Korzár logo Korzár Košice
Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Architekt Košíc: Ľudia majú právo na zlý vkus. Trend je nebyť horší ako sused (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Architektt

Architektt, ktorý ocenil budovu, z ktorej je vidieť len potrubia = komíny = vetracie šachty. nestojí za reč.
 
Hodnoť

 

Herberia je zatlacena do nevhodneho okolia/kontextu, nemala tam byt umiestnena taka hmota, inac pekny rozhovor
 
Hodnoť

 

Mat zly vkus a postavit si hocico kdekolvek su dve rozdielne veci.

Btw, Herberia je ako past na oko v lokalite v ktorej je.
 
Hodnoť

 

... je exodus architektov do Bratislavy a zahraničia, mnohí idú tam, kde sa vedia realizovať, a na východe ostáva menej priebojné, hoci nemenej šikovné či tvorivé personálne zastúpenie.....
aj to sa zašije na UHA, bez skúseností a praxe a potom vyjadrenia mesta, (UHA) dlhé roky nemajú hlavu ani pätu a skôr to vyzerá, ja kamarátovi on mne, keď ho nepoznám tak korunou si hodím, keď nie sme kamaráti tak mu hodím pár polienok pod kolená, šak čo. A už sa to prenieslo aj na stavebné úrady. Stavebný zákon a objektivita pri posudzovaní stavebných zámerov jedného, druhého úradu je až na poslednom mieste.
 
Hodnoť

Je úplne v poriadku, že ľudia

majú právo na zlý vkus.
Ale je psou POVINNOSŤOU mesta tento zlý vkus nedovoliť realizovať.
Nesmierne sa mi páčia "sídliská" v západnej Európe. Každé "sídlisko (preto úvodzovky, pretože sa nejedná o naše paneláky s 8 - 13 nadzemnými podlažiami) má jednotný štýl, okolo každého je nevysoký betónový múr a majú jeden jediný spoločný vchod a východ (alebo zvlášť vchod a východ) a ulice sú vo vnútri tak, že každý dom má záhradku, ktoré sa dotýkajú zadnou časťou susednej. Predné časti ulice tak tvoria len malé predzáhradky a priečelia domov, záhradky sú schované za domami.
Toto je môj sen ako by to malo vyzerať na SK.
Trebárs jedna štvrť s kockami, jedna s bungalovmi, jedna s klasickými sedlovými strechami. Jednotná farba omietky a striech na každom sídlisku.
V skratke, sídliská by sa líšili, ale samé osebe by boli úplne jednotné.
Chceš stavať kocku? OK, tak len tam a tam (lebo len tam môžu byť kocky), inde nie. Podobne pri iných typoch stavieb. Nič iné by sa nemalo povoliť.
Niečo také, že vedľa seba stojí kocka s bungalovom a domom so sedlovou strechou, každý dom iný plot, iná farba omietky, iný druh a farba strechy, to je des a hrôza na slovenský (nielen) spôsob.
Neexistuje. Chceš bungalov len a výhradne tam, kde sú kocky, lebo...tak odpoveď je NIE a "Ťahaj do psej mamky!".
Milujem dokunetny "Svet zhora", lsedujem TdF, Vueltu či Giro. A sledujem tie mestečká a mestá zo záberov z vrtuľníka. Tam neuvidíte, to čo na SK. Historické centrum, jednotné a hľa, moderná kocka, lebo developer má peniaze, známosti a on môže. Nie, tam nemôže.
Iste, sú vilové štvrte, skryté domy vzadu, niekde v bohatej zeleni. Najmä v terasovitej a kopcovitej zástavbe.Tam nemusia byť domy ako jeden. Ale vonkajšie ploty vystavené do ulice jednotne alebo aspoň materiálovo a výškovo jednotne.
 

 

no ta sa da zadefinovat v uzemnom plane zony ale nie je na to vola, a stavebny zakon potrebuje uz davno novelizovat, takisto by sa mali riesit aj sirky ulic, dnes v novych lokalitach chybaju chodniky, a nie je tam ziadna zelen, naozaj zelen dokaze pozakryvat toho vela a ulica vie vyzerat utulne aj napriek nevkusnym stavbam, odporucam sa ist pozriet do Krasnej, do novych lokalit ako to tam otrasne vyzera.., vysoke betonove ploty, ziadna zelen a siroky vyber roznych skaredych projektov
 

ulice rodinných domov sa už zjednocujú

Majitelia po novom takmer výlučne stavajú 2,5-metrové betónové ploty. Namiesto zelene sa plocha pred tými hradbami vysype kamením, aby nebolo treba kosiť. Nakoniec má ulica krásny jednotný sivo-béžový vzhľad, na ktorom vyniknú zaparkované biele, čierne a červené autá (iné farby sa áut dnes vyrábajú pomerne výnimočne). Trochu irónie, ale predsa...
 

 

Presne. Len na Slovensku dzamahirija. Vsade v civilzacii sa tlaci na zelen, ekostavby a sulad s okolitym prostredim.

Btw,onedlho sa zacne stavat Kacejova ohavnost naMoldavskej, retailove centrum na Bardejovskej - medzi DPMK a sportovym gymkom. A dalsie stavby, obvykle menene projekty pocas vystavby,bez akejkolvek koncepcie.

Takze co robi mesto a UHA?!
Za co su plateni z penazi danovych poplatnikov?!
 

Pravda

Si spomenul TdF a ja som si hneď uvedomil, že presne toto iste nadchynalo mna aj môjho otca pri tých pohľadoch z vrtuľníka. Tá jednotnost a vo výsledku krasa.
 

Iste, je to tak (TdF). Posledné, čoho by

som sa nechcel dožiť, je absolútna uniformita, viď naše sídliská pred zatepľovaním.
Preto som napísal, že jednotné sídlisko (rodinných domov, nízkych bytoviek, radová výstavba a pod), ale druhé iné, nie všetky rovnaké.
Jednoducho musí byť vidieť, že niekto to má v rukách a kompetentne rozhoduje. Nie je nič horšie ako nové ulice rodinných domov bez akejkoľvek zelene, len betón a každý dom iný štýl, farba strechy, každý dom s iným plotom. Des a des.
Na strane druhej aj s tým zatepľovaním a odstraňovaním tej šede bývalých blokov farebnými bytovkami na sídliskách sa to akosi vymklo z rúk.
nemôže byť na jednom sídlisku 30 bytoviek a každá iná a hrajú tak všetkými možnými farbami a ich vzormi a kombináciou. Aj to sa mi už dávno prestalo páčiť.
A pritom je to také jenoduché.
Architekti robiaci sídliská nenavrhovali počet bytoviek halabala. Ale vždy ich organizovali do jednotiacich celkov.
Povedzme Košice Nad jazerom a pod.
Čiže 4 bytovky sú postavené do štvorca alebo do U a pod. Prečo tieto štvorce či účka a pod nemajú jednotnú farbu a tak vytvoria farebný celok odlišný od iného celku.
Aj orientácia na veľkom sídlisku bude ľahšia. Bývam v modrom, zelenom, fialovom či žltobielom celku a pod.
Dokonca dnes už je to tak, že sa nezateplí celá veľká bytovka (povedzme 10 - 12 vchodová), ale len niektoré vchody a aj tie každý inak a tak (Nad jazerom Krásna III) tu máme bytovky, kde je zateplený len vchod č. 3, 7 a 9 (ako príklad, nepamätám presne ako to tam je), každý inak a ostatné v pôvodnom stave. To je niečo neskutočné, na to niet slušného slova.
To nie je ani gýč, to je krutý postsocializmus.
 

 

Prečo sa zateplia len vchody 3, 7 a 9? Pretože v ostatných vchodoch väčšina ľudí nechce zatepľovať – situácia spred pár rokov, dnes už je to lepšie. Dve odlišné farby na panelákoch sú hlavne z čias, kedy zatepľoval vchod 3 a potom 9 a nevedeli o sebe. Ale teraz sa to už zjednocuje a dobré ukážky sú práve v Krásnej III. Pozrite si Sputnikovú 1-12 a 13-15, Raketovú 1-6 a 7-10. Tam vidíte, že akonáhle sa zateplenie rozširuje alebo rekonštruuje (najstaršie zateplenia sa už niekde aj rekonštruujú), už sa vedia dohodnúť na jednotnej farbe pre všetky sekcie. Aj farebné schémy sú už viac na úrovni, než boli dakedy.
 
Hodnoť

 

Tá Herberia nič moc, no ak malo byť jedno z hlavných kritérií nezacloniť výhľad starým bytovkám, tak klobúk dole pred toľkou ohľaduplnosťou.
 


Najčítanejšie na Košice Korzár

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop