Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 23. január, 2021 | Meniny má MilošKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Daň z nehnuteľností v Košiciach výrazne porastie (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

 

Vyborne, tak ako zverejnili mena za EEI treba zverejnit aj tych kt hlasovali za toto zvysenie
 

nie je to problém dohľadať

Dá sa to dohľadať, nie je to problém. Avšak na rozdiel od kauzy EEI, kde šlo o biznis pre súkromnú firmu na úkor mesta, toto je trochu iný prípad.
V prvom rade: daň z nahnuteľnosti sa nezvyšovala sedem rokov (od roku 2012). Pokiaľ by šla každý rok hore napríklad len o index inflácie, možno by nebolo potrebné ju dvíhať teraz vôbec alebo nie tak radikálne. Výdavky samosprávy šli hore každý rok. Nenarážam tým na platy najvyšších predstaviteľov, sú tu energie, odvody, poskytované služby, ploaty zamestnancov, častokrát aj také, ktoré sa hýbu na hranici minimálnej mzdy (stačí si pozrieť, ktoré sú mestské organizácie platené priamo z mesta, zariadenia opatrovateľskej služby napríklad). Potom nám tu niektorí dali také "darčeky", ako sú napríklad dovolenkové poukazy, zvýšené príplatky za sviatky a nočné atď. Samotné tieto veci nemusia byť zlé, musia byť však kryté. A z úrovne štátu na samosprávy prišlo...NIČ. Ľudia logicky chcú využiť tieto benefity, mesto a mestské časti im zo zákona musia doplatiť za víkend, nočné, alebo pri 50 a viac zamestnancoch aj poukazy. Z čoho?
A to teraz píšem len o jednej veci. Tých vecí je mnoho, máme tu chodníky a ich zimnú údržbu a kopec ďalších vecí. Povinností oveľa viac, peňazí rovnako veľa.
Týmto vôbec neobraňujem postoj magistrátu a vedenia mesta Košice. AJ mňa sa toto zvýšenie dotkne. Snažím sa iba vecne na problém pozerať. Aby to bolo aspoň ako-tak vyvážené. Je najjednoduchšie kydať a kritizovať, ale podstatne komplikovanejšie je na to pozerať z oboch strán. Do detailov zvýšenie nepoznám, určite sa na to pozriem. Nie je to milé, ale dalo sa tomu predísť. V minulosti. Treba sa z toho poučiť a nastaviť pravidlá tak, aby to zasa o pár rokov nezabolelo poriadne. Otázka ale znie, či to bude chcieť aj vedenie, pretože toto teraz prebolí a do volieb budú za pekných. Každoročné zvyšovanie daní nie je populárny krok v politike.
Skôr by sa malo vedenie pozrieť do zrkadla a povedať si, čo urobili za rok, čo sú vo funkciách. Zatiaľ sa im úspešne podarilo akurát sa rozhádať navzájom. Minimálne pokroky v takmer všetkých oblastiach.
Je jednoduché kandidovať !proti" niečomu. Hrošie je už riadiť a manažovať, naozaj robiť. A potlačiť svoje nekonečné ego a patent na rozum. Nechať si aj poradiť, počúvať ľudí z mestských častí, tí vedia často o problémoch viac. Teraz je to o sústredení peňazí, rozhodovaní a riadení z jedného miesta. A to sa efektívne jednoducho nedá. Firma, ktorá má (obrazne povedané) 200 tisíc zamestnancov, nemôže byť riadená jedným, alebo troma ľuďmi. Nedá sa to. Ale ak si to myslia...nech sa páči.
 

Jasné, kvôli chodníkom museli ísť

dane hore, na väčšinu chodníkov sa dali tabuľky, sneh sa roztopil sám, a kedy znovu nasneží pánboh vie..., ale dane museli ísť hore. Príjmy mesta z podielových daní rastú každý rok, zavedená taxa za každý novopostavený m2 stavby, sakra, kde sa tie peniaze v meste strácajú..., že furt nie je dosť..., čo tak lepšie gazdovať ?
 

 

https://www.facebook.com/djord...
asi tolko... ok mozme mat na tohto pana urcity nazor ale sedi to co pise...
popripade si treba pozriet veci od p.Lesnaka /Za Ludi/ kt ze urcite Smer pozitiv NIE JE
 

v mnohom je to pravda

To, čo som si prečítal v odkaze, mnohé je, zdá sa, pravda. Nemám podrobne preštudovaný rozpočet ako mestskí poslanci. Pravda bude asi niekde uprostred, nie je všetko čierne alebo biele. Chce to hĺbkovú analýzu a potom konfrontovať vedenie mesta.
 

 

Osobne, dakujem za hodnotny prispevok. Pisete velmi mudro, co plati aj na prispevok nizsie.
Ja, ako laik bez ekonomickeho vzdelania, opytam sa na niekolko veci. Spominate index inflacie. Co je to inflacia? Rast cien tovarov a sluzieb...vravi poucka. Rast dani sa hodnoti inak. Na inflaciu ma vplyv, ale nepriamy. Vraj...
Hypoteticky priklad: ak porastu miestne dane, napr. firme, ktora prevadzkuje pekaren na sidlisku o 200% (prosim, vynechajme dalsi dopad "socialnych" balickov), ako sa to logicky prejavi? Zohladnenim v cene chleba a rozkov? Neviem, ale povedzme, ze ano. Cize...porastie inflacia, kedze firma upravi ceny zrejme smerom hore? Teda, nepriamo sa zvysi inflacia, kedze mesta donutia "vlastne" firmy zvysovat ceny cez upravu miestnych dani? Neviem, pytam sa.
Teoretizujme dalej. Kebyze mesto KE dviha dane od 2012 rocne o uroven Vami spominaneho indexu inflacie - zrazu by teraz, po prijati socialnych balickov nebolo v strate? (akoze si vopred nasporilo a ulozilo peniaze na horsie casy?). Kolko by to bolo? Nesledujem to presne, ale povedzme 7 rokov x 4% (asi prehanam s urovnou inflacie) = postupne zvysenie dani o 28%. Ok, nejake zlozene urokovanie, takze o nieco viac. Ale o 200%? Naraz? Dvihne vam banka % na sporiacom ucte rocne o index inflacie?
Vsade okolo mame "lacne" peniaze. Prichadzaju zaporne ucty, "hrozia" aj minusove hypoteky. Napriek tomu, velku cast vypadku financii drbneme na obyvatelov mesta? Nechcem byt pateticky, ale hlavne, ze na plat vyssi o 40% musi byt, aj keby kamen tehlu je...al.
Dakujem za vysvetlenie, mozno moj neekonomicky pohlad je uplne chybny.
 

pohľad máte dobrý

je to tak. Nebudeme sa tu baviť o drobnostiach, ako je zložené úročenie a tak. Len ja som sa na to pozeral z iného pohľadu. Ak by sa aj dane zvyšovali postupne o spomínaných pár percent ročne, v konečnom dôsledku by to firmy a ľudí toľko "nebolelo", pretože daň napríklad za byt by sa dvíhala o možno 2 eurá za rok. Napríklad. Čiže 2 eurá krát 7 rokov je 14 eur, plus to zložené úročenie, no cech je to možno 16 až 17 eur. V podstate je to kvôli príkladu jedno. Teraz sa však dane jednorazovo zvýšili o cca 100%. Teda zrazu za byt zaplatí občan o napríklad 40 eur viac. Že je rozdiel, keď postupne 8 rokov sa rodinná peňaženka (alebo dôchodcovská, to je jedno) prispôsobuje každý rok o pár drobných, ako naraz o desiatky eur?
Zvyšovanie daní počas celého volebného obdobia je však krok nepopulárny, nikto z politikov ho nechce robiť.. Je k tomu potrebná nielen odvaha, ale aj vynikajúca komunikácia s verejnosťou, aby to ľudia pochopili. A to stojí veľa energie, času a chcenia.
A k tej celkovej inflácii: tú zvýšenie daní z nehnuteľností ovplyvní svojim objemom preňazí len minimálne. Je tu celé hospodárstvo, veľké objemy peňazí a faktorov, ktoré majú na infláciu vplyv, čiže táto jedna daň je len zrnkom piesku.
 
Hodnoť

Zvyšovanie dane

A čo tak pozrieť sa na zbytočných 22 mestských častí a parazitov v nich sediacich. Čo tak prehodnotiť prezamestnanosť na magistráte. A čo tak začať od Poláčka osobne, narážam na jeho +40%..
 

počet mestských častí

je možné zmeniť iba zmenou zákona o meste Košice. Je najvyšší čas otvoriť ho a nie iba kvôli počtu mestských častí. Myšlienka mať toľko mestských častí mohla byť onehdy, keď sa tento zákon schvaľoval, dobrá. Je však iná doba, jednotlivé mestské časti majú minimum kompetencií, o všetkom rozhoduje mesto ako také. Preto je potrebné nie iba znížiť počet MČ, ale im pridať aj kompetencie. Spolu s priznaním vyššieho objemu peňazí (účelovo viazaných samozrejme).
V niektorých prípadoch je až nehorázne, ako sa magistrát správa k jednotlivým MČ. Jeden príklad za všetky: na vybrané MČ (na ich úrady) má magistrát záujem zriadiť vysunuté pracovisko kancelárie prvého kontaktu. Predpokladám, že to bude združené okienko/kancelária, kde vybavia občania to, s čím by museli na magistrát k okienku na prízemí. Myšlienka výborná. ALE - mesto sa vyjdrilo s tým, že MČ vyčlení na to pracovníka, dá mu kanceláriu a aj vybavenie. Suma summarum - mesto to nebude stáť NIČ, mestská časť nedostane NIČ, poskytne služby, z ktorých má NIČ a bude hradiť náklady na ďalšiu pracovnú silu, kanceláriu, energie, počítač, tlačiareň a bohviečo ešte. Výborná myšlienka. Ibaže - pre koho ako.
 

 

Už len dodam,že v mestských častiach ľudia si vybavia len overenie podpisu. A nato mame 22 starostov s ich zamestnancami a z režijnymi nakladmi na chod uradu.
 
Hodnoť

 

Pamataj si, zvolených zastupcov zaujima hlavne vyberat viac a prerozdelovat viac, lebo v dalším funkcnom obdobi už nemusia být zvoleni a preto sa snažia z tychto lahko ziskanych penazi nahrabat co najviac. Nejake služby pre danovych poplatnikov su až na druhom/tretom mieste.
 
Hodnoť

Tu sú mená poslancov,

ktorí nám zvýšili dane: Adamčíková, Gibóda (námestník primátora a zberač funkcií), Hlinka (politický dinosaurus, starosta Juhu-voliči mu to zrátajú), Horenský, Karaffa (aktivista, ktorý sa zviditeľnil stríhaním kríkov a predseda majetkovej komisie), Rovinský (aktivista, mediátor a multiposlanec) Balčík (starosta Kavečian, KDH z NEfungujúcich Košíc) Berberich (zástupca starostu na Jazere, KDH z NEfungujúcich Košíc), Filipko (politický dinosaurus, multikontrolór, NEfungujúce Košice), Gurbáľová (námestníčka, KDH, NEfungujúce Košice),Huba, Liba (miestny a mestský poslanec za OĽANO, NEfungujúce Košice), Rusnák (podpredseda VÚC, bývalý starosta na KVP, zberač funkcií, KDH, NEfungujúce Košice), Šaňa (starosta L IX, kamarát s NEfungujúcimi Košicami), Ténai (starosta Severu, NEfungujúce Košice), Vrchota (starosta Západu, SaS, NEfungujúce Košice), Blanár, Lipták (aktivista), Lörinc (starosta KVP, kráľ FB, aktivista, kandidát na primátora, ktorý to po zvyšovaní daní za ktoré hlasoval môže rovno zabaliť), Seman, Schwarcz (predseda komisie kultúry, pobereteľ fitácií, bývalý riaditeľ ZŠ), Stanko, Strojný (aktivista, predseda Klubu aktivistov a ďalšie funkcie).
Pamätajme si tie mená, keď budeme platiť dane. Na svoje FB stránky to nedajú, nepochvália sa. Zoškrtať im ksichty! Vďaka týmto posluhovačom primátora Poláčeka, zaplatíme dane od 1.1.2020 od 100-250% viac!!!!!
Tu sú mená tých, ktorí boli proti zvyšovaniu daní:
Djordjevič(nepriateľ primátora), Ihnát (starosta Ťahanoviec, nepriateľ primátora), Jakubov (bývalý starosta Západu), Karabin (starosta Pereša a nepriateľ primátora), Knap, Lesňák ( bývalý starosta KNV a nepriateľ primátora), Slivenská, Špak (nepriateľ primátora) a Saxa ( bývalý starosta Krásnej)
 

výborný zoznam

Povrchne sa to takto môže rozdeliť. Bolo by však dosť zaujímavé opýtať sa priamo tých, ktorí hlasovali za zvýšeni, prečo to tak urobili. A otázkami ich tlačiť k odpovedi, čo sa dialo za dverami pri "rokovaní" primátora s nimi. Podľa toho, čo viem (z prvej ruky), tak to bolo jednoduché vydieranie. Alebo zahlasujete za, alebo rozpočty pre MČ budú škrtané. Prejdite si zoznam, koľko z hlasujúcich "za" bolo vlastne starostov. Už v roku 2019 bolo veľa MČ s rozpočtom na hrane. Len málo MČ malo rozpočet, s ktorým vedeli normálne hospodáriť. MČ, kde je veľa ľudí na malom priestore (trvalé bydlisko), tie sú podľa zákona a rodelenia peňazí od mesta OK. Ale MČ, kde je priemysel, menej hustá zástavba, to je oveľa horšie. A to sa zmení len zmenou zákona o meste Košice. Napríklad presne táto daň z nehnuteľností ide CELÁ mestu, pre mestské časti ide NIČ. Týmto "vyjednávaním", ktoré by sa skôr dalo nazvať vydieraním, mesto prisľúbi odrobinky pre MČ z týchto daní. Môže tak urobiť. Ale nemusí, nie je to zákonný nárok.
A krátenie rozpočtov - jeden príklad za všetky. Útulok pre bezdomovcov, resp. psov na Jarmočnej (Juh). Krátený rozpočet, škrtané návrhy na investície v MČ s podporou mesta... "trucpodnik" z vedenia, pretože sa ozvali ľudia, že to tam nechcú. Mesto roky nerobí s neprispôsobivými občanmi NIČ, ale útulok a zbieranie bodov pred veľkými voľbami, to áno. A nebudemk sa rozpisovať o ADCH, informácií je dosť (stačí googliť o ich šéfovi a poriadne sa pozrieť).
Toto nie je komunikácia, vo firme by to nazvali rovno termínom bossing.
Támto neospravedlňujem ani sa nezastávam tých, ktorí hlasovali "za". Len mám pocit, že mnohí z nich k tomu boli dotlačení (klubmi? priamo vedením?). Treba sa ich opýtať, kto ich dotlačil. Na rovinu. Aby ľudia videli, odkiaľ tečie špina.
 
Hodnoť

Zbláznili sa?

Tieto dane budú pre starších ľudí likvidačné. Osamelý človek, ktorý má ledva na lieky odkiaľ vytiahne tie peniaze? Okrem toho, že nejakí ľudia prídu o domy a byty, ktoré doteraz ako-tak vedeli utiahnuť, percentá pre Fica budú to hlavné, čo dosiahnete. Radní páni, zahrávate sa... práve ste začali presviedčať bežných prostých ľudí, aby volili Fica. Ktorý síce ľuďom veľa nedal, ale ani im okato veľa nebral.

Polaček, sebe ste zvýšili plat – nie hlavne preto, aby ste unikli nedostatku peňazí? A iným ho spôsobujete.
Keby sa daň zvýšila ešte aj o 20%, nepoviem ani slovo. Zastávam sa pomalého zvyšovania cien a poplatkov. Ale o 200%? Ste Vy normálny? Aj všetci poslanci, ktorí zjavne hlasovali bez rozmyslu?
 

 

37 eur navyse za 3 izbovy byt a to este bez zlavy pre penzistov je likvidacne ? Ved je to suma za rok. Tj. mesacne to vychadza na 3 eura.

V pripade 1 izboveho ak je zvysenie o 7 eur rocne. To nie je mesacne ani 60 centov.


Ak to niekomu naozaj skomplikuje zivot, potom su to firmy. Tie si priplatia podstatne viac.
 

 

Vies to je taky argument jak .....

Chod za zamestnavatelom a poziadaj ho o zvysenie platu o 50e mesacne...a povedz ze to len pokryva tvoje zakladne naklady - zvysene... ze Ty vlastne nic navyse neziskas...

Posle ta kade lahsie
 

 

Tu sa bavime o 36 eurach rocne... Tj. 3 eura mesacne. To si clovek na vyplatnej paske ani nevsimne. Pri penzistoch v 1 izbovom byte narast o 60 centov.


Nikto nie je nadseny ked stupaju dane, ale toto su smiesne polozky.
 

 

Co keby si vyratal starsi rodinny dom zo 60-tych rokov, v malej mestskej casti, u dochodcu, ktory este nema 70 rokov? Pri dome je garaz so zakladmi. Pozemok, teda zahrada je mensia, ma 5 arov. Kazdy dom na "dedine" mal vtedy cez 200 stvorakov a dve nadzemne podlazia. Mala hospodarska budova so zakladmi o vymere 30 stvorakov. Dakujem vopred za vypocet.
 

 

Ja takyto dom mam (plocha cca 400 m2), este vo vystavbe a platim rocne 140 eur. Po novom to neviem kolko bude. Ale rozhodne to nie su likvidacne sumy.


To napriklad niektori progresivni ekonomovia (Filko a spol) navrhovali dan vo vyske 1% ceny nehnutelnosti. Tj. ak ma dom povedzme hodnotu 150 000 eur, rocne by to bolo 1500 eur. A to uz by bola ina palka.

Dnes to nastastie chcu len 10%-ni PS/Spolu.
 

 

Nevies to zratat po novom? + 239,6% za dom. + 150% za garaz. + 350% za hospodarsku budovu. + 33% za zahradu.
Jasne, ze to nie je likvidacne pre niekoho, kto si stavia dom s uzitkovou plochou 400 m2. Ani pre toho dochodcu, ktory este nema 70 a nemoze poziadat o ulavu.
Rozumies ale slovu princip? Pomer % zvysenia dani a dochodku?
Predat dom, zahradu, atd. a kupit si 1 izbovy byt neberiem ako argument. Tak este raz. Rozumies slovu princip? Takmer 10 rokov nic a potom + 250%? Ale v tejto mizerii poberat + 40% k platu za mimoriadne pracovne vykony, je ok? Asi som inak vychovany, ale hanba by ma fackovala.
 

1 2 >

Najčítanejšie na Košice Korzár

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop