Korzár logo Korzár Košice
Štvrtok, 26. november, 2020 | Meniny má KornelKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Osadníkov z nelegálnych obydlí pri diaľničnom privádzači vysťahovali (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Palec hore !

Výýborná práca Miloš ! Len tak ďalej :)
 
Hodnoť

 

Včera primátor dostal k problematike Majetkára aj moju sms, ktorú obdržal. Tu je dnes spísaný list. Ráno ho pán primátor má na stole. Vážený pán primátor,
Mestská časť Košice – Sídlisko Ťahanovce okrem iného je dlhodobo zaťažovaná problémom enormne nazhromaždeného odpadu a nelegálnym osídľovaním oblasti v katastrálnom území Nové Ťahanovce evidované najmä na parcelách č. 1622/2, 1622/3, 1622/1 (parcely registra E 3178/1, 3179/1, 3180/1) – vid v prílohe, tzv. Majetkár. Jedná sa o oblasť v blízkosti cestnej komunikácie – privádzač do Košíc bezprostredne susediacu s cestnou komunikáciou. V oblasti bolo už niekoľko smrteľných dopravných nehôd pri strete chodcov nelegálne prebiehajúcich cestnú komunikáciu práve bývajúcich v tejto lokalite s motorovými vozidlami.
Len v týchto dňoch sa starostovi mestskej časti podarilo úspešne na základe osobného dohovoru zabezpečiť, aby veľká skupina tam žijúcich osôb, oblasť opustila. Tri toho času opustené nehnuteľnosti – „záhradné domčeky“ podľa našich zistení sú v katastrofálnom stave, neobývateľné, v hroznom technickom aj hygienickom stave (vid foto). Je pre nás až zarážajúce, že pracovníci ako sociálneho oddelenia mesta Košice, UPSVAR, tak aj stavebného úradu doposiaľ nekonali, aj keď konať mohli a mali ex offo. Maloleté deti tam žijúce, vyrastajú v katastrofálnych podmienkach, v technicky nevyhovujúcich nehnuteľnostiach, ktoré sú zničené, plné odpadu, potkanov a obtiažneho hmyzu. Celá oblasť, kde odhadom je nazhromaždený odpad v rozsahu až niekoľkých ton, je zdroj nákazy, ohrozenia života a zdravia nielen tam doteraz žijúcich osôb, ale aj ostatných obyvateľov Košíc. Nehovoriac, že oblasť je viditeľná z cesty, čo je hanbou pre celé mesto.
Mestská časť podala zatiaľ podnety na inšpekcie životného prostredia a stavebnú. Tieto však samozrejme budú postúpené na Okresný úrad a mesto Košice. Je pre nás však neprijateľné, aby mesto túto situáciu neriešilo a preto žiadame, aby ste aj s ohľadom na pripravované akcie (napr. MS v ľadovom hokeji, či iné ), ale najmä s ohľadom na život a zdravie osôb z MČ Košice – Sídlisko Ťahanovce, ako aj detí, ktoré žijú takto v podmienkach nehodných práva dieťaťa na zdravý vývoj, bezodkladne vykonali všetky relevantné kroky smerujúce k vyčisteniu oblasti, asanovaniu budov,
ktoré už toho času absolútne nie sú vyhovujúce na bývanie, ani len na prechodný čas (v oblasti nie je vodný zdroj, nie je možné odpratávať a likvidovať odpad, v blízkosti je rýchlostná komunikácia) a to v súlade s avizovanou tézou programu vedenia mesta Košice – Fungujúce Košice.
Je neprijateľné, aby snaha vedenia sídliskovej samosprávy, ktorej sa podarilo zabezpečiť vysťahovanie nelegálne tam žijúcich osôb, vyšla teraz nazmar.
Tiež oznamujeme, že jeden zo známych vlastníkov (jediná nehnuteľnosť, ktorá bola zrejme skolaudovaná a je zapísaná na LV- vid príloha) súhlasí s asanáciou jeho nehnuteľnosti a mestská časť zabezpečí jeho písomné prehlásenie.
Mesto Košice sa doposiaľ k problematike rozširovania nelegálnych osád stavia laxne. Je nevyhnutné aj cez ZMOS, poslancov NRSR navrhovať zmeny v legislatíve, či využívať doposiaľ platnú úpravu na prospech obyvateľov, ktorými rozhodne takéto nelegálne osady plné odpadu a zdrojov nákazy, nie sú. Preto žiadame, aby mesto Košice konalo a najmä žiadame toho času o bezodkladné riešenie oblasti, na ktorú v úvode listu poukazujeme.
 
Hodnoť

 

Mesto Košice nech sa nevyhovára a začne konečne po všetkých stránkach reálne konať. To kompetentní z mesta Košice pri zjazde autom od Prešova do Košíc nikdy nevideli reálny stav vstupnej brány Košíc na Majetkári ? To si predsa z auta všimlo aj malé dieťa. Hanbiť by sa mali. A výhovorkyňa MMK , ako ju nazval jeden z aktivistov - súčasný mestský poslanec by sa mala taktiež hanbiť. Aké riešenie z tejto situácie zatiaľ hľadali? Tvrdím, že vôbec žiadne. Takto pri nezáujme už v začiatku problém riešiť sa Košice ďalej nepohnú. Verejnosť nech vidí, či sa riešenie hľadá,alebo ani nie je záujem riešenie situácie nájsť. Územie je dnes prázdne - bez ľudí.
 

 

Tieto 2 príspevky som písal. Zle som prihlásený - IT operácia. Ospravedlňujem sa. Nevšimol som si to. Miloš Ihnát.
 
Hodnoť

To naozaj chce mesto

aj so svojim právnym oddelením tvrdiť, že odstránením NELEGÁLNYCH chatrčí hrozia súdne spory?
To si naozaj jeho právnici myslia? A dôvod súdneho sporu a preukázanie vzťahu k "majetku" , kolaudačné rozhodnutia, výpisy z listu vlastníctva atď... to ako nič, irelevantné? Tí experti na magidtráte sú ešte rašiovci alebo už polačekovci?
 

 

Podľa mňa nejde o odstránenie nelegálnych chatrčí, ale práve tej legálnej. V článku sa píše, že jedna z troch je legálne postavená.
 

pietron,

ale vlastníci tej jedonej súhlas dali a MČ magistrátu predloží ich overený súhlas. takže problém nie je a dôvod na súdne ťahanice tiež nie.
 
Hodnoť

A stále mi vŕta v hlave

jedna otázočka:
Pán nový primátor sa nám do Lindušky "tárajky" zamiloval?
Pretože ja som bol absolútne presvedčený, že práve ona poletí po voľbách z magistrátu ako prvá.
Pretože ak má IQ aspoň 15, tak dobre vedela, že do médií ako hovorkyňa rašiovcov drzo klame a zavádza. A ak to za ten judášsky groš robila, tak mala byť prvá, ktorá mala od Polačeka dostať okamžitú výpoveď za hrubé sústavné porušovanie pracovnej zmluvy (lož v nej ako pracovnú požiadavku určite nemala).
Ale nedostala ju.
Prečo, pán nový primátor. Žeby nová Majočka Troškovie?
 

Nemôžu ju vyhodiť,

dobrá "výhovorkyňa" sa vždy zíde a kde by zobrali a vyškolili novú ?
 

 

Podobná otázočka:
prečo je stále ešte výhovorkyňou krachujúceho DPMK M. Karafová, ktorá partizánskym spôsobom vytvárala projekt mestskej karty bez účasti mesta ?! Natíska sa aj ďalšia otázka - koľko "hovorcov" má teraz magistrát a mestské podniky? Lebo z webu sa to nejako neviem dopátrať. Ako daňový sponzor mesta si dovoľujem navrhnúť, ža v kritériách na funkciu riaditeľa mestského podniku by mala byť aj schopnosť raz za čas povedať pár súvislých viet o činnosti firmy, v krajnom prípade odkázať novinárov na mesto.
 
Hodnoť

Sorry, ospravedlňujem sa.

Výpoveď nebola, pretože asi by hrozili súdne spory, či...?
Ttoto spojenie "súdne spory" je asi nová metla na magistráte.
Škoda, čakal som skutočnú zmenu.
 
Hodnoť

 

Problém sa presunul z jednej strany cesty na druhú.
A reálne sa vyriešilo veľké H...
 
Hodnoť

Kto koho ohrozuje a koho treba chrániť?

Nedá mi nereagovať na články a aktivity ohľadom riešenia problémovej situácie v lokalite Zelený dvor. Určite obe strany majú svoju pravdu a ja ako občan mám svoj názor.
Ako vodíč som ktorý každodenne využíva diaľničný privádzač sa cítim ohrozený pretože nikdy neviem kedy mi niekto vbehne nečakane pod kolesá na ceste kde je povolená 130 km/h rýchlosť, cesta je oplotená ako zákon káže a tým pádom predpokladám že tam nebude pobehovať ani lesná zver. A tu je otázka kto sa zaoberal tými , ktorí usmrtili nie zo svojej viny človeka na ceste kde majú byť iba autá, kto im poskytol napríklad psychologickú alebo právnu pomoc ... tí ľudia s tým musia žiť celý život.
Mal niekto snahu poskytnúť ľudom bývajúcim v tejto lokalite dôstojné bývanie alebo riešiť ich životnú situáciu? Ak áno tak majú rešpekt a vážim si ich. Určite to nie je ľahké. Ale prečo sa problém ide rozoberať na vyšších miestach len vtedy keď je neudržateľný. Nad tým by sa mali kompetentní zamyslieť.
Prečo platia zákony pre všetkých ale tí čo vedome ničia štátny majetok ( na ktorý prispievame z našich daní) sú tabu. Stačí sa pozrieť na diery v oplotení privádzača cca 20-30 metrov od seba . A pritom v oplotení sú aj dvere, ktoré stačí otvoriť. To nie je len lenivosť prejsť o 30 metrov viacej ale je to absolútna neúcta k hodnotám , ktoré vytvorili iný a totálna ignorácia právneho štátu.
Ale aj tak je obdivuhodné, akým spôsobom sa dokáže väčšina obyvateľov dotknutej lokality vysporiadať zo svojou ťažkou životnou situáciou. Keď vidím ako každé ráno vodia rodičia svoje deti do školy, upravené , usmiate .. vidím že sa snažia dať svojim deťom lepšiu budúcnosť.
Na záver iba jedno, Miloš Ihnát sa rozhodol zo svojej pozície starostu urobiť rázny krok. Nie každému sa môže páčiť, nie každý z ním musí súhlasiť. Určite by sme mohli urobiť veľa vecí inak. ALE JE PRVÝ kto tento problém začal rázne riešiť , rozvíril tým hladinu sebauspokojovania v štýle " veď už niako bude " a upriamil pozornosť na dlhoročný problém , a ja dúfam, že nie len u ľudskoprávnych aktivistov ale aj u aj kompetených ,ktorí môžu a z titulu svojej verejnej funkcie priamo musia pomáhať každému.
Marcel Zvolanek - sídlisko Ťahanovce
 
Hodnoť

Zabavne

dotycni "osadnici" obsadili cudzi majetok. Ze to urobili protipravne nie je potrebne zdoraznovat.
Vdaka nedbanlivosti verejnen spravy si tam urobili osadu.
Ak by ich boli policajti vystahovavali na dennej baze od zaciatku, bolo by ich to zakratko omrzelo.
Tych vytrvalejsich osadnikov stacilo obvinit podla §218 TZ (2) a strcit do vysetrovacky z dovodu moozneho pokracovania v trestnej cinnosti a tiez by si to boli potom rozmysleli.
 


Najčítanejšie na Košice Korzár

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop