Korzár logo Korzár Košice
Pondelok, 25. január, 2021 | Meniny má GejzaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Hasiči spúšťajú projekt tri metre k životu. Prácu im komplikujú zle parkujúce autá (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

V Nemecku sa to vola Feuerwehrzufahrt (prijazd hasičov) a tam si nikto zaparkovať nedovolí. Jednak je tam zakaz zastavenia, vyššia pokuta, stake hroziaci odťah a zrejme aj v článku spomínaná zodpovednosť. Takže tepla voda uz vymyslená je (aj v Anglicku), akurát by sa nasi poslanci museli venovať aj niečomu inému ako interrupcie...
 

...a čo,

pri interrupciách nezomierajú ľudia? Ročne cez 7000, to je každý rok jeden Liptovský Hrádok preč z mapy. Treba riešiť jedno aj druhé, šetriť ľudské životy tu i tam. Zachraňovať nie len tie desiatky (pri požiaroch) ale kvantitatívne viac tie tisíce. No je pravda, že vyčítať zákondarcom by sa dalo kadečo, mne napríklad vadí, že ešte nezrušili Kaliho sadzobník pokút, ktorý bohatým umožňuje jazdiť neobmedzenou rýchlosťou. Dúfam, že v parlamente postupne príde na všetko.
 

 

Človek - ľudská bytosť - získava svoje schopnosti a možnosti až oddelením od tela matky, teda narodením, vtedy sa plod stane ľudskou bytosťou. Interrupcie sú pre mňa právo voľby... A viem si predstaviť, že sa pomôže nerozhodnutým a zlepšia sa ich podmienky pre kladné rozhodnutie ponechať si dieťa. Toto by som podporil. Ale širšie obmedzenia nie, nie sme v Poľsku. Aktuálny stav (12týždňov) považujem za akceptovateľný kompromis pre všetkých.Aj pre liberálov, aj pre veriacich. Preto je diskusia o ďalšom obmedzovaní potratov nezmyselná. Zlepšovanie podmienok pre matky a rodiny? Áno, nech sa páči.

Ale to už sme ďaleko od hasičov a záchranárskych uličiek.
 

 

No vidíte, ja mám zase iný pohľad. A to, že človek je bytosťou už vtedy, keď pri vhodnom prostredí (podmienkach pre rast) má potenciál stať sa plnohodnotným dospelým človekom. Tam nie je rozdiel medzi dvojdňovou guľatou miniatúrou a dvojročným dieťatkom v postieľke. Obaja potrebujú čas a prostredie. Sú vo vývine, v rôznej miere odkázaní na okolité prostredie a budú z nich raz dospelí ľudia. A vo vývine a dozrievaní musí človek prejsť nielen pôrodom z tela matky, mnohými míľnikmi, niektorými viditeľnými a inými úplne skrytými. Asi z odhadom piatich hlavných spomeniem ďalší: ako možno asi viete, vývin mozgu sa dokončuje v priemere v 26,5 roku života. A to jedného z najdôležitejších centier, okrem iného zodpovedného za predvídanie následkov konania a komplexné úvahy. Dovtedy je človek tiež mentálne objektívne "nekompletný" a ešte stále potrebuje ten čas, aby dozrel. Aj keď 20-ročný je podľa seba už majster sveta. Vek zrelosti reflektujú staré zvyklosti Židov, ktorí považujú za prah ľudskej dospelosti až vek 30 rokov. A naopak, vedeli ste o tom, že Židovskí rodičia mali podľa Tóry právo na "potrat" svojho dieťaťa? Ale až keď bolo z jeho života jasné, že je nepoddajný a vzdorovitý človek a nenapraviteľne holduje telesným vášňam. Celkom iný pohľad na spôsobilosť pre život... No a podobne, inde je napísané, že dobre je tomu, kto sa nenarodil. Veď je ušetrený mnohého utrpenia. A mnohí predsa odchádzajú nielen spomínanými násilnými, ale aj spontánnymi potratmi. U Neho je budúcnosť jednych aj druhých ošetrená, tam nie je problém. Väčší problém je u nás žijúcich, lebo po zatiahnutí opony záverečný Súd bude nepodplatiteľný. Paradox však je, že rozsudok bude závislý od toho, či sme prijali za svoju obeť Syna na kríži, nie od počtu vykonaných nejakých vrážd alebo potratov alebo len malých lží. Z pohľadu viny nieto nevinného... sú len ľudia zadarmo ospravedlnení, je to dar, ktorý prijali vierou v Syna a nie produkt bezchybného života – keďže človek s nula prestúpeniami neexistoval a neexistuje. Nula prestúpení mal len Syn, ktorý každému odsúdenému ponúka, že sa s ním na ceste na popravisko vymení. Len tak môžem zostať žiť, že som túto výmenu prijal a môj rozsudok smrti za mňa vytrpel On. Zhrnuté citátom: Lebo tak Boh miloval svet, že svojho jednorodeného Syna dal, aby nezahynul, ale večný život mal každý, kto verí v Neho.
 

nie je rozdiel

medzi 2 dňovým bunkovým zhlukom a 2 ročným dieťaťom ? Čo si ty za človeka ?
Keby si bol v nemocnici počas požiaru, všetko sa bortí, zachránil by si radšej dvoch novorodencov alebo 100 embryí ?
Podľa tvojej logiky asi tie embryá, keďže majú podľa teba 50x väčšiu hodnotu a tie plačúce bábätká by si nechal zhorieť.
Toľko ku rozdielom medzi embryom a dieťaťom.
Aby bolo jasné, ja si myslím, že jedno narodené dieťa je viac hodné ako 1000 embryí.
 
Hodnoť

 

Myslím, že čo sa týka prejazdnosti, problémy sú dva: 1. Slováci by najradšej mali auto zaparkované v obývačke, aby nedajbože nemuseli urobiť pár krokov navyše. Veľké odstavné plochy sú poloprázdne. 2. Zákon o CP jasne hovorí, že na ceste musí ostať voľný pruh o šírke 3m pre každý smer jazdy. Načo vymýšľať nové zákony? Lenže na Slovensku platí, že zákony sú na to, aby sa nedodržiavali.
 

 

Súhlas... možno len zavolať MP a povedať, že na ulici XY je momentálne užší prejazdný pruh ako 3 metre, nech to prídu skontrolovať. To nie je udavačstvo, ale pomoc hasičom. Vodiči sa časom naučia.
 
Hodnoť

 

Letaciky su slabe, dajte si urobit nalepky a lepte ich na skla, aby s tym mal vodic robotu a druhykrat si to rozmyslel. Z casu na cas upozornim niekoho, ze zle zaparkoval, alebo dokonca zaparkoval na zakaze zastavenia, lebo si ho napr. nevsimol. V tretine pripadov mi podakuju, v dalsej tretine sa vyhovaraju sposobom, ze ja mozem, lebo to len na chvilu a zvysna tretina je agresivna v zmysle, ze co ma do toho apod. Tym poslednym nepomoze ani letak za stieracom kazde rano.
 

súhlasím

takým poliať auto niečím čo auto nepoškodí ale značne znepríjemní arogantnému vodičovi život
 

 

Myslim, ze to bolo v Bratislave, ako si dochodcovia poradili s parkovacom, ktory parkoval zasadne co najblizsie ku vchodu a zavadzal tam. Kupili nejake zrno, hadzali to z balkona na auto a prilahle plochy, holuby si na to zvykli a mile auto nebolo treba polievat nicim, holuby sa postarali o vsetko :-)
 
Hodnoť

Je choré,

aby hasiči vyzývali motoristov na platné dodržiavanie vyhlášky. Čo robí štátna polícia? Vyhovára sa na mestskú? A čo s tým robí mestská polícia? Absolútne nič. Ich argument je tiež, že veď ľudia nemajú kde zaparkovať. A tak sa zákony a vyhlášky v Košiciach nerešpektujú...V Košiciach je za somára považovaný ten, kto platí za parkovanie a najväčší je ten, kto parkuje v súlade s vyhláškou. Kam sme sa to s novým primátorom dostali vidíme všetci. Len Karol si odmieta dať ružové okuliare z tváre dole.
 


Najčítanejšie na Košice Korzár

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop