Korzár logo Korzár Košice
Streda, 16. október, 2019 | Meniny má Vladimíra
Nájdete nás na webe

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Zámena ťahanovského lesa: Cirkev a mesto určili šesť možností riešenia (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Cirkev chce les predať!

Ak cirkev nadobudne zamenené lesné pozemky, chce tieto predať a zisk použiť na dostavbu kostola. Takýto zámer JASNE vyslovila. Takže tvrdenie z jej strany, že les ostane lesom môže platiť iba do času jeho, predpokladám, skorého predaja tretej osobe (túžiacej toto územie vyťažiť z drevnej hmoty a zastavať).
Tretiu osobu totiž nie je možné neprekvalifikovaním lesných pozemkov na iné (výhodnejšie) zaviazať.

Až veľmi to pripomína kauzu zamenených pozemkov detského domova (Červený breh), ktoré sa po zámene stali lukratívnymi stavebnými pozemkami !!!

"Zameniť sa malo 177 hektárov mestských lesov nad Ťahanovcami za približne 28–tisíc štvorákov vo vlastníctve cirkvi na sídlisku Ťahanovce."
V preklade (aby nedošlo "veľkými očami" k omylu): 177 ha lesa za IBA 2,80 ha zastavaných (už iným spôsobom nevyužiteľných) pozemkov vo vlastníctve ľudomilnej cirkvi.

Jednoznačne som ZA ODKÚPENIE pozemkov vo vlastníctve cirkvi, čím sa konečne skončí nechutné vydieranie z jej strany. A ak zámena, tak ADEKVÁTNA !
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

samozrejme, ze sa to posunie niekomu inemu potom, ktory si to uz prekvalifikuje na potrebnu funkciu
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Zaujímavý pomer

177 ku 2,8 ha. No na tých 1 770 000 m2 je asi močiar.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nekonečná kauza?

Kauza lukratívneho lesa pokračuje. Preto sa žiada opätovne pripomenúť petíciu za zachovanie „ťahanovského lesa“, ktorá bola odovzdaná 18. 2. 2010 Mestu Košice aj MČ Košice-sídl. Ťahanovce. Petíciu podpísalo 4064 občanov, z toho 3054 Košičanov a z nich 1407 obyvateľov sídliska Ťahanovce. Aj keď petícia bola reakciou na vtedy zamýšľaný predaj lesa záhadnej firme Fordin („iba“ 50 hektárov oproti dnešným 177), je stále aktuálna, pretože terajšia zámena nezaručuje zachovanie lesa v zmysle požiadavky petície. Názor občanov v petícii podporili aj poslanci miestneho zastupiteľstva v Ťahanovciach, ktorí nedali súhlas na predloženú zámenu pozemkov.

Nedovolím si upodozrievať rímsko-katolícku cirkev, ktorá „nemá zámer ani ambíciu meniť spôsob využitia predmetných pozemkov z lesa na iné“ (citát prehlásenia z 28. 7. 2014). Problémom je oznámený zámer získaný les predať, čím cirkev stratí vplyv na jeho osud: „.....mojím prioritným zámerom je takto vymenené pozemky speňažiť a výťažok z tohto predaja použiť na dostavbu rozostavaného kostola na sídlisku Ťahanovce.... (Mgr. Patrik Vojtek, farár-vicedekan, 15. 2. 2012). Pri takomto isteže legitímnom zámere cirkvi potom nechápem odmietanie ponuky do zámeny iných potenciálne vhodných a predajných nehnuteľností vo vlastníctve mesta, než je práve tento ostro sledovaný les. Osobne mi tiež záleží na dostavbe kostola na sídlisku, ako aj na majetkovoprávnom vysporiadaní zastavaných cirkevných pozemkov. Ale dlhodobé naťahovačky ukázali, že les so svojimi špecifickými a nenahraditeľnými spoločenskými funkciami ozaj nie je vhodným „obchodným artiklom“ na vysporiadanie. Najlepším východiskom z patovej situácie by bolo, keby obe strany prekonali svoj tieň, vzdali sa netransparentnej zámeny a pristúpili by na iný, priamočiary spôsob vysporiadania bez traumatizovania občanov a bez podozrení zo špekulatívnych a nečistých úmyslov. Nechápem, prečo proces vysporiadania cirkevných pozemkov v zastavenej časti sídliska nezačal tým najjednoduchším, čím začať mal: ich priamou ponukou na predaj mestu?
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na Košice Korzár

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop