Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 14. júl, 2020 | Meniny má KamilKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Košický podnikateľ prispeje na 300-tisíc stromov (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Rovinský keby býval nad Jazerom asi by pochopil, že bez vyrúbania topoľov sa cesta nerozšíri, či...?
Nech si urobí slalom pomedzi ne..,
 
Hodnoť

i.balvan, ja som tiež kedysi býval

Nad jazerom (Krásna III) a súčasne som presvedčený, že len vybudovaním štvorprúdovky sa zmierni aktuálna neúnosná situácia s dopravou.
Ale súčasne si myslím, že bezhlavé vyrúbanie jedinečnej aleje nie je riešením a nepáči sa mi to.Mám tým na mysli hľadať spôsob aby sa cesta rozširovala jednou stranou (hoc aj striedavo) a tak sa vždy rúbala len jedna strana aleje. Z bočného pohľadu by tak alej ostala aj naďalej, akurát jednoradová, nie dvoj.
Sídlisko Nad jazerom bey aleje sa stane úplne iným sídliskom, pretože práve tá alej bola preň typická a cesta alejou bola jedinečná.
V skratke chcem napísať, že netreba brániť rozvoju a riešeniu nepriaznivých situácií, ale vždy je potrebné hľadať kompromis. Bezhlavé vyrúbanie všetkých topoľov nie je kompromisné riešenie, len obyčajný holorub, pretože ten je najjednoduchší a pre niekoho najefektívny (a o tej kope štiepky z tak veľkého množstva topoľov radšej ani písať nebudem, ale niekto už s ňou určite počíta vo svojom biznis pláne. A v ňom sa snáď nezabudne na všimné za kladné riešenie).
 

 

ano vyrub aleje povazujem za podobne rozhodnutie ako zrusenie Mlynskeho nahona v prospech rozvoja cestnej dopravy, ktora sa kazdym rokom zintenzivnuje. Vyrubom aleje sa strati jedinecny charakter sidliska, su to hodnotne krasne stromy, ani jeden z nich nespadol, a boli tu riadne vetry. To co sa deje, ze rubat a rubat za kzadu cenu a rozsirovat cesty pre auta je nezmysel, vacsina aut je tranzit von z mesta, minimalne by sa dal zachovat jeden rad stromov a rozsirit cestu len smerom k priemyselnej zone, nechat pas stromov smerom k sidlisku, ale ja nie som ani za to, riesenim bude obchvat Krasnej, a pomoct by mohlo prepojit Barcu s Jazerom. Nech prezentuju studiu v com ma pomoct stvorprudova cesta na sidlisku ked Krasna pokracuje dvojprudovou zapchatou cestou, drzim prsty nech zvitazi zdravy rozum, co je v dnesnej dobe vzacne
 

 

Ta alej je v takom stave, ze o 10 rokov spadnu stromy same....
A estepripomeniem, ze zapchami na Jazere sa do ovzdusia vypusta viac CO2 ako ked je premavka bez zapchy. Pan Rovinsky ako ekolog by to mal vediet....
 
Hodnoť

 

Je to pokne gesto, no aj tak mozno polovica stromov neprezije, lebo ich pri koseni travy znicia. Uz som tuto skutocnost konzultoval so spravou mestskej zelene, aby kosili najviac pol metra od kmena a neposkodzovali ho. Pri osobnom stretnuti mi povedavi, ze to kosia nasi spoluobcania za minimalnu mzdu a ak by to chceli zabezpecit, za kazdym by musel niekto stat. Je chore ak mesto najprv samo vysadi stromy, teraz ich chce vysadit sponzor a v zapati ich samo mesto pri koseni znici. Mam zdokumentovanu cast Terasy a je to hruza. Nachadzaju sa tam aj take znicene vzacnosti ako Ginko biloba.
 
Hodnoť

Opäť aktivisti

vďaka nim sa v Košiciach NIČ neurobí. Zbierajú len funkcie miestnych, mestských,krajských poslancov či starostov. Niektorí z nich si hovoria, že sú aj mediátormi. Keď sa robí tak kričia, fotia sa a rýchlo do všetkých médií a na socky siete. Keď sa nerobí (nevedia pracovať) tak rýchlo nájdu nejakého vinníka. Mimochodom aj primátor Poláčekje aktivista. Župan Trnka tiež. Ich výsledky (NE)vidíme všetci. NEfungujúce Košice a NErozhýbaný kraj. A nezabudnime ich opäť voliť.
 
Hodnoť

 

Súčasťou rozhodnutia o výrube napokon 381 stromov je i podmienka, ktorou OÚ KE nariadil mestu ako investorovi vysadiť 774 nových kusov. Z nich však iba 149 bude vysadených na dotknutom sídlisku Nad jazerom.

V tejto mestskej časti pribudlo od roku 2015 do roku 2018 okolo 400 stromov a bezmála 7-tisíc krov.
Dnes MČ disponuje tisíckami vzrastlých stromov a realizovaná náhradná výsadba vrátane náhradnej aj za uhynuté stromy znásobuje počet drevín na sídlisku. Z tohto dôvodu, ako aj s ohľadom na skutočnosť, že plocha sídliska je nemenná a habitus jednotlivých rastlín vyžaduje životný priestor, je potrebné uvážlivo pristupovať k výkladu pojmu primeraná náhradná výsadba.

Takže tu bol problém vysadiť Nad Jazerom 774 stromov.

Ale ejhľa vysadiť 24 000 stromov zrazu nie je žiadny problém.

Bravó pani starostka! Tomu sa vraví na ka ka ť si do pusy.
 


Najčítanejšie na Košice Korzár

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop