Korzár logo Korzár Košice
Streda, 2. december, 2020 | Meniny má BibiánaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Nový semafor sa vodičom zdá absurdný, mestu nie (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Pár krát som išiel okolo tohto semaforu, a myslím si, že červenú bez električky dáva preto, aby na koľajniciach za ním nestáli autá v kolóne. Žeby to bol jeden z mála prípadov, kedy na Magoriáte použili tú vec, ktorá sa nachádza medzi ušami?
 
Hodnoť

niektorým vodičom sa zdá

absurdný, tak isto asi aj novinárom, ktorí si prečítajú poznámku na dopravnom fóre FB a už píšu otázky na magistrát. Keby však novinári troška sledovali situáciu na tomto mieste, možno by sami zistili, prečo tento semafór tu je a akú funkciu spĺňa. V prvom rade je tu z dôvodu zmeny organizácie električkovej dopravy v otočke Botanická záhrada, kde na vjazde resp. výjazde električiek do/z slučky sa koľaje električiek križujú. Vzhľadom na rozhľadové pomery - berme do úvahy aj zníženú viditeľnosť, napr. hmlu - vychádzajúca električka z otočky vrátane cestujúcich by mohla byť ohrozená električkou, ktorá prichádza ku konečnej. Ďalším problémom je skutočnosť, že kvôli vjazdu električky do otočky cez radiace pruhy svetelne riadenej križovatky Watsonova - B.Němcovej je nutné zabezpečiť ako plynulý prejazd električiek cez tento úsek radiacich pruhov, takže musí byť voľný, nemôže byť obsadený motorovými vozidlami čakajúcimi v tejto križovatke zo smeru B.Němcovej na svoju zelenú. Preto je potrebné zastavovať motorové vozidlá už pred otočkou aby vjazd do otočky bol pre električky voľný. Toto sú dva hlavné dôvody na zriadenie tohto signalizačného zariadenia. Len a predovšetkým z dôvodu zabezpečenia bezpečnosti cestnej dopravy s dôrazom na bezpečný prejazd električiek. V najbližších dňoch sa bude dokončovať koordinácia tejto svetelnej signalizácie s hlavnou križovatkou a začnú sa testovať električkové detektory tak, aby mohlo byť zariadenie preprogramované do systému dynamického riadenia s voľbou zelenej podľa vychádzajúcej električky z otočky. Príjazd električky bude musieť cyklovať, aby sa zabezpečil vyššie uvedený voľný prejazd električiek do otočky. A záverom iba poznámka - pamätníci si určite budú pamätať, že takýto semafór pre výjazd električiek tu v minulosti bol, teraz bol po cca 20 rokoch obnovený. A zmenu organizácie električkového prejazdu do slučky križovaním protismernej koľaje zapríčinila podmienka DPMK zriadiť v otočke dve koľaje, predtým tu bola iba jedna.
 
Hodnoť

 

Tak asi je to kvôli bezpecnosti aj vodicov a vôbec celej premávky. Nevidim na tom nic zle ved tam moze dojst hocikedy k nehode ked cestu krizuje elektricka.
 
Hodnoť

No strašné

ľudia v autách si budú musieť počkať o minútu dlhšie zbožňujem tých netrpezlivých vodičov čo len hundrajú nech si skúsia chodiť každý deň mhdčkou
 

 

Niektorí by radi skúsili, ale to by ste ju museli dať do poriadku. Odkáž šefovi, nech najprv rozmýšľa, čo ti nariadi sem písať.
 
Hodnoť

 

Jedna vec je co si myslia laici vodici a druha co hovoria sucasne stavebne predpisy a smernice. Asi to robil projektant ktory sa tomu rozumie viac nez nervozni vodici za volantom.
 
Hodnoť

Pred pár dňami som bol

v nemenovanom českom meste a čakal som na kolegu pri križovatke a sledoval som tam cvrkot. O chvíľu som poznal nastavenie semaforov, fungovali normálne.
Zrazu som počul húkačku záchranky a hoci v smere záchranky svietila červená len asi 3 sekundy, pred jej príchodom do križovatky sa rozsvietla zelená a v momente ako záchranka opúšťala hranicu križovatky, opäť sa rzsvietla červená. Spýtal som sa na to vo firme a povedali mi, že vodiči záchranky, policajti a hasiči ovládajú semafory priamo z vozidiel. A viem, že to nie je žiadna novinka a nič mimoriadne.V KE sa robia projekty v doprave za milióny a ešte o tom nepočuli. Prečo si vodiči električiek nemôžu ovládať semafory podľa potreby a bez električiek semafór vypnutý a pri jej príchode/ odchode ho vodič aktivuje.
Ľudia, žijeme 21. storočí. V Košiciach v ktorom?
 


Najčítanejšie na Košice Korzár

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop