Korzár logo Korzár Košice
Štvrtok, 26. november, 2020 | Meniny má KornelKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

V Košickom kraji vyše polovica obcí nemá nariadenie o odpadoch (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

zase to nic nehovori

to je clanok, co nic nehovori, ved nech napisu, ktore obce su to. urobia zoznam. ti novinari su riadni amateri. Tak ako celkovo na Slovensku.
 

ale hovorí

Hovorí to prinajmenšom o tom, že VZN je dôležitejšie než samotná likvidácia odpadov. Keď človek robí niečo dobre tak sa chvály nedočká, ale keď na to nemá papier tak je pomaly ako zločinec. Kedy už raz niekto pochopí, že ľudí treba predovšetkým vychovávať aby napr. problematika odpadov, bola automaticky súčasťou života občanov, nie len starostu. Lenže dnes je väčšou súčasťou života napr. riadenie škôl, ktorým kedysi rozumelo zopár odborníkov v profesionálnych inštitúciách a tí vzbudzovali rešpekt a školstvo fungovalo bezchybne. Nikto iný, než toto zvláštne štátne zriadenie je zodpovedné za to, že umožňuje aj neschopným ľuďom riadiť niečo čomu nerozumie a navyše za to berie nezmyselne vysoký plat. Celý článok je len obrazom absolútneho úpadku spoločnosti, kde aj téma odpadov je len predmetom činnosti nejakej bezmocnej mimovládky, alebo, čoho sa desím najviac, možno ďalšej vládnej stratégie aby ešte viac mohli deptať ľudí.
 

Reakcia

tu predstavitel "bezmocnej" mimovldky, ako ste ju nazvali vo Vasej reakcii. Mam zial pocit, ze ste absolutne nepochopili fakty, na ktore poukazal prieskum a dovoilim si tvrdit, ze nemate potuchy ake prekazky kladui samospravy ludom, ktori chcu informacie ziskat.

1) Vystup SITA je velmi zjednoduseny, co my nevieme ovplyvnit. My sme vydali tlacovu spravu ku kazdemu okresu a bol pripraveny jeden vystup. V clanku sa pouziva slovo "likvidacia". Odpady sa vsak zneskodnuju a zhodnocuju, likviduje mafia. Islo o 461 obci a m. c. Kosic a statistika vychadza iba z obci, ktore nam informacie poskytli. V nasich vystupoch je to uvedene.

2) 24 rokov sa tu vychovava. Viete, vsade v modernom svete sa uplatnuje aj represia. Iba u nas je represia iba teoreticka. Ak sai myslite, ze cast ludi zmenite prednaskami, inforemacnymi letakmi, vewrejnymi stretnutiami ..., tzak si to prosim Vas skuste, a potom sa o tom mozeme bavit. Ja nepisem o idealnom svete, ale o svete realnom.

3) VZN nie je "papier" - VZN o odpadoch hovori obcanom a firmam, na miestnej urovni, co kedy, kde a ako sa s odpadom robi. VZN o miestnych saniach a poplatkoch za odpady stanovuje tejto cinnosti cenu. A) VZN o odpadoch a drobnych stavebnych odpadoch maju mat obce uz roky. B) Ak su statisice ludi ochotne platit miestne dane za nieco, coho rozsah nepoznaju, nech platia.

4) Stat je zalozeny na pravach a povinnostiach. V SR sa materialo zhodbocuje a kompostuje cca 10 % z cca 1,7 mil. ton odpadov. V SRN, Rakusku ... vyse 60 %. Do roku 2020 musi SR zhodnocovat min. 50 % rocnej hmotnosti komunalnych odpadopv a min. 70 % hmotnosti stavebnych a demolacnych odpadov. Kolko zalob od EU nam hrozi? Kto to zaplati?

Obec, okrem iného, musí:

-Mať aktuálne VZN o odpadoch a drobných stavebných odpadoch (nemôže ho nahradiť VZN o miestnych daniach a poplatkoch za odpady).
- Mať zavedený triedený zber papiera, plastov, kovov a skla.
- Nesmie zneškodňovať (spaľovať, skládkovať) tzv. zelený odpad. Od 1.1.2013 sa musí riadiť Stratégiou obmedzovania ukladania biologicky rozložiteľných odpadov na skládky odpadov.
- Min. 2-krát ročne organizovať zber nebezpečných a objemných odpadov.

Občan, okrem iného, musí:

- Zapojiť sa do systému zberu komunálnych odpadov.
- Užívať zberné nádoby (vrecia) zodpovedajúce systému zberu komunálnych odpadov v obci.
- Ukladať komunálne odpady alebo ich oddelené zložky a drobné stavebné odpady za účelom ich zberu na miesta určené obcou a do zberných nádob (vriec) zodpovedajúcich systému zberu komunálnych odpadov v obci.
 


Najčítanejšie na Košice Korzár

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop