Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 1. december, 2020 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Obyvatelia sa postavili developerovi. Nechcú ďalšie obchody (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

No konečne, občania! Tlieskam, tlieskam, tlieskam!!! Hoci "desať minút po dvanástej", ale predsa sa občania spamätávajú a začínajú uplatňovať svoje práva. A tým najzákladnejším právom je právo na život a zdravie, ktorí im "nenažratí" developeri už roky odopierajú zbytočnou výstavbou zbytočných budov, len aby oni zarábali. Čo tam po zdevastovanom životnom prostredí obyvateľov, nech pomrú, koho to zaujíma, hlavne že zarábame... Komu treba milión zbytočných obchodov? Občanom?!? Komu treba milión vybetónovaných a vyasfaltovaných mestských plôch? Občanom?!? Komu treba prach a letné horúčavy, ktoré sa potom v mestách šplhajú cez 40 stupňov, občanom?!? Ako náhradu im ponúkneme novovybudované rekreačné zariadenia, za ktorými musia cestovať (čo opäť znečisťuje životné prostredie, ale my zarábame) a kde nám za zrekreovanie pekne zaplatia. Ponúkneme im tiež milión lekární, nech si tam zaplatia za snahu zvrátiť nami spôsobené zdravotné problémy, opäť zarobíme. Veď načo by mali zelené plochy rovno pod nosom a zadarmo?! Koho zaujíma občan a jeho potreby? NIKOHO! len pred voľbami, Vám milí občania, trošku pomasírujeme egá, aby ste nás zvolili a potom nás majte radi, zárobky sú zárobky. Zamyslite sa, občania, prečo sa tak masívne stavia? Prečo na každom zelenom kúsku "musíme" mať niečo postavené/vybetónované/vyasfaltované/zúfalo skosené a podobne? Žeby preto, lebo bankové úvery/eurofondy/verejné zdroje? Lebo stačí postaviť a sme "vyhojení"? A Vy, občania, si s vnútenými zbytočnými stavbami robte čo chcete, my už pri dostavaní máme zarobené? Nemali by sa uvedené zdroje financovania konečne využívať v prospech občanov a nie v prospech developerov a ich komunálnych pomocníkov bez ohľadu na to, kto je práve v úrade? EŠTE DOKEDY toto všetko, OBČANIA, budeme trpieť? MY máme naozaj túto moc v rukách, je načase ju začať uplatňovať, pretože my a ďalšie generácie na našu pasivitu a benevolenciu voči „nenažrancom“ škaredo doplatíme. Svet už ide presne opačným smerom – buduje v mestách zelené zóny, pretože zmena klímy si to naliehavo vyžaduje. A možno o to ide – dnes Vám tu nakopíme zbytočné stavby (zarobili sme) a potom Vám budeme budovať zelené zóny (opäť zarobíme). A Vy, občania, ktorí prežijete, si môžete gratulovať, lebo ste výnimočne odolní jedinci...
1000208
<< < 1 2 3 > >>

 

Na to, aby mohol developer stavať, najskôr musí zastupiteľstvo zmeniť územný plán. Teda nie nadávať na developerov, ale na tých, ktorí umožnili výstavbu. Dodatočne totiž projekt možno zastaviť len veľmi výnimočne. Spravidla si pritom kritiku zožne ten predstaviteľ samosprávy, ktorý nemá šancu s návrhom už nič urobiť.
 
Hodnoť

 

a čo na to Útvar hlavného architekta mesta Košice? Košice nemajú urbanistické plány zástavby? Majú len Územný plán mesta, kde si každý hľadel svoje záujmy? Ako to, že architekti/urbanisti/projektanti čušia? Budeme poznať zeleň len v kvetináčoch? Občania, postavme sa tomuto zlu a žiadajme stavebné uzávery, dajme STOPKU developerom, nenechajme si zbytočnou zástavbou ničiť životné prostredie v našom krásnom meste. Každý plán, aj územný, sa dá zmeniť, len treba chcieť...
 
Hodnoť

Nechcem sa vyjadrovať či áno alebo nie

k výstavbe, ale prekvapuje ma požiadavka aktivistov, že ak stavať, tak na ploche parkoviska Kauflandu. Je to scestný návrh, všade najmä aktivisti, prepočítavajú pri každej navrhovanej stavbe počet parkovacích miest, kvôli jednému chýbajúcemu sa zastavujú stavby v procese územného alebo stavebného konania, a tu sa navrhuje ubrať z parkovacích plôch, ktoré postavil Kaufland v súlade s platnými STN. Myslím si, že ak niekto chce dodržiavať platnú legislatívu a oháňa sa ňou, tak by o pár desiatok metrov nemal navrhovať jej porušovanie.
 
Hodnoť

 

kde je vola tam je cesta - ten starosta sa mi nezda. niekto by povedal, ze si robi iba aliybiy. ak by stavbu naozaj nechcel, vravel by: “moj podpis tam nebude ...”

ale tako vravi: “nemam inu moznost ...” - a to mi znie ako ze “ked musis tak musis”, ale to tam potom nemusi ani ten straosta predsa byt, logicky predsa, na co tam potom je. odvolajte ho, ja by som mu neveril - imho
 

 

starosta nie je lénny pán, nemôže si len tak povedať, že nepodpíšem lebo sa mi to nepáči alebo že sa to nepáči niekomu inému (napr. voličom). Musí sa riadiť platným územným plánom a zákonmi tohoto štátu. Ak investor toto všetko dodrží, nemôže mestská časť len tak neschváliť stavebné povolenie, inak príde žaloba ktorú investor vyhrá aj s podpriemerným právnikom.
 

 

to mi znie ako ze “skutok sa nestal”
 

 

Pokojne môže povedať, že stavebné povolenie nepodpíše. Len sa potom nečudujte, keď investor, oprávnene, podá žalobu pre nesprávny úradný postup a pomerne ľahko vysúdi značnú čiastku ako náhradu škody. Teda nebude pokosené, nebudú peniaze na nič.
Zrejme sa v tom až tak nevyznáte, ale starosta v stavebnom konaní primárne neháji (ani nemôže) záujmy obce, pretože stavebné konanie je preneseným výkonom štátnej správy.
 
Hodnoť

hmm

takze,ked sa developer rozhodne,ze bude stavat,nie je toho boha,ktory by mu to prekazil?..naco mame urady,naco mame mestskych architektov,na co mame starostu a poslancov?
 

 

Na poberanie platu.
 

A

úplatkov.
 

 

Plat je len ako vreckove.
 

 

Základ je územný plán. Ak ten výstavbu umožňuje, tak má stavebný úrad len obmedzené možnosti, ako stavbe zabrániť resp. obmedziť (najmä ekologické hľadisko, EIA).
Stavebný úrad (na konci podpis starostu/primátora) je prenesený výkon štátnej správy - musí sa riadiť len zákonmi a spol., nie tým, čo tam ako predstaviteľ obce chce/nechce mať.
Práve spomínaný územný plán schvaľuje obecné/mestské zastupiteľstvo. To je najsilnejšia zbraň. Keďže ale pri jeho schvaľovaní hrajú často prím zvláštne záujmy, tak je jasné, že výsledkom sú najmä ležiace paneláky na 4-6 árových pozemkov nasekané vedľa seba v kope satelitov v okolí väčších miest a umožnenie výstavby ďalších kontroverzných projektov.
 
Hodnoť

Da sa to aj inak,mesto sice musi vydat

stavebne povolenie, lebo je to v sulade s uzemnym planom, ale moze si dat podmienky.
Co tak povedat develperovi ze parkovisko musi byt podzemne aby nezaberal zelen? Co tak prikazat develperovi, ze stavba musi mat zelenu strechu? A pan developer by si to hned rozmyslel...
 

 

Už ÚP obvykle obsahuje regulatív - zastavanosť resp. % zelene.
 
Hodnoť

Zlodeji

potrebujú nakradnuté peniaze ešte viac rozmnožiť, tak stavajú pasce pre menejchápavých, ktorí im nosia do plechových hangárov peniaze.
 
Hodnoť

argument my sme kúpili pozemok

peniaze sa nám musia vrátiť hodný developera. Žiadny ďalší obchod tam netreba. Každý deň sa omieľa mantra o Klimatických zmenách... Planéta je zničená tak aj na Terase musí nejaký pripečený developer zastavať zelenú plochu. Blokujte túto zbytočnú výstavbu na všetkých frontoch. Držím Vám palce.
 

Uplatky

prebijú hlas ludí.
 

 

Veď nech ten pozemok občania od developera kúpia.
 

 

ten pozemok stojí po rýchlom prepočte 1 920 000€ .. kto z vás má toľko, aby sme ho odkúpili?
 

<< < 1 2 3 > >>

Najčítanejšie na Košice Korzár

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop