Korzár logo Korzár Košice
Štvrtok, 3. december, 2020 | Meniny má OldrichKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Košická medicína musí znížiť latku, vezme aj študentov spod čiary (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Viac lekárov do praxe? To možno. Len či aj kvalitných.
 
Hodnoť

zobrali si príklad od kuchára?

lebo jeden taký kuchár v bratislave sa za lekára vydával...
 
Hodnoť

Košická medicína musí znížiť latku,

vezme aj študentov spod čiary...
Ja si myslím, že to možno pomôže. Odchádzať síce budú naďalej za lepšími podmienkami do zahraničia, ale tí prijatí pod čiarou možno zostanú, takže čím viac medikov pod mierou (čiarou) tým viac personálu v slovenských nemocniciach (a možno aj tým menšia záťaž pre dôchodkový systém).
 

 

preco myslis ze budu zostavat? pojdu na nejaky job day a porovnaju si 1000e + nadcasy + zatuchnuta nemocnica z cias cisara pana alebo 3000e + moderne zariadenie na urovni. jasna volba nie? :-)
 

plat začínajúceho lekára...

...v štátnej nemocnici je 1450 - 2500€, no poznám aj takých ktorí po nejakých rokoch zarábajú cez 5000€ a operatéri plus dary pripočítajte. Za každú operáciu počítajte 300€ priemerne za desať kusov čo je podľa mňa aj málo je dalších 3000€. načo utekať do Nemecka kde síce dostane hneď 4000€ ale mu hrozí nebezpečenstvo za nepodarené veci a nemá bonusy všimné. Tu si môže dovoliť toľko ako mu dovolí jeho primár.
Riešenie aby neutekali hned preč: spoplatniť vysoké školy a po piatich rokoch ked zostane na Slovensku mu to štát pekne vráti naraz, ako dobrý začiatok zakladania rodinky napr. 5x5000=25000, alebo 6x5000=3000€.
 

Zatiaľ

tí prijatí pod čiarou ( do ľudskej reči tí trochu horší ) budú namiesto 7 rokov možno študovať desať a budú na Slovensku praktizovať "medicínu" na tebe a tvojich potomkoch. Ale možno to zvýšenou úmrtnosťou zabezpečí menšiu záťaž pre dôchodkový systém.

A teraz irony off ... Vysoké školy by nemali podliezať latku kvality. No bohužiaľ , toto sa už robí dlho a na všetkých druhoch škôl a výsledkom sú vysoko kvalifikovaní ľudia ako JUDr. kpt. Danko ... Naviac , ako spomenul doktor v článku , viac absolventov neznamená to , že bude viac personálu v nemocniciach.. Ako zagarantuješ to , že aj ten horší nakoniec nepôjde do Nemecka ?

Riešením by bolo to , keby tí chudobnejší , čo by si štúdium medicíny nemohli dovoliť , by štát preplatil náklady a tú by potom splácal tým , že by určitý počet rokov pôsobil v slovenskom zdravotníctve. Po splatení by bol voľný. Tak by som riešil nedostatkové profesie..

Samozrejme , s podmienkami by bol študent dopredu upovedomený , aby nevznikol problém , že sa niekomu obmedzujú práva... Iná cesta zrejme ani nieje...
 

Súhlasím...

....to som chcel vlastne písať
 


Najčítanejšie na Košice Korzár

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop