Korzár logo Korzár Košice
Štvrtok, 26. november, 2020 | Meniny má KornelKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

V strome skončil s autom 87-ročný dôchodca, zranila sa aj spolujazdkyňa (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

87 ročný dôchodca

Neverím tomu ,že je schopný bezpečne jazdiť, ja mám 72 ,som relatívne zdravý a auto som odstavil pri svojej sedemdesiatke ,jednoducho si treba priznať že už nie sme mladí a treba sa tomu prispôsobiť. Minule pri našich smetných bedniach pristal s autom jeden starší pán a šiel vyhodiť smetie ,nebol schopný prejsť nejakých 10 m a takýto človek šoféruje.
 

 

Moja mamka má 78 rokov, jazdí stále. A to dodnes nemala ani len ťukes. ;)
 
Hodnoť

A čo mladí?

V Amerike veselo šoférujú aj 90 ročné babky. Je to individuálne a percento havárií zapríčinených nevybujačenými mladými je určite vyššie ako u starých skúsených a opatrnejších.
 

 

Nejaká babička možno v Amerike šoféruje ,ale rozhodne to nie je bezpečné pretože reakcie starého človeka nikdy nemôžu konkurovať mladým. Percento havárií starších vodičov je určite nižšie ,ale je to hlavne preto lebo ich je aj percentuálne podstatne menej ako tých mladých. No a možno že sú opatrnejší ,ale je to často skôr na škodu pretože keď ide niekto šesťdesiatkou tam kde je povolená deväťdesiatka asi to nie je zrovna to pravé orechové.
 

 

Na cestách sa stretávajú starí i mladí, bohatí aj chudobní, pomalí aj rýchli. Tomu sa treba prispôsobiť a trpezlivo ísť aj za 60-károm, až dokým sa neskončí plná čiara. Minule som v Levoči chytil kombajn a šiel som za ním v 100-150-metrovej vzdialenosti (teda s medzerou pre ostatných) 8 km asi tridsiatkou, lebo sa podľa mňa nedalo predbiehať. Medzi tým nás predbehlo možno 20 áut, ktoré neváhali riskovať, ísť cez plnú čiaru alebo ohrozovať protismer, len aby nemuseli mať neplánované zdržanie. Niekedy tomu rozumiem, ale niekedy si myslím, že cestovanie bez zdržaní je normálny stav, ale nie občianske právo. Človek by sa mal vtedy pozrieť do svojho vnútra, prečo je nervózny a za čím sa ženie. Niekedy nenájde žiadnu príčinu, iba bezdôvodnú netrpezlivosť podobnú duševnému ochoreniu.

Teenager má reakcie bez špeciálneho sústredenia 0,3s, ja tak 0,5 a senior možno 0,7s. To nič nemení na veci v tom, že pri väčšine situácií je to úplne nepodstatné. Ak v novo rekonštruovanom úseku Košice-Kostoľany budú všetci jazdiť určenou sedemdesiatkou, uhrá to aj senior. Ak tam niekto ide 120 (veď je tam nová cesta), potrebuje rýchle reakcie, ale nie preto, že by boli naozaj pre ten úsek potrebné... Inak ak za jazdy hoci aj mladý človek telefonuje, má reakcie pod úrovňou osemdesiatročných, takže debata o biologických reakciách v premávke je úplne zlá. Môže platiť pre preteky na motokárach, ale v bežnej premávke sú normy a vzdialenosti nastavené tak, že je vždy čas na reakciu ak sa človek normálne venuje riadeniu.
 

 

Ja som za to ,aby jazdili aj zdraví seniori ,otázka znie ,čo je to zdravý senior, pointa je vtom že si málokto z nás starších prizná, že organizmus má už najlepšie roky za sebou .Pri šoférovani nejde len o shopnosť reakcie, ide aj o to ,že starší človek sa ľahšie unaví ,že pristupujú problémy zo zrakom a čo je najnebezpečnejšie sú aj také stavy ktoré ohrozujú život , častejší mikrospánok ,nesústredenosť a spústa iných vecí spojených s opotrebením á postupným odumieraním mozgových buniek. Možno aj to bolo príčinou nehody v tomto prípade ,87 ročný človek jednoducho na dnešné cesty nepatrí.
 

 

Vec zdravých seniorov už máme v praxi ošetrenú celé roky: pri problémoch, ktoré popisujete, by už nemal prejsť lekárskou prehliadkou. Problém môže byť, keď ňou prejde s kamarátstva alebo keď sa niekedy pri ceste precení, napríklad v hustej premávke šoféruje po dlhom čase pokojného jazdenia. Ale takto sa môže preceniť aj 50-60-ročný tak, že skúša šoférovať celú noc, keď to organizmus už nezvláda. Asi za zhodneme na tom, že lekárske prehliadky síce od istého veku už máme a to je dobre, ale u vodičov každého veku je potrebná sebareflexia. Ja by som tiež šoférovať celú noc zvládol iba do svojej tridsiatky, teraz už nie. Kto nemá sebareflexiu, čo ešte dokáže a čo už nie, ten na cesty nepatrí v každom veku, lebo každý vek má svoje limity, nie len vek seniorov.
 


Najčítanejšie na Košice Korzár

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop