Korzár logo Korzár Košice
Štvrtok, 21. január, 2021 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

V parku v Barci sa zatiaľ nebude rúbať (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

nekonečný príbeh ?

Park v Barci sa rúbať nebude !!!!
(zatiaľ)
Viac tu: http://stromy-kosice.webnode.s...
viac aj na Facebooku
https://www.facebook.com/media...
 
Hodnoť

impotenti!

A čo tam má byť..zburanisko..raj pre potkanov,bezdomovcov..nech si oni múdrí to sami zrekonštruujú..no závidia Interhotelom-to je tiež ale banda..alebo si ich nedostatočne získali-delaprovizione..??
 

Na juh od kaštieľa mohli dávno stavať

Petícia ochranárov
Občianske združenia Sosna, Priatelia Zeme a Spolok na podporu skrášľovania Košíc chcú petíciou zabrániť výrubu približne 50 stromov v historickom parku, kde má stáť päťpodlažná budova hotelového komplexu.
Takmer za 13,3 milióna eur (400 miliónov korún) ho chce postaviť spoločnosť Interhotel Košice, v ktorej má majetkovú účasť aj Košický samosprávny kraj.
Ochranári apelujú na mestské zastupiteľstvo a štátne orgány, aby zabránili devastácii chráneného parku v Barci. Žiadajú mesto Košice, aby zrušilo „nezákonne vydané" rozhodnutie o umiestnení stavby a stavebné povolenie.
Nesúhlasia so zmenou územného plánu, ktorá umožní výstavbu hotela na úkor stromov .
Aktivisti sa opierajú o stanovisko pamiatkovej inšpekcie pri ministerstve kultúry. Inšpekcia odporúča umiestniť stavbu tak, aby nenarušila prirodzené spojenie národnej kultúrnej pamiatky kaštieľa Barcayovcov, ktorý má byť po rekonštrukcii súčasťou komplexu, s historickým parkom.

Čítajte viac: http://www.sme.sk/c/4315128/vy...
 

Pán Rovinsky,

choďte už niekam s tými Vašimi rečami o Vašom záujme o ochrane stromov. Stále ste mi neodpovedal ako ste bojoval, za záchranu zdravých stromov na Kuzmánke pri OC Lipa. Alebo v tom sa netreba vŕtať??? Keďže to bolo v záujme pre Vášho kamaráta!!! Minule som bol v Mestskom parku, a úžasne vyzerajú niektoré "Vami" zachránené stromy!!! Vlastne, to je len niečo čo pripomína, že niekedy to bol pekný, zdravý strom. Teraz tam už mohli miesto nich rásť nové zdravé stromy. Ste so sebou spokojný??? Že ste zabráni výsadbe nových stromov!!! Neviem, ako by som žil bez Vašich informácii, koľko bude stať päťpodlažná budova hotelového komplexu. a kto chce tam stavať!!! Fakt podstatné!!!
 

 

V Mestskom parku sa so stromami nerobilo nič vďaka tomu, že - ako súdružka výhovorkyňa povedali - sociálny podnik €HMK nedostal peniaze na zeleň, ale na kultúru, t. j. peniaze investované do zelene by boli neoprávnený výdavok. Preto v parku ostali reálne choré stromy, pomedzi ne sa nasadili nejaké nové (=naháňanie soc. záväzku 2013 stromov za rok bez akejkoľvek koncepcie). No a vyrúbalo sa pár stromov, ktoré zavadzali súdruhom (Kachličkárovi a Lišajníkovi) - áno tým, ktorí areál vlastnia už pekne dlho a o ktorý sa patrične nestarali, vrátane tam prítomnej zelene (hádam by sa pýtala nejaká pokutička, či?).
 

Teraz zavádzate Vy.

Tých pár stromov, ako zavádzate, že zavadzali súdruhom dajte do jednotného čísla, a určite nie súdruha. Z tých pár stromov, jeden nebolo treba ani rúbať, lebo sám spadol a poškodil plot aj budovu, ani ostatné nemali k tomu ďaleko. Ale Vy asi tak ďaleko nedovidíte. Som rád, že aj Vy uznávate, že v parku sú reálne choré stromy, a preto nechápem tu obrovskú záchrannú akciu ktorú viedol p.Rovinsky a spol. Vy viete všetko podať len tak, ako sa vám to hodí, keď sa vysadia nové stromy tak pre Vás to je (=naháňanie soc. záväzku 2013 stromov za rok bez akejkoľvek koncepcie), ale čo už, svet bez Vás hundrošov, všetkovedelkov by určite zanikol. Pokutička? Určite áno, bývalému vedeniu mesta, za prieťahy, ktorými zamedzovala vlastníkovi zveľaďovať svoj majetok, a ako píšete "pekne dlho".
 

táraj 12

Pôvodne chceli vyrúbať v Mestskom parku cca 360 stromov (cca r.2007)
Neskôr, v rámci €HMK už požiadavka na výrub klesla na cca 165 stromov.
Napokon bolo rozhodnuté o výrube 57 stromov
z toho bolo len 19 vyrúbaných z bezpečnostných dôvodov (havarijných - zlý zdravotný stav
ostatných 38 bolo vyrúbaných preto, že boli "kompozične nevhodné"
http://stromy-kosice.webnode.s...
Z tých pár stromov, jeden nebolo treba ani rúbať, lebo sám spadol a poškodil plot aj budovu - zaujímavé, že nebol uvedený medzi stromami určenými na výrub zo zdravotných dôvodov. Košičan12 vyzerá byť informovaná - tak to určite vie...
 

Niečo čo máte Vy

všetci spoločné je, že viete len urážať "táraj 12, (Kachličkárovi a Lišajníkovi), imbecilko smerácky, Smerácky Gôbels, gašparka súdruha ficka.,atď,atď... a pritom si myslíte, že ste vtipný. Tých 360 ste si vymyslel len Vy a tak zavádzal celú verejnosť, vlastne celú verejnosť to ani nezaujíma, tak, že tá veľká bublina čo ste sa snažil neviem z akého dôvodu tak veľmi nafúknuť, spľasla skôr ako ste sa ju nafúkol. Lebo ste bojoval za niečo čo ani nemalo význam ako napísal veterán "V Mestskom parku sa so stromami nerobilo nič vďaka tomu, že - ako "súdružka výhovorkyňa" povedali - "sociálny podnik €HMK" nedostal peniaze na zeleň, ale na kultúru, t. j. peniaze investované do zelene by boli neoprávnený výdavok."
 

 

Vy sa viete len urážať ;-)
" ...Rovinský: Dali sa zachrániť
Práve dôvod kompozične nevhodných drevín najviac hnevá aktivistov.
„Tieto stromy padli nie preto, že sú choré, ale kompozične sa do nového parku nehodia. A odborník na dreviny navyše povedal, že aj tie choré sa dajú zachrániť, je to len otázka peňazí. Niekto tu uprednostnil betón pred stromami, bolo ich treba ošetriť a väčšina sa dala zachrániť,“ myslí si Ladislav Rovinský zo Spolku pre podporu skrášľovania Košíc.
„Je to škoda. Pred korčuliarskym pavilónom ostali len štyri stromy, všetky ostatné vyrúbali. Škoda je aj ihličnanov, v parku je ich pomerne málo a sú dobrou skrýšou pre vtáky, kým listnaté nemajú listy.“
Z výrubu má rozporuplné pocity. „Je to sčasti víťazstvo, ešte pred pár rokmi sa totiž hovorilo o výrube 355 stromov, vlani o 163. Takže číslo 43 je na jednej strane víťazstvo, no na druhej strane je to urážka občanov aj prírody.“ http://m.sme.sk/?cl=6301367

(ja - na rozdiel od tárajov - som bol pri tom)
 

 

Láskavo neprekrúcať slová. V Mestskom parku sa s reálne chorými stromami nerobilo nič. Ani sa neliečili, ani sa nerúbali. Že tam nejaké sú nespochybňuje nikto, ani Rovinský. Našťastie sa podarilo zachrániť desiatky a desiatky zdravých stromov, na ktoré si ktosi brúsil zuby (alebo pílu) a schovával to za "kompozičné dôvody" (čo to je?!).
 

 

Drahý/drahá/drahé košičan12. Vysádzanie nových stromov v parkoch JE "naháňanie normy" podobné soc záväzkom z dôb minulých. Nie je v tom totiž ABSOLÚTNE NIJAKÁ koncepcia. Vysadiť stromčeky pomedzi už i tak nahusto rastúce topole je proste nezmysel na n-tú.

A k tomu vášmu obľúbenému stromu, čo padol... Áno a práve ten strom sa ani nemal rúbať. To je mi záhada. Čo za "odborníka" robilo posudky. Kto určil, že má padnúť cca 360 stromov?
 

Pán veterán, lebo nieste veter Pravdaže,

ak niekto má iný názor, ako ten Váš, tak prekrúca. Len Vy máte na všetko patent a všetko najlepšie viete. Vám nič nieje dobré!!! Nielen ten padnutý strom bol môj obľúbený, ale aj ostatné zdravé stromy, no však niečo s ním nebolo v poriadku, keď padol. Neviem, či si niekto brúsil zuby (alebo pílu) na tie stromy, ale je to dosť možné, keď mu to v parku nevyšlo tak to skúsil na Kuzmanke pred OC Lipa a tam mu to vyšlo.
 

 

Len by ma zaujímalo, kde bol pán košičan12 keď sa išli rúbať stromy pri OC Lipa. Informácia o plánovanom výrube bola zverejnená v decembri 2012 na stránke mesta, takže? Kto alebo čo vám bránilo sa prihlásiť do výrubového konania a bojovať proti výrubu, pokiaľ vám to prekážalo,?

A tie reči o patentoch a čo mne všetko vadí a čo mi je alebo nie je dorbé si môžete strčiť za klobúk, príp. do straníckej knižky...
 

Pán veterán.

Ja som nebojoval za žiaden výrub, tak som nemal dôvod sa zaujímať o výrub pri OC Lipa. Ten čo tam to vyrezal, asi mal na to nejaký dôvod. To ja neriešim! Mňa len na tom zaráža to, že tento výrub nielen Vám ale aj iným nevadil, a to sa jednalo o zdravé stromy na sídlisku kde je zelene, stromov určite menej ako v parku. Tu je ukážkový príklad, ako sa staráte len o to čo sa Vám hodí. Tak tie múdre reči o Vašom nadhľade a odbornej spôsobilosti na všetko si tiež môžete strčiť za klobúk, prípadne kam len chcete.
Prajem Vám aj ostatným krásny deň.
 

ospravedlnenie - výzva

ospravedlňujem sa všetkým košičanom (obzvlášť košičanovi 12), ktorí sa o výruby nezaujímajú za to, že sa nestíham zúčastňovať všetkých výrubových konaní a niektoré, žiaľ, ani nezachytím. (Napríklad ani to pri Lipe, ale aj teraz - v poslednej dobe).
Výrubových konaní sa zúčastňujem vo svojom voľnom čase, resp. v čase, v ktorom sa nemôžem venovať činnosti, ktorá ma živí.
Možno to niektorí košičania (napr. Košičan12) nevedia, ale občania, ktorí sa zaujímajú o veci verejné, to robia vo svojom voľnom čase...
Práve preto hľadáme dobrovoľníkov, s ktorými by sme sa o prácu vedeli podeliť.
http://stromy-kosice.webnode.s...
 

suhlas s podrazakom

a mimochodom Alexander Varady pochadza zo
starej kosickej hotelierskej rodiny a pise sa bez dlzna
 

Kassaivagány a podrazák

Áno Alexander Varady pochádza zo starej košickej hotelierskej rodiny a píše sa bez dĺžňa:
PROmodo, s.r.o., PACTUM s.r.o., ZDROJ POTRAVINY, a.s., Interhotely Košice, a.s., FRUCONA Košice, a.s., CASSOVIA-PRESS, a.s., SALUS s.r.o. Košice, KOŠICKÝ PIVOVAR, a.s., CM&T s.r.o., BIVAX s.r.o.. http://foaf.sk/ludia/138758
Len nerozumiem, ako to súvisí s požiadavkou na výrub 54 stromov v parku v Barci.
 

 

Pre obhajovateľov výstavby hotela v Barci. Pozrite sa, čo za "úžasná" stavba to má byť: http://reality.etrend.sk/komer...
Takto nejako vyzeral z vonka môj stredoškolský internát. Ono, stavať sa to bude tak, či tak. Prsty, peniaze a záujem v tom majú mnohé známe "osobnosti": http://orsr.sk/vypis.asp?ID=13...
 
Hodnoť

Nechceme hotel, nechceme rúbať !

nech tam ostane to, čo doteraz...
a starať sa o bordel bude., bude.......ehm... nebude nikto !

Načo je Barci 5 hviezdičkový hotel ?
načo tam zamestnávať ľudí ?
aby tam mulatovali kapitalisti a imperialisti ?
Nikdy !
No pasaran !
 

.

Vy ste sa asi zbláznil. je verejným tajomstvom aké väzby sú medzi varadym, mateovcami na jednej a uha a mestom na druhej strane. keby to bolo aspon založené na trhových podmienkach a nie na korupcii a protekcii. pozrite si tu "projektovú dokumentáciu" vypracovanú v MS WINDOWS MALOVANIE, ktorú im dvakrát niektorý z kompetentných úradov zamietol pre prekročenie povolenej zastavanej plochy alebo povolenú výšku budov.

mimochodom je to na území jediného pamiatkovo chráneného historického parku v meste a zároveň je to jediná iná ako technická alebo doplnková verejná zeleň v intraviláne južne od centra. je preto úplne legitímne ak miestni a samozrejme rôzni aktivisti bránia tento status. rekonstruovať mohli kľudne už dávno, a aj využívať ako ubytovacie zariadenie alebo hocičo iné. majú k dispozícii priestory o úžitkovej ploche 550 m2.

Hneď v susedstve sa nachádza penzión, kt. si sťažuje na nedostatok ubytovaných hostí. Teda interhotely určite musia byť neobyčajne motivované, aby čo najskôr otvorili. z pôvodne zamýšľaných 114 izieb znížili projekt na 99 izieb ešte v 2007. vzhľadom na to, že im nevkusné a projektovo odfláknuté prístavby neschválili predpokladám že minimálne ešte raz prehodnocovali počet ubytovacích izieb (podľa odhadu mohol posledný projekt počítať s nie viac ako 50imi).

slovenská legislatíva ani nepovoľuje podobný postup v prípade novodobej prístavby k pamiatkovo chránenému objektu (kaštiel) v takom rozsahu, nehovoriac o tom, že tým poškodia a zmenia účel a charakter iného pamiatkového objektu (parku) v rozsahu viac než 20% jeho rozlohy.

ja vôbec nerozumiem postupu vuc, ktorý spravuje budovu kaštiela ako štátny majetok. k tomu totiž bude pristavaná novostavba v súkromnom vlastníctve, počíta sa ale s tým, že celý objekt bude vystupovať ako jedna budova. to je vlastne predpríprava na vyškrtnutie tohoto objektu zo zoznamu pamiatkovo chránených objektov, čo potom umožní jeho privatizáciu.

napriek všetkému si myslím, že hotel na tomto mieste je najperspektívnejší nápad a podporujem ho, nie však ak niekto nerešpektuje zákon a iné právne normy. nepleťte si toto s kaitalismom. to, že do súkromného projektu úplne náhodou smerujú aj verejné finančné toky bez výberového konania, nepokladajte za trhový systém. žiadne dotácie, nech má ta firma rovnaké podmienky ako akýkoľvek iný podnikateľ.
 

1 2 >

Najčítanejšie na Košice Korzár

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop