrážať médiami a vystupovať s tým, že obhajujete názor občanov mesta. Tí, keď vám podpisujú petíciu, uveria len vašim silným slovám o betónovaní a devastácii parkov, ale hlbšie o problémoch určite nikto vedieť nebude. Ja keď som videl napríklad tuto vyššie v komentári projekt obnovy parku na Komenského, tak nevidím žiaden dôvod prečo tento projekt nezrealizovať.

Riešte problémy najprv s kompetentnými a až potom z toho robte veľkú katastrofu v médiách. Takýmito "žalovačkami" a neschopnosťou komunikovať na miestnej úrovni budeme len všetkým na smiech pre našu neschopnosť...
 

Betón v parkoch?

K parkom patria stromy, lavičky, trávniky, chodníky so základnou povrchovou úpravou (mlat) v šírke adekvátnej významu/rozlohe parku a hlavné promenádne tepny dajme tomu s asfaltovým povrchom.

Nahradzovať JESTVUJÚCI TRÁVNIK BETÓNOM je najväčšia hlúposť, ktorá sa v parku dá urobiť. Betónové okolie nie je pre stromy prirodzené, môže to spôsobiť neskôr problémy, príp. až výrub(y) (zbytočný/-é). Bohate stačí, že krížom-krážom po aleji na Mozyesovej kopu jamy krížom cez koreňové systémy.

Kde bol problém v tom, aby to, čo je dnes trávnikom trávnikom aj zostalo? Prečo má ubudnúť zelená plocha? Prečo majú v parkoch pribúdať betónové "námestia"? Prečo???

V koho záujme to je? Komu tá zelená plocha vadí? Aký je dôvod na to, aby z nej ubudlo?

Alebo sa spýtam opačne. Akým spôsobom bude vynahradená ušlá zelená plocha?
Alebo ešte ináč: Dá sa považovať za revitalizáciu taká revitalizácia, pri ktorej v parku ubudne zelená plocha?

Prečo bude v strede východnej časti Parku Komenského namiesto trávnika dlažba? (cca 850 štvorákov)
Prečo zanikne cca 450 štvorákov zelenej plochy pred Športom?

Rád by som počul, v ktorom parku vo svete v rámci jeho revitalizácie zmenšili zazelenenú plochu.
 

 

Nemam prestudovany plan revitalizacie parkov. Ale vo vseobecnosti spevneny chodnik v parku moze pokojne existovat, rovnako aj "namestie" s lavickami. Park je ako zahrada a nie les. T.j. mali by tam byt stromy, kriky a kvety, travnik, ale pokojne mozu byt aj spevnene chodniky a terasa (tak ako to bezne v zahradach byva). Samozrejme aj vykamienkovane chodniky su ok - len o tie sa treba viac a pravidelnejsie starat (co je u nas casto kamenom urazu).

Podla opisu toho, co sa ma diat vsak je mozne, ze tentoraz to s betonovanim mozno prehanaju ... Co sa tyka napr. aleje (parku) na Moyzesovej, hlavne by tam malo byt menej chodnikov a viac volnej plochy (tam je tych paralelnych chodnikov trosku privela - a to bez ohladu na to ci su betonove, alebo kamienkove).

Co sa tyka liecby stromov, tu treba tiez premysliet (ci ma vyznam). Stare a chore stromy by sa mali obcas obmienat a nahradzat novymi. Maximalne sa mozu nejake zachovavat ako symbolika, ale podla mna by taketo stromy v parkoch nemali prevazovat. Park nie je prales, ale kultivovana zahradna plocha - a tak by mal aj vyzerat.
 
Hodnoť

Môj názor - Ján Telepak

Aj keď som už postarší človek rozhodol som sa prihlásiť a reagovať na tu spŕšku nezmyslov ktorá sa tu prezentuje. Neviem čo je cieľom tejto skupiny ľudí ktorí sa skrývajú a nepovedia otvorene kto sú. Nemám rád otvorené listy nech sa zverejnia mená aby každý vedel kto za koho kope. Veľa z Vás mladých čo tu diskutujete ste v tých parkoch buďto vôbec neboli alebo ste cez ne len prechádzali..( "česť" tým ktorí v nich pravidelne popíjali vo svojej mladosti)...ako starší hľadajúci kľud a pokoj v meste som bol častým návštevníkom týchto parkov. Nemusím Vám tu všetkým pripomínať, že ich stav bol dezolátny..týka sa to sadu generála Petrova, parku Moyzesova a parku Komenského. Nechápem o čo Vám ide ?? Konečne sa niekto pustil do ich opravy rekonštrukcie za ťažké peniaze a obyčajná "hŕstka" je večne nespokojná. Znepokojujúce je aj to, že sú to ľudia ktorí sú večne nespokojný vždy a so všetkým, mám konkrétne na mysli pánov Rovinského, Labaša a Liptáka ( a ich kritikal (M)ass , či ako sa to nazývajú). Sledujem týchto ľudí už dlhšie majú aj dobrú mediálnu podporu zo strany pána Vrábeľa.. ale to by bolo už o inom. Ako budú parky vyzerať po rekonštrukcií je možné nájsť (http://www.kosice.estranky.sk/...) ale aj na iných stránkach ktoré monitorujú výstavbu v Košiciach. Mne osobne nevadí že sa vyrúbe pár stromov prevažne chorých, a vo väčšej miere sa nahradia novými. Ako príklad uvediem námestie Ladislava Novomestského kto si pamätá bola tam alej z starých stromov ktoré pre cca+- 9 rokmi vyrúbali, ej to bolo kriku humbuku...a čo je dnes ? Odporúčam sa Vám neveriacim ísť prejsť a porovnať si ako to tam teraz vyzerá. Chápem že to po vyrúbaní mohlo vyzerať prázdno a zničeno, ale ten kto je trpezlivý sa dočká.. pre starších ľudí ku ktorým patrím musím povedať že chodiť po parku s vysypanými kamienkami je veľmi náročné..takisto by to potvrdili aj mamičky s deťmi a kočíkmi.. Áno k parku parí nielen zeleň ale spevnené plochy, kto hľadá eldorádo nech si ide do lesa na Bankov. Mne osobne sa vybraté návrhy páčia a považujem ich za pekné, nové a majúce myšlienku. Táto hŕstka večných nespokojných ľudí mala na začiatku predložiť svoj návrh ako by chcela aby vyzerali parky, ale nespravili to len večné plačú a nič reálne neponúkajú. Chápem že je ich málo takže podporu by hľadali veľmi ťažko. Neviem nie som na to odborník, že či je možné meniť projekt počas výstavby z EU fondov ale pripadá mi to ako "mlátenie slamy". Môj názor je taký že nie, takže takéto aktivity považujem zas za účelové útoky na projekt mesta kultúry 2013. ,Schuster, Knapík, Raši, Hlinka, Gáj, Bauer, Grega, Jenčová, Trebľa, ... ( zvláštne je že do niekoho sa rúbe menej a píše sa zväčša v dobrom , do niekoho viac a s "penou na ústach"....) mne ako občanovi je jedno kto je teraz pri moci všetci sú rovnaký. Dôležité sú výsledky preto považujem opravu a rekonštrukciu parkov za veľmi dobrý projekt v takej podobe ako je teraz započatý. Na záver musím povedať, že ľudí s podobným názorom je viac a tešia že na budúcu jar si už naplno vychutnajú nové zrekonštruované parky.
Ďakujem za prečítanie môjho názoru.
S prianím pekné dňa Ján Telepak.
 

Chcem sa opýtať, kto sa skrýva?

"Neviem čo je cieľom tejto skupiny ľudí ktorí sa skrývajú a nepovedia otvorene kto sú. Nemám rád otvorené listy nech sa zverejnia mená aby každý vedel kto za koho kope. "

Prepáčte, kto sa skrýva? Videli ste list na internete? Sú tam podpisy tých, "ktorí sa skrývajú a nepovedia otvorene, kto sú". To je absolútne samozrejmá vec. Vidíte, nemáte informácie, a už konštatujete, že nemáte rád ľudí, ktorí (opakujem) podľa Vás " sa skrývajú a nepovedia otvorene, kto sú". Tak aby ste vedel, ja som jedna z tých, ktorí tento list podpísali, a pokojne to poviem celému svetu, aj prečo som to podpísala. Moje údaje: MUDr. Marcela Strhárská, pracujem v zariadení pre zdravotne postihnuté deti a mládež, ak chcete aj telefón, tak sa ozvite. A za ochranu zelene sa postavíme vždy, hlavne, keď máme dosť dôkazov o spôsoboch, akými sa v meste rozhoduje o verejnoprospešných veciach. Pracujem v sociálnej oblasti, a mohla by som vyrátavať niekoľko dní, na čo všetko mesto nemá peniaze, aby pomohlo občanom odkázaným na pomoc mesta a štátu. Zrazu sa však investuje 300 miliónov do betónovania v meste. Skôr, ako sa rozhodnete reagovať, skúste sa informovať o dôležitosti zelene pre ľudí aj v meste. Nie sme proti skrášleniu a vylepšeniu parkov, práve naopak, nech sa rekonštruujú, nech rozkvitajú, nech sa zväčšujú, nech poskytujú možnosti pokojného trávenia chvíľ pre ľudí, ale sme proti výrubu krásnych stromov a zaliatiu zelenej plochy betónom. Má zostať 30 percent pôvodnej zelene. Na záver, videli ste vôbec projekty, podľa ktorých majú budúce parky vyzerať? Ak áno, tak potom ste zrejme nadobudli názor, že čím viac betónu budeme všade dávať, tým lepšie urobíme pre našu planétu, a budeme mať krajší svet.
 

Reakcia na MUDr. Marcelu Strhársku

V prvom rade Vám MUDr. Marcela Strhárská ďakujem za reakciu a že ste vystúpila z "tmy" a prišla ste argumentovať. V článku link na list nebol, ja na magistráte nepracujem ani tam poštu nepreberám , takže som sa k nemu možnosť dostať nemal. Nedá mi hneď na úvod povedať že s Vášho príspevku cítim iba podráždený tón a strohé konštatovania typu: "..300 miliónov do betónovania v meste" alebo "...výrubu krásnych stromov a zaliatiu zelenej plochy betónom"..."čím viac betónu budeme všade dávať, tým lepšie urobíme pre našu planétu".. žiadne reálne argumenty tu nepíšete, skôr je populistické strašenie blízke niektorým politikom v našej krajine ..v mojom príspevku som uviedol link kde sa dá stiahnuť v formáte pdf podrobná situácia ako bude vyzerať park komenského a ďalšie.. Prosím Vás dajte si tu námahu a povedzte konkrétne kde presne v akej miere a ako sa čo čím nahrádza..lebo Vaše argumenty mi pripadajú veľmi všeobecné a málo konkrétne. Vaša reakcia na mňa pôsobí ako by ste vôbec sa danej problematike nerozumeli a len preberali niekoho postoje a názory..prepáčte ale mám pocit, že ste MUDr. Marcela Strhárská len zas jedna z figúrok-pešiak okolo kráľa a kráľovnej ( Rovinksý a Labaš)..preto ako som vyššie napísal Vás vyzývam napíšte presne kde čo sa čím nahrádza a v akej miere..odporučil by som sa Vám MUDr. Marcela Strhárská ísť aj pozrieť na tvar miesta, lebo mi to pripadá ako by ste písali niekde od stola.
K vašej odpovedi pre všetkých : zjavne neviete ku komu sa pripájate, pre daného pána je všetko čo je urobené je zlé a keď sa chce niečo urobit je to ešte horšie..z vyjadrení pána L.R je každému jasné že žiadne vedenie magistrátu s "talibancami" ich typu nebude rokovať pokial viem tak už MMK za pána Knapíka s ním nerokoval. K Vašmu konštatovaniu MUDr. Marcela Strhárská že ich občianske združenie robí niečo pre Košice je dosť silná "káva"..jediné kde je o nich počuť je pohoršenie košických vodičov nad ich každomesačným folklórom jazde po meste na bicykli. Ešte k tejto ich akcií by som rád povedal, že ich arogantný spôsob jazdy na bicykli je proti srsti nie jednému poctivému vodičovi, je len otázkou času kedy z ich arogantného správania sa sa stane nejaký úraz. Takže toľko k ich práci pre Košice.
Ďalej by som rád povedal že autá do parku nepatria takže nechápem preto reakcií diskutéra "s mx"...
Utekať z diskusie MUDr. Marcela Strhárská je zbabelé, aj to o niečom svedčí..verím ale že sa tu vrátite a nebudete sa báť reagovať konkrétne, lebo stále sa neviem ubrániť pocitu že len sa vyvoláva zbytočná panika.
Ďakujem za prečítanie reakcie na MUDr. Marcelu Strhársku
S prianím pekného podvečera Ján Telepak.
 

1 2 3 > >>

Najčítanejšie na Košice Korzár

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop