Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 10. apríl, 2020 | Meniny má Igor

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Pred sídlom košickej župy protestovali stovky nahnevaných gymnazistov (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 5 6 7 8 > >>

Hodnoť

 

Súčasný systém umožňuje ísť na gymnázium každému.
V Košiciach bolo v roku 1989 asi 6 gymnázií, teraz je ich 26.
Ak by na gymnáziá mohli iba žiaci s priemerom 2 - 2,3, išli by iba na kvalitné a nekvalitné by zanikli.
Namiesto toho sa umelo rušia kvalitné, aby blbci dostali maturitu zadarmo na nekvalitných,
Školstvu nepomôže ani miliarda, školstvo potrebuje zdravý rozum.
 

 

už len čakám kedy to bobakova zvali na šablatúru.. už viac ako pred 10 rokmi dobre vedela ked ukradla
španielske gymnázium zo Šace na Park mladeže ze to nema ziadnu sancu a bude zrusene...

vtedy sa tiež študenti burili a protestovali proti zruseniu gymnazia v Šaci a stahovaniu k hornadu vedla romskej bytovky... pomohlo?

co vtedy tvrdila pani zastupkyna Bobakova?

. alebo komu chcela konkurovať v KE? :////

postovej a srobarovej? kde sa prijimacky robia pod stolom vyvolenym ockom a mamkam?

vsakze raši ;))))
 

štb-ák šablatúra?

JOZEF ŠABLATÚRA,16.11 1951
kandidát tajnej spolupráce,dôverník
krycie meno: zástupca
cibulkove zoznamy...
 

 

pardón,nie štb-ák,iba donášač...
 

 

Cieľ je, aby už stredoškoláci študovali v zahraničí.
 

 

Preto treba zrušiť slovenské stredné školy, aby už 15-roční museli odchádzať mimo Slovenska za vzdelaním
 

 

aby zostali tam
 

 

Ak na 8771 miest pripadá 5400 študentov, tak je logické, že treba niektorú školu zatvoriť, alebo nechať všetky naplnené na 61 %. Ale ak nejakú školu zrušíme, tak náklady, ktoré musel štát na ňu vynakladať je možné prerozdeliť na tie ostatné a tým sa môže zvýšiť kvalita. Ak necháme všetky neušetríme nič. ( myslíte, že by školy súhlasili stým, že by dostávali len 61 % z prostriedkov, ktoré dostali minulý rok). Áno, je možné debatovať o tom, ktorú zrušiť, ale určite nie o tom či niektorú zrušiť. A podľa mňa každá škola by našla kopu argumentov prečo nezrušiť akurát ju. A tiež je pravda, že ak zrušíme Gymnázium a tým obmedzíme počet študentov ktorí sa naň môžu dostať, automaticky sa pritvrdia podmienky výberu na ostatné a dostanú sa tam tí čo na to majú.
 

 

Rušiť možno treba, nie však tie, ktoré sú úspešné a žiadané, to je nelogické nemyslíš? Boľševický systém je úspešnému vziať a dotovať neúspešného.
 

 

O to presne ide. Gymnázií je veľa! Je potrebné ich redukovať, zlučovať. Len nerozumiem, podľa akého metra bolo vybrané gymnázium, ktoré si trvale udržiava popredné priečky v úspešnosti jeho študentov pri celoslovenskom testovaní. V meste Košice je to 5. najlepšie gymnázium a v Košickom kraji je na 6. mieste úspešnosti absolventov tohto gymnázia. Záujem o štúdium na tomto gymnáziu pre tento školský rok 2018/2019 bol DRUHÝ najväčší v celej Slovenskej republike! Tak potom aké sú kritéria na prerozdeľovanie záujemcov o štúdium na gymnáziách. Toto gymnázium robí každoročne prijímacie pohovory pre všetkých uchádzačov, aby vybralo len tých najlepších - čo sa mu aj trvale darí! Takže zdôvodnenie pána Trnku, že každý hovorí o svojom gymnáziu ako o najlepšom neobstojí. Ak je v meste 26 gymnázií a Gymnázium, Park mládeže 5, Košice je na 5. mieste v celkovom rebríčku gymnázií, podľa čoho padol výber práve na jeho zrušenie keď za ním je ešte 21 gymnázií so slabšími, či horšími výsledkami ich absolventov?! Ak hovoríme o kvalite, tak ju aj rešpektujme. A platí to aj pre nezávislých kandidátov. Myslím si, že veľa ľudí verilo a volilo pána Trnku, ale svojimi činmi dokázal, že nie je nezávislý, spravodlivý, objektívny.
 

 

Presne to som chcel napisat. Niektore gymnazia dnes maju uroven minulych ucnoviek. Ja som isiel na strednu v 1991 a co pamatam tak gymplov bolo mozno 6-7 - len tak narychlo co si spomeniem - (Srobarova, Postova, Kovacska, Trebisovska, Opatovska, jedno madarske a jedno sportove. Mozno boli este nejake, no vela ich nebolo. A to sme boli rocniky 1.5-2 krat pocetnejsie ako dnes.

A potom to konci tak, ze absolventi smejdovych skol idu na smejdove univerzity a koncia v profesiach, ktore su hlboko pod formalne dosiahnutym vzdelanim - typu politilogia, bezpecnostny management, cestovny ruch.

Cele taketo studium su vyhodene peniaze pre absolventa, aj pre spolocnost, ktora to financuje.
 

vidíš to moc jednostranne.

Každá spoločnosť sa potrebuje rozvíjať všetkými smermi. aj technickými aj humanitnými. Radi podliehame predstave, že teraz nám toto netreba, hento netreba a podobne.
U nás je problém inde, a to v tom, že pozície nie sú obsadzované po odbornej stránke, a podruhé aj prílišnou orientáciou na určité segmenty. Potom to vypuklo vyzerá, že niektoré študijné odbory sú zbytočné.
Čo sa týka VŠ, tak mám pocit, že niekedy naivne očakávame, že ich budú opúšťať iba super odborníci, chlapi a kde to tak je? Aj vo vyspelých krajinách sa ide na masu, lebo z tej vypadne potom pestrá zmeska super odborníkov, výborných absolventov, priemerných absolventov a aj ľudí, ktorí potom pôsobia v profesiách pod svojím formálnym vzdelaním. Áno, tam si väčšiu časť zaplatia zo svojho vrecka, to je ten rozdiel, ale tu sa spoplatneniu štúdia bránime zubami nechtami.
 

 

Keď zrušia školy, nebudú ani absolventi. Žiadni. Ani vyníkajúci, ani podpriemerní, ani priemerní. Nebudeme mať nič.
 

" "

... stačilo by sprísniť kritéria na "príjmačkach" a školy by sa "vyradili" samé. No pokiaľ bude môcť ísť na gymnázium "každý" žiak, tak bude vyzerať aj úroveň vzdelania našich "gymnazistov". Tí sú veľmi - veľmi pozadu (vedomosťami) za tými z čias nedávno minulých. O vysokých školách ťažko aj niečo hovoriť. Úroveň niektorých je katastrofálna a sú len "výrobcami" kvázi inžinierov, lekárov, právnikov... Jediné, čo môže pozdvihnúť naše školstvo je trvať na prísnych a náročných pohovoroch uchádzačov, prísnejšie kritéria pri štúdiu. Ináč tu budeme mať masy hlúpych stredoškolákov a vysokoškolákov. A žiaľ potom aj v praxi. A to asi nechceme.
 

 

Zrejme nepoznáš aktuálnu situáciu. Objem matematiky sa znižuje, učivo sa posúva do vyšších ročníkov, to z vyšších ročníkov sa úplne vypúšťa. Výsledok je, že absolvent gymnázia má problém s vynímaním pred zátvorku, goniometriu nezvláda absolútne, o deriváciach a integráloch ani netuší. Z toho ti žiadna pestrá zmes odborníkov nevypadne. Technické vysoké školy museli upustiť od prijímačiek a jodne znížiť nároky na svojich študentov aby to bol niekto schopný dokončiť. Takí, čo vďaka snahe a schopnostiam vytŕčajú radšej hneď zmiznú von študovať, lebo tu by strácali čas. Takže najlepšími sú priemerní. A takí čo nemajú ani na toto idú študovať tú matematiku ako učiteľstvo a formujú budúcich najlepších. Ten prepad je tak rýchly a dramatický, že začínam mať obavu, či sme už neprekročili Rubikon.
To že by si stredoškoláci zvolili Kotlebu s Kolárom nie je náhoda
 

 

Ta slaba uroven nie je vysledkom prace gymnazii, takto slabo pripravene deti prichadzaju uz zo zakladnej. Experimenty s poctom hodin jazykov na ukor matematiky a pripadne dejepisu naviac sa niekde ukazu a to zvyvajne az vtedy, ked je povodca takeho napadu uz davno prec z uradu. Je OK, ze prvak na strednej (akejkolvek) nevie malu nasobilku, pytagorovu vetu, goniometricke funkcie? Alebo pocitat z hlavy sucty aspon dvojcifernych cisel? Nie, nie je. Ucitelia na zakladnych nechcu problemy, na deti velmi netlacia a zle navyky sa potom tazko menia.
 

 

Keď zrušia gymnáziá, nebudú dalšie generácie vedieť ani to, čo vedia absolventi gymnázia teraz
 

Nesúhlasím ! ! !

Ta slabá úroveň práve že je výsledkom cielenej a usilovnej práce gymnázií. Čia je to práca, že dnes je v KE 26 (?) gymnázií, keď za socíku ich na "husákové" deti stačili 4 či 5? Čia je to práca, že dnešné gymnázia prijímajú aj také deti, čo by za socíku neprijali ani na priemyslovku či učňovku?
No to je predsa práca gymnázií a nikoho iného. Dalo by sa toho popísať o úrovni nášho školstva veľa, ale spomeniem len dva príklady. Mali sme stretnutie na VŠ po 30 rokoch. Na úroveň dnešných študentov vedúci katedry prehlásil, že on by neprijal na VŠ nikoho, ak by chcel mať také požiadavky, ako mali na nás. Ale zrušiť VŠ nemôžu, tak berú všetko čo príde. Príklad 2. Dcéra skončila veterinu v Brne. Poslala 6 žiadostí o prijatie do zamestnania v SR aj ČR. Všade ju prijali, na dvoch mestach jej ponúkli ako benefit aj služobný byt, pritom na troch miestach nebola ani na pohovore. Ospravedlnila sa že nepríde, aj tak ju prijali. Jej spolužiačka z gymnázia končila veterinu v KE, pol roka si nevedela zohnať prácu . . . A to bola na pohovoroch aj tam, kde moju dcéru prijali bez pohovoru. Veterinári v praxi veľmi dobre vedia, aký je rozdiel medzi absolventom veteriny v KE a Brne.
 

 

Nemáš pravdu, slabá úroveň výučby (ak sa bavíme prioritne o matematike) začína práveže na ZŠ, na gymnáziu to už bohužiaľ často nevedia dohnať, lebo základy sú slabé. Je to presne ako píše ten, na ktorého si reagoval, t.j. učiteľ ZŠ nechce problémy s deťmi ani s rodičmi, tak to trochu fláka.
A porovnávať socík s dneškom je tiež mimo misu, v socíku boli určené kvóty, koľko potrebujeme kádrov s akým vzdelaním. Diktatúra proletariátu predsa potrebovala mať hlavne veľa proletariátu :), VŠ vzdelaných ľudí nebolo žiadúce mať veľa. Preto stačilo pár gymnázií a na VŠ sa dostali väčšinou tí, ktorí na to ozaj mali (vyjmúc tlačenky vysokopostavených súdruhov).
So zvyškom - VŠ na SK vs. v ČR - súhlasím, je to tak.
 

komunisticky system bol nefunkcny

system bol koruptovany do skol sa primali prednostne robotnicko rolnicke kadre ktorych rodicia mali cervenu knizku aj ked niektory mali nizsiu inteligenciu, lebo politicka vernost bola uprednostnovana. Slovenska republika je prevazne nefunkcna lebo statne funkcie zastavaju aj vyplody komunistickeho system lebo maju papier ze maju vedomosti aj ked to nie je pravda.

Ja by som slovo odbornik nikdy nepouzival lebo to znamena ze ma papier
ze by mal aj nieco vediet a ako je zname aj charakter s nizsiou inteligenciou moze mat papier ze nieco aj vie aj ked nevie.

Spravne by sa malo pouzivat slovo professional to znamena ze ma aj primerane vedomosti ktorymi sa dokaze aj zivit.
 

1 2 3 4 5 6 7 8 > >>

Najčítanejšie na Košice Korzár

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop